Spa 12, 2017 - Mintys apie darbą    2

Inkvizicijos laikai

– Laba diena, atėjau nusipirkti kompensuojamųjų vaistų.
– Sveiki, gerai, pažiūrėsim, ką čia jums išrašė.
– Tai nieko naujo nepaskyrė, duokite tuos kaip visada.
– Labai gaila, bet pavėlavote. Matote, mūsų vaistinė jau viršijo originalių vaistų limitą, tai šį kartą teks gerti generinius preparatus.
– !!!???
– Suprantate, dabar jau nei gydytojai, nei vaistininkai negalės nei išrašyti, nei parduoti originalių vaistų tada, kai tik jūs panorėsite. Dabar už mus šį darbą dirba Sveikatos apsaugos ministerija su eile vasalų, kurie visiškai nenutuokia apie gyvenimo realijas, kurios vyksta už Seimo ir Vyriausybės ribų…
– Bet aš noriu tokių pačių, kur vartoju ilgą laiką ir esu patenkintas.
– Džiaugiuosi už jus, kad jie jums puikiai atitaikyti, tačiau… bandykite sekantį kartą, gal jums pasiseks. Šiandien mėnesio limitas originaliems vaistams užbaigtas.

Tai ne sapnas, ir ne realybė. Tačiau tik laikinai – ne realybė. Su siaubu dėlioju panašų scenarijų netolimoje ateityje ir vis dar tikiu, kad jis bus pakeistas. Nors neseniai perskaitytas naujas įstatymas verčia manyti kitaip. Ir jo tam tikri punktai, mane kaip specialistą, verčia iš koto. Jau bendrose nuostatose įrašyti labai nemalonūs ausiai žodžiai: patikrinimas, tikslinis patikrinimas, vaistinių preparatų kontrolinis pirkimas. Labiausiai verta sustoti ties paskutiniu žodžių junginiu. Viskas turėtų vykti kaip kine. Ateina pora, šiuo atveju inspektorius (-iai) ir kitas (-i) tarnybos darbuotojas (-i), kuris (-ie) atlieka kontrolinį pirkimą vaistinėje ir perka vaistus. Atliekant kontrolinį pirkimą gali būti daromas vaizdo ir (ar) garso įrašas. Padarytas įrašas saugomas administracinio nusižengimo byloje (!). Atlikę kontrolinį pirkimą, inspektoriai surašo vaistinių preparatų kontrolinio pirkimo pažymą. Atliekant kontrolinį pirkimą už vaistinius preparatus galima sumokėti grynaisiais pinigais ar banko kortele. Atlikus kontrolinį pirkimą, vaistiniai preparatai atiduodami vaistinei, kuri grąžina kontrolinio pirkimo metu sumokėtus pinigus ir receptą, jeigu jis buvo pateiktas.

Smagu, nieko nepasakysi. Jei atsiskaitymas vyks banko kortele, o grąžinti reikės grynus pinigus iš kasos, tai į šį procesą bus įtraukti ir bankai. Žodžiu, darbo užteks visiems. Tik ar bus naudos? Ar kas nors iš tų dėdžių ir tetų pamąstė, kaip vaistinės turės įvykdyti jų užmojį, kad PARDUOTŲ ARBA IŠDUOTŲ PIGIAUSIŲ PREPARATŲ DOZUOČIŲ KIEKIS 2018-AISIAIS IR VĖLESNIAIS METAIS TURĖS BŪTI NE MAŽESNIS KAIP 50% NUO BENDRO KOMPENSUOJAMŲJŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ, ESANČIŲ TOJE GRUPĖJE, KIEKIO. Per daug sudėtinga paprastam vaistininkui, kurio misija šioje žemėje yra tik padėti sergančiajam.

2010 metų pavasarį “Lietuvos ryte” buvo publikuotas straipsnis, kuris vadinosi “Medikai varomi į užribį. Tegyvuoja vaistininkai!

Tuomet buvo priimtas įstatymas, kuris įpareigojo gydytojus vaistų receptuose nurodyti tik bendrinį pavadinimą. Iki tos dienos, gydytojai galėjo rašyti vaistus firminiais pavadinimais, o vaistininkai – vykdyti gydytojo valią. Gal šiandieną tai būtų vėl geriausias variantas, nes visi dirbtų savo darbą – gydytojai gydytų taip, kad būtų geriausia jų pacientui, o vaistininkas išpildytų gydytojo ir ligonio lūkesčius?

Šiandien galima straipsnį pervadinti taip: “Medikai ir vaistininkai varomi į užribį. Tegyvuoja valdžios klerkai!

Besikeičiantys įstatymai nedavė jokios naudos – per eilę metų nebuvo sugalvota nieko naujo, tik vis grįžtama prie senos tvarkos. Dabar norima tą tvarką (tiksliau, neapgalvotų sprendimų kratinį) pakeisti dar didesne tvarka (tiksliau, neprognozuojama betvarke).
Nejaugi toje didelėje valdininkų ir jų patarėjų armijoje nėra nei vieno protingo mediko, vaistininko ar farmakologo su nemaža praktika pagal specialybę? Nes toks absurdiškas sumanymas turėjo gimti tik visiškai toje sistemoje nedalyvaujančiam asmeniui.

Tais pačiais 2010-aisiais vienos vaistų bendrovės generalinis direktorius sakė:

Pakeista receptų išrašymo tvarka nepakeis situacijos vaistų rinkoje, tačiau padidins pacientų nerimą – jie nebesijaus saugūs. Pastaruoju metu Lietuvoje apskritai daug kalbama apie pinigus, jų taupymą, o ligoniai pamirštami. Gydyti turi gydytojai. Jie yra atsakingi už žmonių sveikatą. Jie stebi, kaip veikia paskirti vaistai, prireikus – keičia gydymą. Vaistininkų pareiga – išduoti tinkamus gydytojų paskirtus vaistus.

Praėjo daugiau nei septyni metai ir tikrai, situacija nepasikeitė, todėl ieškoma naujų sprendimų. O jie jau beldžiasi į duris. Kaip nesinori tų durų praverti 😀 Ką gi, reikia palaukti dar septynerius metus ir eilinį kartą įsitikinti, kaip efektyviai veikia (neveikia) įstatymai. Žinau tik viena, negalima veikti kelių žmonių grupėje ir tą veiklą primesti milijonams. O jei iš šios veikos dar nukentės ne vienas tūkstantis, tai jau nusikaltimas. Ir sunkus. Nes nusikaltimas įvykdytas grupės asmenų.

Beveik visose Europos šalyse paskutinis žodis nurodant vaistus tenka gydytojams. Dėl pacientų saugumo receptuose turi būti nurodomas ne tik bendrinis, bet ir prekinis pavadinimas. Nes veiklioji medžiaga – tai dar ne vaistai. Yra buvęs ne vienas atvejis, kai dėl nekokybiškos veikliosios medžiagos buvo uždrausta platinti tam tikrus vaistus. 2010m. iš apyvartos buvo išimti vaistai, kurių veiklioji medžiaga xxx pagaminta Indijos įmonėje. Vaistai išimti todėl, kad veikliosios medžiagos gamybos vieta neatitiko geros gamybos praktikos reikalavimų. Vadinasi, visiškos lygybės tarp originalo ir generiko dėti negalime.

Nemanau, kad Lietuvoje masiškai perkami originalūs vaistai. Iš savo ir kolegų praktikos galiu patvirtinti, kad net tie patys žmonės perka ir originalius, ir generinius vaistus. Kartais jų pasirinkimą nulemia gydytojas, kartais – vaistininkas, o kartais – ir jie patys. Svarbiausiai, kad nebūtų draudimų ir prievartos mūsų pasirinkimui. Visi norime būti sveiki ir mūsų sveikatai įtakos valdžia neturi teisės daryti. Taip pat versti vaistininką skirstyti žmones į geresnius ir blogesnius.

O “gudručiams” ministerijoje palinkėčiau, kad išvykę į komandiruotes į šalis, kurios yra toli pažengusios visose srityse, ne gulėtų paplūdimiuose bambas išvertę, o realiai pasidomėtų, kaip tokį lygį pasiekti savo šalyje protingais sprendimais 🙂

Viso komentarų: 2

  • O ką reiškia kontrolinis pirkimas?

    • Kai ateina kontrolieriai ir neprisistatę (kaip eiliniai pirkėjai) perka prekes, o po fakto parodo savo pažymėjimus ir pristato savo tikslus.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!