Rgp 1, 2019 - Mintys apie darbą    0

Mono spektaklis

Spektaklis

Mūsų darbo kasdienybė – tai nuolat besikeičiantys žmonės su tik jiems būdingais vaidmenimis, o vaistinė – mažytė teatro scena, kurioje nuolat kažkas vyksta. Dramos, tragedijos, komedijos… Apkalbos, pykčiai, ašaros, juokas… Stumdymasis ir užuojauta… Bet šįkart ne apie klientus ir jų vaidmenis. Šiandien rašysiu apie labiausiai nepageidaujamą vaistinės lankytoją ir pačią bjauriausią rolę. Koks tai personažas, atspėti bus nesunku 😀

Scena Nr. 1 – Situacijos aprašymas

“Tavo rankose mano likimas…”,- skamba grupės “Hiperbolė” daina. Šiuos žodžius niūniuoja ir vaistininkas, kai sužino, kas jį netikėtai aplankė vaistinėje. Tas paslaptingasis veikėjas vienam kartui pabūsiu aš. Ir pabūsiu iš visos širdies, kad tikriesiems veikėjams (ne apsimetėliams kaip aš) protą atverčiau.

Mano rankose instrukcija, kurią prieš einant į vaistinę atidžiai turiu išstudijuoti. Ir štai, aš jau vietoje. Turiu kruopščiai laikytis eiliškumo ir tvarkos. Rolė – nebloga, nes galiu vadovautis dviem ar net daugiau scenarijų. Renkuosi pirmą. Įeinu į vaistinę, pasižymiu (galvoj, kad niekas nesuprastų), kokia tai vaistinė. Renkuosi prekę, arba dvi ir pažymiu (galiu galvoj, galiu telefone, galiu ant delno arba jau namuose, duotoje lentelėje, svarbu, neišsiduoti), už kokią sumą įsigijau prekių. Nurodau tik kainą. Vėliau savo įrašą pildau pirktų prekių pavadinimais ir apibūdinu vaistinėje susiklosčiusią situaciją. Tai turiu padaryti 4 – 6 sakiniais. Pabandysiu:

Sakinys Nr.1 “Mano įėjimo metu vaistinėje klientų nebuvo.”

Sakinys Nr.2 “Vaistininko oficinoje (prekybos salėje) nebuvo.”

Sakinys Nr.3 “Vaistininkas pasirodė labai greitai.”

Sakinys Nr.4 “Pirkau du produktus XY, kainavo 45€”

Dabar turiu nurodyti, kiek tiksliai praėjo laiko nuo mano atėjimo iki kol mane pradėjo aptarnauti 🧐 Pagal duotą intervalą (mažiau nei 3 min., 3-5 min., ilgiau nei 5 min.) renkuosi – “mažiau nei 3 min.” ir čia pat turiu paaiškinti, kuo darbuotojas buvo užsiėmęs, kad jo nebuvo darbo vietoje 😊 Kol dar neturiu teisės įeiti į pagalbines patalpas be įspėjimo (kas žino, ko dar tie darbdaviai pasieks dėl visiškos kontrolės), bandau susivokti iš elgesio, nes reikia atsakyti į klausimą. Šį kartą fantazijos daug neturiu, todėl rašysiu “Nežinau”.

Scena Nr. 2 – Aplinka

Dabar trumpam pabūsiu sanitarijos inspektorius ir įvertinsiu švarą. Kieno akimis visą tai turėčiau įvertinti? Paprasto žmogaus ar higienos specialisto? Žmonės yra skirtingi, todėl ir vertinimas labai jau subjektyvus. Šiandien aš galiu matyti numestą reklamą ar pirkimo čekį ant grindų, o kitą dieną ir žemių krūvos nepamatyti…Šiuo atveju dar turiu prasinešti per lentynas ir patikrinti jų dulkėtumo laipsnį. Kaip jau minėjau, daug kas priklauso nuo vertintojo asmeninių savybių ir nuotaikos, o kadangi nuotaika dar nesugadinta, tai žymiuosi, kad “vaistinėj buvo švaru ir tvarkinga” – TAIP, “kliento aptarnavimo vieta buvo erdvi ir neapkrauta lankstinukais, užrašais” – TAIP, tačiau ji apkrauta VISOKIAIS MAISTO PAPILDAIS IR KITOKIOM NESĄMONĖM! Tai kas blogiau? Ir kuo čia dėta vaistininko kompetencija? “Grindys buvo nešvarios, lentynos dulkėtos, prekystalis netvarkingas, produktai lentynose išdėstyti netvarkingai” – NE, bet gal reikia žymėti TAIP? Galbūt, tuomet darbdavys pasamdys valytoją visai dienai, o ne 5 min.? Tačiau gali būti ir taip, kad po tokio mano ženklinimo, vaistininkas turės su skuduru ir šluota vaikščioti paskui kiekvieną išeinantį klientą. Rašau, kad viskas ok ir papildomai nieko nekomentuoju 😉

Dar įdomiau skamba sekanti mano užduotis: “Ar lentynos buvo užpildytos, be tuščių tarpų?” Čia jau turiu pasitelkti erdvinį mąstymą (kurio, deja, neturiu) ir nuspręsti – ar stiklinė pusiau pilna, ar pusiau tuščia. Niekaip nesuprantu, kodėl geriau, kai lentynos užpildytos, o ne pustuštės? Galbūt, ką tik praėjo dešimt pirkėjų, kurie nusiaubė tas lentynas ir padėjo vykdyti planą. Bet, tikriausiai, geriau, kai prekės išstatytos piramide ir jų laaaaabaaaaai daug, bet pardavimai nevyksta. Dar turiu pažymėti apie tai, jei mano vizito metu darbuotojas lentynas pildė prekėmis. O jei dar ta pildoma vieta buvo pažymėta kainos lapeliu ir ten nebuvo nurodytų prekių! Mama mia…Kurį variantą rinktis, TAIP ar NE, jei prekes darbuotojui atvežė prieš pat man ateinant į vaistinę? Vardan tos, Lietuvos – TAIP, LENTYNOS BUVO UŽPILDYTOS PREKĖMIS 😃!

Kai jau apžiūrėtos visos dulkės, prekių gausa ir kiti mažmožiai, turiu sutelkti dėmesį į rimtesnius dalykus, t.y., į patį darbuotoją. Kuo gi jis užsiima? 

“Konsultuoja klientus”, bet jeigu jų nėra? Blogai, minusas.

“Dėlioja gautas prekes”. TAIP, ir jeigu dėliodamas pildo tuščias vietas ir užpildinėja tarpus, pažymėtus kainos lapeliu? Blogai, minusas.

“Bendrauja su kolegomis, jei tai netrukdo aptarnauti klientus, žymėti kainas”. Aūūū, kur tie kiti kolegos, jei dažnai vienas vaistininkas po 12 ir daugiau valandų atstovi vienas pamainoje? Įsivaizduoju, kaip būtų smagu paplepėti su kolegomis darbo metu 🙂! Bet, BINGO! Nėra kolegų, nėra ir minuso.

Tačiau, neduok, Dieve, pamatysiu vaistininką valgantį, skaitantį, naudojantį asmeninį telefoną ar klausantį muzikos per ausines, tada jau riebus minusas. Nežiūrint į tai, kad ką tik sukramtytas sausainis išgelbėjo jį nuo diabetinės komos arba skambutis į asmeninį telefoną padėjo jo vaikui išspręsti globalinę problemą ir vienu liūdnu veiduku šiam pasauly bus mažiau 🙂 Ne, vis dėlto, nieko nemačiau, nieko negirdėjau, aš irgi turiu ir ligų, ir vaikų. 

Palikim skanius kąsnius ramybėje ir judėkim prie akių kontakto. Privalau smulkiai aprašyti savo įspūdžius nuo to momento, kai tik atsiduriu MATYMO LAUKE. “Ar pažiūrėjo?” “Ar nusišypsojo?” “Ar linktelėjo?” O kodėl nėra “Mirktelėjo”? Man tai gal labiau būtų prie širdies 😉 Ir čia jau neužtenka trumpo TAIP ar NE, reikia platesnio komentaro. Matyt, tai labai susiję su būsimu pelnu.

Scena Nr. 3 – Darbuotojo išvaizda

Perskaičius išvardintus variantus, reikia vienareikšmiškai rašyti pliusą, nes jeigu darbuotojas savo išvaizda nebus panašus į vienuolę ar kitą šventąjį, reikės išsamiai pakomentuoti savo pasirinkimą. Juolab, tai vėl labai subjektyvu. Man patinka nulakuoti nagai, netvarkingai krentančios garbanos, ryškios akys ir nerūpestingai prasegtas chalatas. Todėl mano vertinimas bet kuriuo atveju bus tik TEIGIAMAS ir tai atneš 10 taškų mano aukai (atsiprašau uš tokį įvardinimą, bet argi vaistininkai ne aukos šiuo atveju?)

Scena Nr. 4 – Bendravimo įgūdžiai ir poreikių aiškinimasis

Nieko nelaukite, sveikinkitės, bėkite pasitikti, rodykite iniciatyvą, nes aš privalėsiu įsiminti, KAIP jūs su manim pasisveikinote ir ką pasakėte prieš pradėdami konsultuoti. Sėkmės atveju jūs būsite apdovanoti net 15 taškų. O kuo daugiau taškų, tuo ir premija nusimato didesnė. Lengvai į krepšelį galima įsimesti 30 taškų, jei vartosite mandagias frazes, kalbėsite ramiu tonu,  nekritikuosite ir vartosite tinkamus žodžius. Beje, kokie tie tinkami žodžiai, nenurodyta, todėl pasitelkite fantaziją ir pasismailinkite liežuvį. Priminsiu, kad kalbėti su manim turite žmonių kalba, todėl tokie žodžiai kaip teratogeninis poveikis ar pusinė eliminacija gali nubraukti 15 taškų. Jeigu paaiškinsite vaistų sąveikas tarpusavyje, lengva ranka gausite 100 taškų, bet jeigu dar maždaug 15-20 min. teiksite man farmacinę paslaugą, besiaiškindami mano situaciją, aš jums padovanosiu visus 200!

Scena Nr. 5 – Aptarnavimo įgūdžiai

Aiškinti, aiškinti ir dar kartą aiškinti – apie produktų paskirtį, naudojimą, kokybę. Ir būtinai paminėti kitų klientų rekomendacijas, o dar geriau – turėti su savim iškarpų iš žurnalų su žymių žmonių nuomone, kaip juos stebuklingai pagydė vieni ar kiti maisto papildai. Jeigu prie mano menko pirkinių krepšelio sugebėsite  pridėti kažką tokio, kas galėtų apsaugoti mano šeimos narius nuo ligų (kurių jie neturi), tuomet dar šiek tiek padidinsiu jūsų būsimą premiją 🙃 

Ir nepamirškite lojalumo kortelių! Paprašyti arba pasiūlyti. Ir vienas, ir kitas veiksmas +10. 

Scena Nr. 6 – Pabaiga

Jeigu man pasakysite, kiek turiu mokėti, gausite taškų. Keistas vertinimas 🧐 O jei nepasakysite? Nereikės iš viso mokėti? Pagaliau, kai jau pavyks mums kažkaip susitarti dėl mokėjimo, GARSIAI pasakykite, kiek duodate grąžos. Kad ir aš girdėčiau, ir tas kitas, kur už manęs stovės, taip pat girdėtų. Aš labai gerai pasijusiu, kai man garsiai ištarsite: “Jūsų grąža, 85€, prašom!” Svarbu, kad ne koks niekšelis būtų ir už kampo nepaprašytų tos mano grąžos 🤪

Prieš atsisveikinant turėtumėte ištarti “gražios dienos”, bet jei už lango pliaupia lietus ir siaučia audra, tada galite pasakyti: “greitai pasveiksite”, nesvarbu, kad sergu cukriniu diabetu 😏

Epilogas

Jeigu balų surinksite juokingai mažai, tikėkimės, jūsų alga labai nesumažės ir jūsų neatleis, bet suteiks dar vieną šansą. O jei pasiseks surinkti maksimumą, darbdavys jus paskatins ir nepamirš visam svietui pasigirti, kad algos didėja. Liūdniausia, kad vienas vizitas ir išsakyta subjektyvi nuomonė taip paprastai gali pakeisti kažkieno likimą 😒

Scenos uždanga užsidaro. Aplodismentai👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

Turite klausimų? Parašykite juos čia!