Kov 23, 2017 - Mintys apie darbą    0

BŪTI AR NEBŪTI?

Šį kartą paliesiu šiuo metu labai populiarią temą – kur dar galime prekiauti nereceptiniais vaistais, neskaitant vaistinių.

Dar 2015 metais buvo svarstoma galimybė leisti nereceptiniais vaistais prekiauti parduotuvėse bei degalinėse. Šį projektą inicijavo Liberalų sąjūdis. Tada nebuvo lemta išsipildyti kažkieno svajonėms.

Jeigu pažvelgsime plačiau, kitose Europos Sąjungos valstybėse vaistai degalinėse parduodami, bet tai griežtai reglamentuota. Italijoje, Portugalijoje įrengti atskiri skyriai, kuriuose dirba specialistai. Vokietijoje degalinėse parduodami riboto sąrašo vaistai, tačiau pardavėjas turi baigti kursus ir išlaikyti egzaminą. Idėja pardavinėti vaistus degalinėse skaldo į dvi stovyklas ne tik medikus, farmacininkus, bet ir visuomenę. Vieni tam pritaria, kiti – ne, o likusieji – dvejoja. Jei man reikėtų atsakyti, kokiai stovyklai priklausau aš, tai šiandieną, tikriausiai, esu tarp neapsisprendusių. Ir priežasčių tam yra nemažai.

Pirmiausiai paminėsiu patį svarbiausią momentą – farmacinę paslaugą, kuri šiai dienai yra labai svarbi ir sėkmingai skinasi kelią, apimdama vis daugiau vaistinių. Jei trumpai apie farmacinę paslaugą, tai ji apima gydytojo išrašytų receptų kontrolę, vertinimą, nereceptinių vaistinių preparatų parinkimą, farmacinės informacijos apie vaistinius preparatus teikimą gyventojams, taip pat jų konsultavimą.

Taigi, net neabejoju, kad labai patogu atsiradus netikėtam skausmui ar sutrikus virškinimui užsukti į degalinę ir įsigyti norimą preparatą. Bet nusipirkus, pvz., virškinimo fermentų, ar vaistų pardavėjas įspės ligonį, kad šiuos vaistus reikia gerti valgio metu? Visiškai ne tas pats, kada geriami vaistai – po valgio, jo metu, ar prieš valgį. Beje, net ir nereceptiniai. Dėl galimų sąveikų su maisto produktais nerekomenduojama medikamentų užgerti kava, arbata, pienu ar vaisių sultimis. Ar visa tai bus pasakyta?
Arba, perkant vaistus nuo skausmo – ar patars (jei pirkėjas paklaus), kurį geriau pirkti – Ibuprom ar Ibumetin, o gal Nurofen ar Ibustar? Ar pardavėjas žinos, kad tai ta pati grupė vaistų ir, galvodamas apie naudą, nepasiūlys dviejų skirtingų firmų, bet tos pačios cheminės sudėties vaistų, sakydamas, kad išgerkite abiejų po vieną ir tikrai neskaudės? O kaip dėl vaisto kontraindikacijų? Nežiūrint į tai, kad tai nereceptinis vaistas, jis tikrai jų turi. Įdomu ir tai, kad Ibuprofeno tabletės, kurių pakuotėje yra daugiau nei 30, jau yra receptinis vaistas! Palikta labai plona gija tarp receptinio ir nereceptinio vaisto sąvokos. Toks populiarus Amerikoje aspirinas, kuris vartojamas viskam, kaip Anglijoje paracetamolis, taip pat turi eilę kontraindikacijų, o vaikams iki 12 metų iš viso nevartotinas. Bet apie tai žino tikrai ne kiekvienas. Daugelis nereceptinių vaistų nuo peršalimo yra sudėtiniai, todėl prieš vartojant juos, taip pat reikia nemažai išsiaiškinti apie ligonio gretutines ligas ir vartojamus vaistus. Paciento amžius irgi turi įtakos pasirenkant vaistą.

Kita vertus, nematau problemos, jei degalinėje bus galima nusipirkti dirbtinų ašarų ar paprasčiausios anglies tablečių, nuo kurių net ir daugiau išgėrus, nieko blogo neatsitiks. Baigiant apie farmacinę paslaugą, reikėtų paminėti, kad net ir vaistinėse ne visada ji suteikiama ?

Žinant, kad Lietuvoje suvartojamų vaistų kiekis yra didelis, prekyba dar papildomuose taškuose tikrai neskatins vartoti mažiau vaistų. Tačiau gal skatins įsigyti tik tai, ko iš tikrųjų reikia? Tokiu būdu, galbūt, atsikratysime lietuviams (bent jau senosios kartos) būdingo kaupimo. Taigi, matant, kokie pasenusių ir nenaudojamų vaistų kiekiai atnešami į vaistines naikinimui, galima tik spėti, į kurią pusę jie keisis.. Liūdniausia, turbūt, tai, kad papildoma prekyba nesumažins vaistų kainų, o dar labiau skatins juos naudoti.

Kalbant apie apsinuodijimo vaistais grėsmes, manau, jos nedidės: nepamirškime, kad vis dar sugebame apsinuodyti ne tik nuo vaistų kiekio, bet ir todėl, kad jie padėti ne vietoje. Visai neseniai spauda rašė apie keturmetį, kuris rado močiutės tablečių, padėtų viliojamai arti. Laimė, viskas baigėsi gerai ?

Atsivėrusios naujos galimybės bus naudingos šiuolaikiniam, nuolat skubančiam ir taupančiam savo laiką piliečiui. Yra žmonių grupė, kurios atstovai ateina pirkti vaistų, konkrečiai žinodami, ko jiems reikia ir ką jie pirks. Tokie klientai ateina, pasako konkretų pavadinimą, nusiperka ir išeina, neužtrukdami (jei nėra eilės) nei minutės. Jie nepageidauja jokių konsultacijų, nes apie vaistą jau viską žino ir naudoja ne pirmą kartą. Jie yra praktiški, taupantys savo laiką, todėl stovėti eilėse per „laimės valandas” jiems tikrai neaktualu ir nenaudinga.

Mūsų šviesusis saulės spindulėlis – jaunimas yra nauja informacinių technologijų karta, kuri puikiai apsiperka internetinėse vaistinėse. Jie dažniausiai žingeidūs, smalsūs ir viskuo besidomintys piliečiai, nemažai sužinantys apie vaistus interneto platybėse ir VAISTININKO UŽRAŠUOSE ? Jie taip pat nelinkę stovėti eilėse ir jeigu tik nereikia konsultacijos, žinoma, rinksis degalines.

O gal kada ir vaistinės pradės prekiauti ne tik vaistais ir medicinos priemonėmis, bet, pavyzdžiui, pašto ženklais, vokais, telefonų papildymais, kava ar dešrainiais ?

Svarbiausia yra tai, kad pirmiausiai turime rūpintis savo valstybės piliečiais, o ne žiūrėti, kaip dar papildomai pasipildyti kišenes. Visi sprendimai turi būti gerai pasverti ir jie neturėtų pakenkti vartotojui. Vietos po saule užteks visiems, o kiekvienam įstatymui yra ir apstatymas. Po šiai dienai SAM niekaip neįstengia pažaboti turgaus prekeivių vaistais. Kad ir kiek vykdytų reidų, kad ir kokių priemonių imtųsi, vaistų kioskai kaip gyvavo, taip ir gyvuoja. Beje, ten galima nusipirkti ir receptinių vaistų, tame tarpe ir antibiotikų. Už tokią veiklą vaistininkas būtų griežtai nubaustas, gal net licencija sustabdyta. Bet ten dirba ne farmacininkai, ką iš jų atimsi? Ir jokios vaistinės, ir jokios degalinės jiems ne konkurencija! ?

Prekyba vaistais yra pelningas verslas, kitaip – šiandien nebūtų jokių diskusijų apie papildomas prekybos vietas. O SAM pirmiausiai reikėtų užduoti sau klausimą: ko siekiame – sumažinti vaistų kainas, suteikti pasirinkimo laisvę piliečiams, sumažinti vaistų vartojimą ar kažkam padėti pasidalinti įtakos zonomis?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!