Rgs 27, 2018 - Mintys apie darbą    1

Konkurencija

Vaistinių konkurencija

“Net ir pats dosniausias žmogus stengiasi mokėti pigiau už tai, ką kasdien perka.”

– Dž. Bernardas Šo

Šiandien labai aktualios diskusijos apie konkurenciją. Ypač jos paaštrėjo Vyriausybėje. Amžinas klausimas – kaip padidinti konkurenciją, kaip atpiginti prekes ar paslaugas?

Už nesąžiningą komerciją prezidentė siūlo skalpuoti. Už pakartotinus pažeidimus – didelės baudos. Atsakingi vadovai teigia, kad baudos šiuo metu ir taip yra didelės. Jei jos didėtų, įmonėms grėstų uždarymai ir bankrotai. Tačiau žinomas ekonomistas N. Mačiulis teigia, kad ne baudos dydis yra svarbu. “Daug didesnė bėda ta, kad kai kuriuose sektoriuose yra mažai rinkos dalyvių, todėl tos konkurencijos natūraliai nėra”,- sako jis.

“Pavyzdžiui, įstatymuose apribota, kad vienos vaistinės dydis gali būti ne mažiau kaip 60 kvadratinių metrų, bet viename pastate įstatymai draudžia registruoti daugiau nei vieną vaistinę. Jau tai yra įstatymo suvaržyta konkurencija. Būtent tokias kliūtis pašalinus būtų galima daug greičiau paskatinti naujų rinkos dalyvių atėjimą, o kartu – ir mažesnes kainas”, – teigė N. Mačiulis.

Nuo čia ir pradėkime. Tik mes, dirbantys vaistinėse, galėtume tiksliai papasakoti apie tai, kokią įtaką vaistų kainų mažėjimui padarė labai tankus vaistinių išsidėstymas. Aš kalbu apie didžiuosius Lietuvos miestus, tačiau, manau, kad ir mažesniuose miesteliuose netrūksta artimos vaistinių kaimynystės.

Taigi, pradėkime nuo mano asmeninės patirties. Mano rajone yra begalė vaistinių, tačiau aš apsiribosiu ne vieno kilometro, o, maždaug 500 metrų atstumu. Šioje teritorijoje įsikūrusios 8 vaistinės: visų tinklų, kai kurių tinklų – net po dvi. Visos mes turime (netgi, privalome) vilioti žmones, daryti pelnus ir tuo pačiu, užsidirbti sau atlyginimus. Kaip mano vaikai kažkada sakydavo:

“Tu ką, galvoji, kad man labai lengva mokytis? Tu ką, nežinai, kokia didelė konkurencija tarp klasiokų? Galvoji, kad man lengva gyventi?!”

Dabar aš savo suaugusiems vaikams galėčiau pasakyti:

“Jūs ką, galvojate, kad man pinigai iš dangaus byra? Jūs ką, nežinote, kad aš turiu atlyginimą užsidirbti pats! Jūs ką, nesuprantate, kokia didelė konkurencija tarp mano kaimynių vaistinių?”

Konkurencija – NENORMALI, tačiau vaistų ir papildų kainos laikosi panašios. Kompensuojamųjų vaistų kainos – susilygino. Konkuruoti nėra kuo. Todėl kiekviena vaistinė stengiasi pametėti savo gudrybes. Viena giriasi mažom kainom ir siūlo apsipirkinėti laimingom valandom, kita įtikinėja, kad nusipirkus dvi prekes – trečia bus nemokama (žinoma, su visokiom išlygom, kurios pažymėtos pačia mažiausia galaktikos žvaigždute 🙂), dar kita pasiūlo vieną savaitės dieną prekintis su nuolaida (taip pat su slapta žyma – tik senjorams; atrodo, kad jaunimui šiandien lengva gyventi), o prie nuolaidos prižada suderinti vartojamus vaistus, ketvirta – 1 € nuolaidą pirkinių krepšeliui, pateikus čekį, kurį gauni nusipirkęs duonos, sūrio ir sviesto. Taip vaistinės konkuruoja tarpusavyje. Deja, nemažindamos savo prekių kainų, tačiau kovodamos už išlikimą.

Paradoksas, tačiau per metus šiame kvartale ne užsidarė, o atsidarė dvi vaistinės. Žmonių šiame rajone nepadaugėjo, naujų namų ar prekybos centrų neišdygo, o krūvai vaistinių vietos po saule visada užtenka. O jeigu dar ir įstatymą pakoreguos, kad galima tuo pačiu adresu kelias vaistines steigti, tai gal ir 10 vaistinių turėsime 500 metrų spinduliu?

Tik kam nuo to bus geriau? Atsidarant kiekvienai papildomai vaistinei, vaistų kainos nemažėja, tačiau mažėja darbuotojų atlyginimai, kurie daugelyje vaistinių yra priklausomi nuo apyvartos, pelno ir klientų krepšelio dydžio ir įvairumo. Jei klientų tavo vaistinėj mažėja, mažėja ir tavo alga. Bet Vyriausybei juk tas pats – nes vaistinių darbuotojams algas moka privatininkai (krautuvininkai) ir biudžetas dėl to nenukenčia. Nenukenčia ir darbdavys: gerai paprekiavai – užsidirbai algą 500€, tiek ir gausi; klientų nėra, apyvartos nėra, užsidirbsi 400€ – tik tavo bėda 🙂 – tiek ir sumokės. Apyvarta kris dar žemiau, ir alga žemės. Užtarėjų čia nėra. Tik “protingieji” ekonomistai sugeba įžvelgti naudą, kurios nei su žiburiu nerasi…

Taip ir liekame vieni su savo problemom, kurias pagvildenam prie alaus ar giros sėdėdami (kaip sakė popiežius Pranciškus) ir kikendami tarpusavyje:

– Atėjo pas mane klientė, išsiklausinėjo kainų ir išėjo pas tave. Tada grįžo, parodė kvitą ir pareiškė, kad nusipirko 0,03 cnt. pigiau 😀
– O kitą mėnesį atėjo pas mane, nes pas tave jau nebuvo 0,03 cnt. nuolaidos 😜
– O mūsų tinklas sugalvojo naują bajerį, tai dabar tavo vaistinė vėl bus pustuštė 😉
– Aš nepergyvenu, nes dar kitą mėnesį mūsiškiai nukopins tą patį iš jūsų, tik pareklamuos labiau
– O pas mus “padidino” algas – pakėlė bazinę algą, bet sumažino reitingus, tai gaunam 50€ mažiau 😀
– O mums žada iš viso reitingus nuimti, tai kitą kartą pašnekėsim apie mūsų algą 😀
– O pas mus atgarsis iš viršaus ateina, kad firmą nori subankrotinti, tai darbo biržoj susitiksim…

Su praėjusia Tarptautine vaistininko diena, kurią minėjome rugsėjo 25 dieną!

Visiems jums kantrybės ir lengvų klientų 😀

Viso komentarų: 1

  • Labai idomus pastebejimai, o kaip del e vaiztiniu as ten daznai perkuosi, taip jos mazina paprastuose vaistinesi apsiperkanciu zmoniu kieki, bet gi labai patogu –

Turite klausimų? Parašykite juos čia!