Lap 14, 2019 - Mintys apie darbą    0

Pasiklydę įstatymų vingiuose

Veryga pilotuoja drona

SAM pristatė galimybę receptinius vaistus bei kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones pirkti internetu, naudojantis e.sveikatos sistema. Šiuo metu internetu galima įsigyti tik nereceptinius vaistus ir kitas prekes. Receptinius bei kompensuojamus vaistus ir dabar galima užsisakyti pageidaujamoje vaistinėje, tačiau reikia ateiti į vaistinę ir ten pateikti gydytojo receptą paskirtiems vaistams.

Pagal naują tvarką, neišvykdami iš namų galėsite matyti visų vaistinių pasiūlymus vienoje vietoje, konsultuotis su vaistininku bei užsisakyti ir apmokėti už pasirinktus vaistus. Skamba tikrai viliojančiai. Jau vien dėl to, kad patogiai įsitaisę ant sofkutės greitai galėsite suformuoti pirkinių krepšelį už pačią geriausią kainą 😀

Žadami privalumai

Nežiūrint į tai, kad padaryti užsakymą ir gauti prekes galėsite neišeidami iš namų, šis vaistų pristatymo būdas padės dar ir sutaupyti. Taip žada SAM. Tam, kad viskas vyktų sklandžiai, reikės tik prisijungti prie savo e.sveikatos. Teigiama, kad ši naujovė labiausiai pasitarnaus toli nuo vaistinių gyvenantiems arba sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms. Tačiau, mąstant logiškai, šią žmonių grupę daugiausiai sudarys garbaus amžiaus sulaukę ir kaimuose gyvenantys vieniši žmonės, kurie neturi nei internetinio ryšio, nei kompiuterių 🙁, o jei vaikai ar anūkai ir nupirks reikiamas priemones, abejotina, ar tie žmonės sugebės jomis pasinaudoti.

SAM viceministrės teigimu, vaistų įsigijimas per e.sveikatos sistemą bus patogiausias pacientams ir užtikrinantis duomenų saugumą. Dėl saugumo užtikrinimo kyla taip pat nemažai klausimų. Ar gali kas nors internetinėj erdvėj užtikrinti saugumą? Nebent mėnulyje 😎

Nepaminėti trūkumai

Daliai žmonių gauti receptinius vaistus bus tikrai patogu. Tačiau ta dalis, kuri, galbūt, labiausiai laukia šių permainų ir yra puikiai įvaldę visas technologijas yra per daug sveikata nesiskundžiantys žmonės.

Paradoksas, tačiau vaistų įsigijimo naujovė bus visiškai neparanki pagrindiniams ir nuolatiniams vaistų vartotojams.

Vaistininko konsultacija

Įdomiausia įstatymo dalis – ryšio priemonėmis bus suteikiama vaistininko konsultacija. Kas konsultuos žmones ir kaip tai vyks, tikriausiai, nežino ir patys įstatymų kūrėjai. Ar ta konsultacija su vaistininku vyks prieš darant užsakymą, ar tuomet, kai receptiniai vaistai bus užsakovo rankose, neaišku. Mane domina ir kiti ne mažiau svarbūs dalykai. Kaip sėkmingai pasiseks (nepasiseks) ligoniui susigaudyti, ką jam gydytojas išrašė? Vaistus rašyti įstatymai leidžia tik tarptautiniais pavadinimais. Ši receptų rašymo tvarka nuolat kito, tačiau bandant apsisaugoti nuo tam tikrų vaistų protegavimo, pasilikta prie tarptautinių pavadinimų rašymo, neišskiriant vaisto pagal gamintoją. 

PERINDRILIO ARGININAS, HIDROCHLORTIAZIDAS, METAMIZOLIO NATRIO DRUSKA…

Kaip tokie žodžių junginiai padės ligoniui suformuoti užsakymą? Pagalvos žmogelis:

“Kam man tos druskos išrašė, ir taip nemažai jos valgau? Aš gi nuo skausmo analgino prašiau…”

Sąžininga konkurencija?

Paminėta šiame projekte ir sąžininga vaistinių konkurencija. Nelabai, matyt, ta konkurencija egzistuoja, greičiau jau komerciniai susitarimai. Jeigu dabar vienam prekybos centre yra po kelias vaistines, o viename kvartale – po tris – keturias, kartais ir penkias, vadinasi, visiems vietos po saule užtenka ir jokia konkurencija čia neegzistuoja. Kainos panašios visose vaistinėse: vienose vienoms prekėms sumažinta kaina vieną mėnesį, kitose – kitiems vaistams, ir nuolaidų ratas sukasi nuolat visose 😊 Kaip ir su prekybos centrais: daug valdžios kalbėta, daug žadėta:  “Įsileisime daug naujų vardų iš užsienio ir taip skatinsime konkurenciją, mažinsime maisto produktų kainas.” Ar labai jau ženkliai kainas sumažino tie krautuvininkai?

Taigi, kitaip nebus ir internetinėj erdvėj. Kainos bus mažesnės tiek, kiek ir dabar yra mažesnės perkant nereceptinius vaistus internetu. Tačiau atėjus į vaistinę “ypatingomis” valandomis ir dienomis, taip pat galima gauti įvairių nuolaidų.

Noras padėti, ar noras pasipelnyti?

Vaistinių asociacija piktinasi, kad prekyba receptiniais vaistais internetu turėjo prasidėti jau nuo lapkričio 1dienos, tačiau galimybe nepasinaudota. Didelis noras prekiauti visomis įmanomomis priemonėmis ir būdais prisidengiant pagalba žmonėms tik įrodo, kad pirmoje vietoje – didesni pardavimai ir pelnas, tačiau nesuvokiama, kad visa tai skatins vaistų vartojimą, kuris ir taip šiai dienai yra labai didelis. Kad žmonės perka tiek daug vaistų (ir maisto papildų), rodo ir kasdien į vaistines atnešami nereikalingi vaistai. Beje, tarp jų nemažai pasitaiko ir gerų terminų. Ką tai reiškia? Kad kažkada kažkas pareklamavo vieną ar kitą produktą, gal kaina “gera” pasitaikė ar pasiūlymas “geras” – perkant dvi, viena pakuotė nemokama. O ar tiek reikėjo, ir ar iš viso reikėjo? 🧐

Taip ir šiuo atveju. Stipresni atsilaikys e-vaistinės siūlomoms nuolaidoms, kiti gi vėl pildys savo prekių krepšelius, tuštindami savo bankines sąskaitas ir pildydami niekada neužsipildančias kažkieno  kišenes 🙃

Išskirtiniai vaistai

Tikėtina, kad narkotinių ir psichotropinių vaistų nebus galimybės įsigyti nuotoliniu būdu, taigi, nebus viskas taip patogu ir prieinama kaip teigiama. Dėl tam tikrų vaistų vis tiek reikės keliauti į vaistinę. 

Manau, kad kaip svetur, taip ir Lietuvoje, bus paruoštas sąrašas vaistų, kurių nebus galima įsigyti nuotoliniu būdu. Taigi, trukdžių neišvengsime. Tačiau nei viena naujovė neapsieina be mažesnių ar didesnių nesusipratimų.

Vaistų trūkumas

Opiausia problema, visgi, išliks – nuolatinis receptinių vaistų trūkumas. Ir šios problemos nepanaikins jokie nuotoliniai pirkimai. Kad nebūtų tokio chaoso dėl vaistų trūkumo, koks yra dabar, nebūtina “išradinėti dviračio”. Ne saugumas, pigumas ir prieinamumas turi būti prioritetiniai siekiai. Pirmiausia, reikia užlopyti  deficito skylę. Kol vaistų tiekėjai nebus įpareigoti tiekti pakankamus vaistų kiekius Lietuvos rinkai, nereikia garsiai šaukti, kad nuotolinis vaistų apsipirkimas bus labiau prieinamas visiems žmonėms.

Privalumai

Kuo bus gera nauja tvarka? Na, pavyzdžiui, ligoniui nereikės vaikščioti po vaistines beieškant reikiamo preparato. Žinoma, maža paguoda, jei vaisto tiekimas sutrikęs – tuomet nepadės ir e.sveikata. Tik kojos nekentės 🙂… Tačiau kentės akys…

Kitas privalumas – vaistinių darbuotojams: teks mažiau klausytis priekaištų dėl amžino vaistų stygiaus. Užsisakant receptinius vaistus nuotoliniu būdu ir jų negaunant visi keiksmai ir prakeiksmai bei iš to kilęs nepasitenkinimas liks namuose 😉

Norisi tikėti, kad privalumų bus ir daugiau, bet apie juos kalbėsime, kai procesas pajudės. Tik norėtųsi, kad pagaliau nors kas nors iš įvestų naujovių nepriekaištingai veiktų ne tik popieriuje ar ministro kabinete, bet ir realybėje.

Dronai

Eilėje laukia dar viena SAM planuojama staigmena – vaistų pristatymas dronų pagalba. O ką, jeigu dronai gaudo nusikaltėlius, valo kanalizaciją ir gelbėja gyvybes, tai kodėl jais negalima gabenti vaistų 🤓?

Nesvarbu, kad dronų skraidinimo taisyklėse nurodyta, kad skrydžiai draudžiami virš miestų ir miestelių, tankiai gyvenamųjų rajonų arba žmonių sambūrio atvirose vietose. SAM kuria savo įstatymus ir nustatinėja savas taisykles. Kaip rodo praktika, A. Veryga geriausiai išmano įstatymus: teismui konstatavus, jog SAM ministras viršijo savo kompetenciją su savo sukurptais “Pirmaisiais paskyrimais”, jis atrėžė, kad ruoš įstatymų pataisas ir rengs tokio lygio sprendimus, kurie neprieštaraus teismo nuomonei. 

Galiu tik palinkėti jam sėkmės kūrybiniame darbe 😁

Kai jau virš mūsų galvų skraidys dronai, gabenantys vaistus, ministras ramia širdimi galės pasakyti:

“Šis vaistų pristatymo būdas padės atokiose kaimo vietovėse gyvenantiems žmonėms.” 

Ir pagaliau tai bus TIKRA TIESA 🙂

Turite klausimų? Parašykite juos čia!