Spa 8, 2015 - Mintys apie darbą    0

Pašalinis poveikis

Pašalinis poveikisAr daugelis iš jūsų, nusipirkę vaistą, perskaitote jo anotaciją? O kiek iš jūsų ją perskaito iki galo? Ar jus domina tik vaisto vartojimas? O kaip su šalutiniu poveikiu ir kontraindikacijom?

Įdomu būtų sužinoti 🙂

Iš apsilankančių vaistinėje žmonių, susidariau nuomonę, kad tik nedidelė dalis perskaito visą informaciją nuo pradžios iki pabaigos. Būna net taip, kad nieko neskaito apie patį vaistą ir jo veikimą, bet būtinai paskaito, kas tą vaistą pagamino 🙂

Arba, susidaro nuomonę apie tą vaistą ne iš jo anotacijos, o iš diskusijų interneto portaluose. Ir jei kas nors ten parašo, kad tas vaistas žiauriai pagadino sveikatą, tai ši informacija sklinda neregėtu greičiu. Tada net vaistinėje mes nesugebame išaiškinti, kad tai gali būti tikrai ne kiekvienam. Juk daugelis pašalinių poveikių priklauso ir nuo žmogaus organizmo, nuo jo ligos pažengimo, nuo kūno svorio, nuo paskirtų dozių, galų gale, nuo vaisto vartojimo ilgumo ir svarbiausiai – ar tinkamai ir laiku jis buvo vartojamas. Todėl vadovautis tokiais parašymais tikrai nevertėtų.

Ar iš viso reikia skaityti tą visą informaciją, kuri skelbiama tame lapelyje, vienareikšmiškai atsakyti negaliu.

Yra toks „nocebo” efektas. Tai – neigiamas „placebo” efektas, kuris lotyniškai reiškia – aš pakenksiu. Ne paslaptis, kad kiekvienas vaistas (jei tai tikrai vaistas) turi begalę pašalinių poveikių. Nes jei jis jų visai neturi, tai reikėtų susimąstyti apie jo efektyvumą.

Manau, ne vienam iš tų žmonių, kurie įdėmiai skaito apie pašalinius poveikius, „pasireiškia” daugelis ten aprašytų simptomų 🙂 Ir, galų gale, jie save įtikina, kad viskas pasitvirtina, nes jie jaučiasi taip, tarsi turėtų juos visus iki vieno 🙂

Visa tai – tikrai ne mano asmeniniai svaisčiojimai. Padariau tokią išvadą iš daugelio pokalbių su vaistinės lankytojais.

Pavyzdžiui, yra tokių, kurie dar net nenusipirkę paskirtų vaistų, jau žino, kad jie „netiks, nes gydytojas vis rašo ir rašo, ir niekaip nepataiko, ir jie vis brangesni ir brangesni, ir nieko neveikia, ir tikrai sukels viduriavimą ar vidurių užkietėjimą, pykinimą ar skrandžio skausmus”. Iš tikrųjų, šie pašaliniai poveikiai pažymimi tarp dažniausiai pasitaikančių. Bet tai nereiškia, kad jie pasitaiko 100% visiems.

Būna ir tokių, kurie nusipirkę ir namie perskaitę visą informaciją, sugrįžta ir trenkia vaistus ant prekystalio, šaukdami, kad mes juos norime nunuodyti! Mes tikrai nieko nenorime nuvaryti į kapus. Nors dabar vis dažniau randu paminėta, kad vartojant vienus ar kitus vaistus, gali ištikti mirtis. Todėl nepykstu ant tų žmonių. Juk ne visi ir supranta, kad tai gali atsitikti vienam iš milijardo, o gal ir nei vienam.

Vaistus sukūrusios kompanijos turi apsidrausti ir parašyti, daugiau nei įmanoma. Nes jei tikrai jie ko nors neapskaičiavo ar kažkas per eilę metų pasikeitė (juk pasitaiko, kad ir dabar kelis metus plačiai vartojamas vaistas staiga išimamas iš apyvartos, nes atsirado dar neaprašytų pašalinių poveikių), teismuose su nukentėjusiais ligoniais gali labai stipriai pralaimėti finansiškai.

Kartais problemų kyla ir su tokiais pacientais, kuriems gydytojai paskiria vaistus vienai ligai gydyti, o anotacijoje visai nerašo apie tą ligą arba žmogus tiesiog nesupranta medicinos terminų ir padaro savas išvadas. Tada ir gydytojai, ir farmacininkai tampa ” šundaktariais” 🙁

Būna, kad ateina „susuktas” radikulito ligonis su receptu, o jam paskirti vaistai, kurie gydo epilepsiją arba šizofreniją. Ir tame lapelyje apie tai užsiminta labai mažai ir nelabai suprantamai arba visai neužsiminta. Suprantama, kad tada kyla begalė klausimų. Arba, paskiriami akių lašai ausims gydyti. O kur dar prostatai gydyti tabletės paskiriamos moterims kraujospūdžiui mažinti. Anotacijoj viskas apie tai parašyta, bet jei ta moteriškė neskaitė, o mato, kad jos vyras tokius pačius naudoja nuo prostatos? Ką ji tuomet galvoja apie savo gydytoją?

Todėl gydytojų ir vaistininkų misija yra laiku papasakoti pacientui apie paskirto vaisto ypatumus ir platesnį jo taikymą, nei apie tai paminėta informaciniam lapelyje.

Kartais to nepasakoma dėl laiko stokos, kartais žmogus yra „sudėtingas”, todėl jam sunku apie tai paaiškinti, kartais mums visa ta informacija yra ant tiek savaime suprantama, kad, atrodo, jog tai turi žinoti kiekvienas 🙂

Vaistininko patarimas jums: jei abejojate paskirtu vaistu, visada galite išsakyti savo nuogąstavimus ir baimes, o mes pabandysime jus įtikinti, kad jums skirtas vaistas tikrai nėra klaida.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!