Kov 2, 2023 - Mintys apie darbą    1

Būti vaistininku

vaistininkas

Viena buvusi klasiokė kartą manęs paklausė patarimo:

“Mano dukra norėtų būti vaistininke. Gal gali pasakyti, ar verta šiandieną rinktis šią profesiją?”

Mano atsakymas buvo trumpas – NE. Tada sekė kiti klausimai ir vienas atsakymas: “Bet jeigu…” “NE” “Tada, kaip galvoji…” “NE” “O tada…” “NE” “Tai kodėl tu pasirinkai šią specialybę?” “Nes tai buvo seniai, labai seniai” “Ir ką tai keičia? Seniau,  ir dabar? ”VISKĄ!”

Keitėsi viskas po truputį, mažais žingsneliais žingsniavome pirmyn, kol žingsniai didėjo ir perėjo į šuolius. Sulig šuoliais lyg rudeniniai lapai pradėjo kristi privačios vaistinės, o kartu su jomis griuvo ir senoji vaistininkystė. Atėjo nieko bendra su farmacija neturinčių krautuvininkų era, kuri smarkiai pakoregavo vaistininkystės sąvoką. Vaistinė tapo parduotuve – turgumi, vaistininkai – pardavėjais, vitrinos – margaspalvių reklamų vieta, poilsio kambarėliai – vaistinės prekių (bet nebūtinai vaistų) sandėliais, o vaistus iš lentynų baigia išstumti maisto papildai, lūpdažiai ir kvepalai.

Provizorius pakeitė krautuvininkai, farmacijos specialistus – vadybą baigę prekybos centrų ir degalinių vadybininkai. Tik pirmoje barikadų pusėje stovinčius vaistininkus pakeitė TIE PATYS,  tik jaunesni vaistininkai, kurių šiandien “taip trūksta”, kad net visa spauda ir portalai mirga ir skamba nuo cirko klounų raudų.

Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga uždavė klausimą su galimais atsakymais: koks turėtų būti VAISTININKO (ne vedėjo) atlyginimas, kad jaustis oriai, būti laisviems ir savarankiškiems priimant sprendimus (kad niekas negalėtų daryti įtakos), parenkant pacientams vaistus, maisto papildus ir kt. 1100€ ar 3000€? Paminėta ir daugiau variantų. Apklausos tikslas – suprasti farmacininkų lūkesčius algos atžvilgiu. Daugiausiai balsų atiduota už 3000€ ir 2400€. 2700€ liko trečioje vietoje.

Norai ir lūkesčiai – aiškūs. Tik kas iš jų? Sprendimus priiminėja krautuvininkai. Todėl ir algas gauname kaip pardavėjai, nes dirbame jų krautuvėse. Mūsų balsas į dangų neina, nors mes kasdieną kuriame stebuklus 🧚‍♀️

Deja, krautuvininkams stebuklų nereikia, jiems reikia pardavimų ir pelno. Bet vaistinė – tai ne Maxima ir ne Norfa! Apie kokius pardavimų skatinimus galima kalbėti? Jie mums sugrįžta farmacinėmis atliekomis! Kasdieną. Ne  po 1 ir ne po 2 kg. Kartais ir 10 kg per dieną tenka priimti 🙄 Priimi, suregistruoji ir vėl eini skatinti pirkti… Atlyginimų skaičiavimo sistema – supuvusi. Vyksta nuolatinė galvų medžioklė. Vadybininkai kursuoja per kitus vaistinių tinklus ir bando pervilioti žmones. Pažada šimtu eurų ar keliais šimtais didesnę algą ir finale gaunasi taip, kad 20 metų išdirbęs toje pačioje vietoje darbuotojas gauna 200€ mažesnę algą nei ką tik perviliotas kito tinklo vaistininkas. Arba, ką tik po studijų atėjęs naujokas, kuriam praktiniai mokslai dar tik prasideda ir žinių bagažas nepalyginamai mažesnis už kolegos, jau gali pasigirti didesne nei senbuvio alga.

Atlyginimų diferencijavimas – nuolat keliamas klausimas, tačiau eilę metų niekas nesikeičia. Nemanau, kad Vaistinių darbuotojų profesinei sąjungai pavyks kažką naujo nuveikti šioje srityje, bet ką gali žinoti. Daugiau – balsų, daugiau – jėgos. Dėka jų, vis dar turime išsaugotas atostogas ir nepakitusias darbo savaitės valandas 🎉

Na, o ką kalba Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga (LFDPS)? Pirmininkės teigimu, reikia paskatinti jaunus žmones rinktis vaistininko profesiją, padidinant finansuojamų vietų skaičių universitetuose. Profesinė sąjunga kalba krautuvininkų ir K. Gagės žodžiais…O ką vėliau ši profsąjunga galės pasiūlyti pasirinkusiems vaistininko profesiją? Teisingą algą? Geras darbo sąlygas? Savarankiškumą ir nepriklausomybę?

Farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga aukština ir kelia ant pjedestalo tuos, kurie Lietuvoje sukūrė chaosą, sužlugdė senąją vaistininkystę ir toliau sėkmingai pramušinėja tik sau naudingus įstatymus. LFDPS pirmininkės išsakyti žodžiai:

“Nesvarbu, kad farmacijos verslas yra beveik 80 % privatus, bet jis yra Lietuvoje, sukuria darbo vietas bei gerina sveikatos paslaugų prieinamumą Lietuvos gyventojams” 

verčia susimąstyti, kam iš tiesų ji atstovauja? Ar turėtume džiaugtis, kad šis verslas yra Lietuvoje? Verslas, kuris sukūrė darbo vietas, bet nesugebėjo užtikrinti normalių darbo sąlygų? Verslas, kuris šantažuoja Vyriausybę, reikalaudamas sau  išskirtinių sąlygų, kitaip grasina uždaryti vaistines? Verslas, kuris gąsdina, kad  Lietuvos žmonės liks be vaistų? Verslas, kuris įsteigia aplink gydymo įstaigą penkias šalia viena kitos vaistines, bet nesugeba nei vienos įsteigti kaime ar mažoje gyvenvietėje, nes “trūksta darbuotojų”? Verslas, kuris uždaro nepelningai dirbančią vaistinę, nors ji gyvybiškai svarbi aplinkiniams gyventojams, kuriems kita artimiausia, galbūt, tik už kelių ar keliolikos kilometrų? Ar tokį sveikatos paslaugų prieinamumą turi galvoje LFDPS pirmininkė? Ar tikrai Lietuvai vis dar reikia naujų vaistinių? Gal tikrai Lietuvos teritorijos ribos netikėtai prasiplėtė?

Populiaru sakyti, reikia konkurencijos. Tada gyventojai pajus kainų sumažėjimą. Prekybos tinklai vienas po kito įsiliejo į Lietuvos rinką, bet konkurencijos nėra – kainos daugmaž visur vienodos, neskaitant siūlomų mėnesio akcijų. Iš elektros rinkos liberalizavimo taip pat buvo daug tikėtasi –  kuo daugiau tiekėjų, tuo naudingiau žmonėms. Deja, deja, deja. Tas pats ir su vaistinėmis – jų daugėja, o kainos vis tiek visose tik didėja. Pačių vaistų, beje, su kiekviena diena lentynose ir stalčiuose mažėja ☹️ Kažkaip pas mus vis ne nuo to galo pradedamos reformos.

Todėl ir toliau vaistinėse išlieka dešimtas hemorojaus lygis💩

Viso komentarų: 1

  • Situaciją galima pagerinti realiais veiksmais. Jėga vienybėje, o vaistininkų labai daug. Susivienykite pagaliau ir paskelbkite streiką. Jūsų tūkstančiai ir jeigu visi solidarizuositelės DU dvigubai pakils. Po vieną ne karys. Pažiūrėkire užsienyje tai puikiai veikia. Reikia tikrų profsąjungų, o ne tų kurios vienus vartus už $ atstovauja ir viską slopiną. Vertimas interneto platybėse nieko niekada nepakeitė tik realūs veiksmai

Turite klausimų? Parašykite juos čia!