Bal 8, 2021 - Mintys apie darbą    0

Gera ten, kur mūsų nėra (1 dalis)

Vaistininkai

Vaistininkystė Švedijoje

“Sveiki atvykę į vaistinę!” “Kaip jaučiatės?” “Ačiū”. Šios trys frazės, ištariamos bendraujant tiek su pacientais, tiek su kolegomis, Švedijos vaistinėse yra įprastos. Žodis “Ačiū” ten ištariamas dažniau nei galima įsivaizduoti. 

Negaliu sakyti, kad tokių žodžių neištariame Lietuvoje. Tik patys žmonės čia labiau pavargę nuo painių įstatymų,  vaistų politikos ir amžinai keičiamo vaistų sąrašo, todėl ne visada nusiteikę geranoriškai mūsų atžvilgiu. Švedai – nuoširdūs, ramūs ir kantrūs žmonės. Jie nesivelia į konfliktus ir patys stengiasi jų nesukelti, dėkoja už kiekvieną smulkmeną, už kiekvieną patarimą ar paaiškinimą.

Kalbant apie vaistines, daugumoje jų dirba atvykėliai iš kitų užsienio šalių (greitai ir pas mus taip bus 🙁), nes vietiniai jauni vaistininkai, trumpai padirbėję ir pamatę, kiek streso  kelia vaistininko darbas, pabėga…Yra mobilių vaistininkų, kurie važinėja po visą šalį. Tokie – labai mylimi ir gerbiami. Lietuvoje didžiųjų vaistinių tinklai taip pat organizuoja tokias mobilias grupes. Tokį darbo pobūdį renkasi jaunoji karta ir jų darbo vieta – visa Lietuva. Šis darbas yra geriau apmokamas, bet kad darbuotojai būtų mylimi ir gerbiami, teigti negalėčiau. Švedijos vaistinėse yra dirbančių senjorų farmacijos specialistų, kurie palaiko ypatingą vaistinės aurą. Lietuvos senjorams taip pat suteikta galimybė dalintis sukauptomis žiniomis, tik požiūris į šiuos žmones truputį kitoks – jie nesijaučia kaip mentoriai, veikiau – tuščios vietos užpildytojai ir nuolankūs kažkieno įgeidžių vykdytojai.

Švedijos vaistinėse besidarbuojančiam personalui suteiktos visos galimybės mokytis. Kiekvienas gali tobulintis kurioje tik nori srityje – kosmetikos, ekonomikos, vaistinės valdymo, receptų kontrolės ir kitose. Vaistinės vedėju gali būti bet kuris personalo narys, tik reikia baigti tam tikrus mokymus. Vaistinės vedėjas atsakingas už darbo grafikų sudarymą, bendrą vaistinės tvarką. Tautiečiams vedėjams pasisekė šiek tiek mažiau, nes šie, be grafikų sudarymo ir bendros vaistinės tvarkos priežiūros, daro ir visa kita – aptarnauja klientus (algą kažkaip juk reikia užsidirbti), valo grindis (jei ir yra valytoja, ji nebūna visą dieną, žiemos pas mus, kaip žinia, purvinos), dėlioja mėnesio akcijas ir karpo etiketes (ne visose vaistinėse pamainoje dirba du asmenys ir ne kiekvienoje vaistinėje yra konsultantai, kurie atlieka daug pagalbinių darbų), tvarko buhalterinius bei kitus privalomus popierius (o jų, kaip ir abejotinos reikšmės žurnalų – iki mėnulio ir atgal).

Švedijoje vaistininkui licencija suteikiama visam gyvenimui, jos nereikia kas penkerius metus pratęsinėti kaip Lietuvoje.

Farmakotechniko (vaistininko padėjėjo) darbas Švedijoje yra daugiau apribotas nei Lietuvoje. Jie gali tik padėti surinkti vaistus pagal pateiktus receptus ir pakonsultuoti pacientą. Paprastai, jie yra atsakingi už prekių judėjimą vaistinėse, inventorizacijas, užsakymus, nurašymus.

Vaistinių savitarnos skyriuose, kaip ir Lietuvoje, dirba konsultantai, kurie turi savo kasas, konsultuoja klientus bei atsako už savitarnos prekes. Didesnės vaistinės gali turėti kasos darbuotojus, kurie gali tik parduoti prekes, nes teikti kokias nors konsultacijas jiems griežtai draudžiama. Tai kažkas panašaus į Lietuvos degalinėse ir prekybos centrų kasose vykstančius vaistų pirkimus – pardavimus. Arba, jei kas nors prisimena sovietmečio vaistines – kai kuriose jų buvo įrengta vieta kasininkei (vyrų šiose pareigose nepasitaikydavo): klientą pakonsultuodavo provizorius (dabar – vaistininkas), parinkdavo vaistus ir parašydavo ant lapelio perkamų prekių kainas. Pirkėjas tuomet keliaudavo į kasą susimokėti, gaudavo kasos kvitą, kurį pateikdavo provizoriui ir pasiimdavo vaistus 🤓 Taip vaistininkai išvengdavo sąlyčio su pinigais ir galimomis finansinėmis klaidomis.

Dar viena įdomybė (manau, netrukus, ji bus įgyvendinta ir pas mus) – įprastos Švedijos vaistinės prekiauja veterinariniais vaistais, nes ten nėra specializuotų vaistinių gyvūnėliams. 

Tikriausiai ne vienas Lietuvos vaistinių tinklas jau ne kartą pagalvojo, kad visai neblogai būtų veterinarinius vaistus įtraukti į įprastų vaistinių prekių asortimentą. Šiaip ar taip, nemažai senolių veterinarinėse vaistinėse randa kažką naudingo ne tik gyvūnėliams, bet ir sau 🤭

Švedijos vaistinėse receptiniai vaistai išduodami griežtai tik su receptais, kitaip parduoti neleistų programa. Na, šiuo klausimu, Lietuvoje yra dar kur padirbėti. Pas mus programos dar nėra tokios gudrios, todėl tikrai yra daug atvejų, kai receptiniai vaistai parduodami remiantis tik kliento skundais, gražiais žodžiais ar įtikinamai suregzta istorija apie netikėtą atvejį 🤦🤦🏻‍♀️ Jau nekalbu apie tai, kad pasitaiko atvejų, jog be recepto pavienėse vaistinėse vis dar galima  nusipirkti antibiotikų ir net psichotropinių vaistų 🤨 Ten galioja taisyklė – jeigu niekas nematė, tai, vadinasi, nieko ir nebuvo.

Vaistų išdavimo tvarka panaši kaip ir Lietuvoje: darbuotojas turi savo asmeninę prieigą prie programos, kuri yra įdiegta vaistinėje. Skenuojama kliento asmens tapatybės kortelė ir atsidariusiame lange matomi visi aktualūs jo receptai. Vaistų suderinamumo programa patikrina visus receptinius vaistus. Šioje suderinamumo programoje nurodomos keturios raidės A, B, C, D. D raidė – tai labai stiprus signalas, į kurį būtina reaguoti. Programa reaguoja į įvairius signalus – per didelę dozę (vaikai), amžiaus ypatumus (senyvi pacientai), lytį (nurodyta ne ta lytis) arba jei yra keli tos pačios rūšies vaistų receptai ir sąveikos ar ligos, darančios įtaką gydymui.

Kalbant apie Švedijos vaistinėse esantį prekių asortimentą, jose gausu visko – be vaistų, tame tarpe ir veterinarinių, galima įsigyti kosmetikos, žaislų vaikams ir gyvūnėliams (!), energetinių gėrimų, ledų, atšvaitų ar sezoninių prekių – batų apsaugų, kad neslystų. Na, šiuo atveju, džiaugiuosi, kad dar nepasiekėme švediško lygio 🦴🍦🧉

Čia taip pat teikiamos įvairios papildomos paslaugos – vakcinacija, atliekami alergijos testai, nustatomas cukraus kiekis kraujyje, tiriami apgamai, klausa, kai kurios vaistinės turi optikos skyrelius. Vaistinėse rengiamos specialios programos, pvz., miego gerinimo, patiriantiems daug streso, svorio metimo, rūkymo atsisakymo ir kt. Būtina paminėti, kad skiepijimą vaistinėje atlieka ne vaistininkai, o tam skirtas personalas, turintis atskirą kabinetą 😉 Puiku!

Na, ir pabaigai, žinoma apie darbo sąlygas, kurių nepaminėti negaliu. Gal net paryškinsiu, kad tam tikri asmenys atkreiptų dėmesį ir pasisemtų tikrai sektinų pavyzdžių, vertų copy – paste:

  • Visi, kurie dirba prie kasos, turi paminkštinančius kilimėlius
  • Visi prekystaliai reguliuojami pagal konkretaus darbuotojo ūgį
  • Pagal kiekvieno poreikį suteikiami akiniai darbui
  • Visos vaistinės turi keltuvus vaistams ir dėžėms kilnoti
  • Darbo dienos metu yra dvi pertraukėlės po 15 min.
  • Pietų pertraukos trukmė – 45 minutės.
  • Kiekvienoje vaistinėje dirba 2-3 vaistininkai, kad be jokių problemų vienas kitą galėtų pakeisti, išleistų papietauti, prireikus – leisti pailsėti, pavaduoti
  • Vaistinei atidaryti ir uždaryti skiriama nuo 15 iki 30 minučių, šis laikas priskaičiuojamas prie darbo laiko ir yra apmokamas.

Ne taip ir retai girdime iš aukščiau nuleistų replikų “Yra kur tobulėti”, “Yra kur pasistengti”, “Yra kur padirbėti”. Norėčiau šį kartą šias frazes dedikuoti visiems tiems replikuotojams 🤓

Turite klausimų? Parašykite juos čia!