Bal 30, 2015 - Mintys apie darbą    0

Dar kartą apie medicinos atstovus ir jų dovanas

DovanosNors naujos vaistinių preparatų reklamos taisyklės įsigaliojo nuo 2014-11-01, vaistinėse mažai kas pasikeitė. Nekalbu apie gydymo įstaigas, nes ten tvarka tikriausiai griežtesnė.

Naujasis įstatymas skelbia, kad ribojama primenamoji vaisto reklama. Ji gali būti skleidžiama tik per visuomenės informavimo priemones. Tokios reklamos negalima pateikti ant rašiklių, bloknotų, kalendorių, specialistų aprangos ir kitų daiktų.

Taip pat šiuo įstatymu draudžiama vaistų reklamuotojams duoti atlygį specialistams, kad jie išrašytų ar parduotų būtent jų atstovaujamo gamintojo vaistus. Be to, taisyklėmis siekiama aiškiai, suprantamai perspėti gyventojus apie grėsmes netinkamai naudojant medikamentus.

Bent jau į vaistines medicinos atstovai periodiškai užsuka. Ir, žinoma, vis su tais pačiais prašymais – užsakykite daugiau, parduokite tik šiuos, pasiūlykite pirmiausiai mūsų ir t.t. ir pan. Dažnas dar pasiūlo ir mažą biznį, kaip pvz.: 10 dėžučių imate ir vieną gaunate nemokamai. Arba, užsakote 10+10+5 ir gaunate lietsargį 🙂 Su tuo lietsargiu tai mano vienas kolega pasimokė – iš pradžių nepavyko išskleisti, nes kažkas nesifiksavo, o kai išskleidė – tada jau nesusiskleidė 🙂 Bet, kaip sakoma, dovanotam arkliui į dantis nežiūri.

Anksčiau ant dalijamų dovanėlių būdavo vaistų firmos logotipas, o dabar atstovas duoda pvz., USB raktą (atminties laikmeną), kuri yra be logotipo, bet citrinos formos ir spalvos ir prašo atspėti, kokį vaistą man primena ta laikmena. Tai vis nebylus priminimas apie firmos siūlomą produktą 🙂 Bet jei produktas yra geras, tai aš jį ir be dovanų parduosiu, o tuomet, kai naudosiu laikmeną, tikrai negalvosiu apie darbą 🙂

Beje, rašymo priemonės vis dar yra su firminiais vaistų pavadinimais 🙂

Kalendoriai – taip pat 🙂

Būna dienų lyg tyčia, kai tų atstovų apsilanko ne vienas, ir ne du. Man asmeniškai jų apsilankymai jokios įtakos mano pardavimams neturi, užsakymams – taip pat. Jei kažką ir paliko, kažkuo pamalonino, tai nereiškia, kad už tai turiu jiems atidirbti. Bet ne visi taip galvoja 🙁

Kita vertus, kartais pateikta informacija būna naudinga. Kiekvienam save ir kitus gerbiančiam specialistui privalu susipažinti su naujais vaistais. Bet tam nepakanka 5 min. Todėl protingiausia būtų su naujais preparatais susipažinti seminaruose ar savarankiškai paskaitant mokslinę literatūrą.

Vaistinėse dažniausiai pristatomi tie patys vaistai, tik naujais aspektais, pvz., atsiranda tirpi vaisto forma, greitesnis ar stipresnis veikimas. Tai žinoti yra naudinga.

Bet kai kalba pasisuka apie papildus, tai visokių įdomybių būna. Nes čia viskas verda kaip profesionalioje virtuvėje!

Atsirado vienas, po metų – jau papildytas viena kokia nors nereikšminga (nes neturi didelės įtakos veikimui) sudėtine dalimi – kitas. Dar po metų – jau stipresnio veikimo, todėl gerti reiks mažiau. Po kitų metų – išleista forma vaikams. Po pusmečio – pridėta kokio nors mineralo (pvz., magnio) ir vėl naujas produktas! Ir kiekvienas iš produktų turės pasisekimą. Nes vieni žmonės yra konservatyvūs ir lieka prie pirmo išleisto produkto. Kiti – sparčiai einantys su naujovėmis. Dar kiti – žmonės be nuomonės, o likę – reklamos aukos (man irgi tenka kartais pabūti reklamos auka, tik ne farmacijos pramonėje).

Todėl judesys bus visada ir nauji papildai bus kuriami sparčiau, nei mums jų aplamai reikia! Ir nors daugelis gamintojų teigia, kad jie labai puikiai atstato žmogaus organizmą ir pastato jį ant kojų po bet kokių ligų, man tai kvepia akių dūmimu.

Todėl papildų atstovus aš ignoruoju tiesiogine ta žodžio prasme. Kol jie pasakoja apie savo vienintelį ir nepakartojamą produktą, aš dirbu savo darbą. Kai pamato, kad jų nelabai klausausi, tada greičiau išeina. Tai, žinoma, neliečia vaistų.

Pabaigai noriu parašyti, kad nieko nenoriu įžeisti ar supykdyti. Galų gale, visi dirbam savo darbą, vieni – geriau, kiti – blogiau, dar kiti- gudriau, bet visi už tai gaunam algas ir gyvenam toliau.

Norėjau parašyti, kad įstatymas neveikia ir vargu ar veiks. Kitas klausimas, ar jo iš viso reikėjo? Juk tie logotipai niekaip neturi įtakos vaistų pardavimui. Nebent gydytojams dalijami lapeliai su vaisto pavadinimu, kai jis tik patikslina vaisto vartojimą, o toliau – jau viskas nuspręsta. Iš kitos pusės pažiūrėjus, net ir lapeliai neturėtų nulemti vieno ar kito vaisto paskyrimo, jei gydytojas yra nesuinteresuotas. Juk taip patogu apibraukti tik vaisto stiprumą ar formą ir brūkštelėti vartojimą. Ir laiko, ir tikslumo atžvilgiu matau tik pliusus. O sąžinės nepakeis jokie įstatymai ar apribojimai.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!