Lap 28, 2019 - Mintys apie darbą    0

R(E)voliucija

Robotas vaistininkas

Nuo Renesanso iki XX a. pradžios didžiausias vaistinės patikimumo patvirtinimas – prašmatniai įrengta oficina. Puikiais raižiniais papuošti baldai, geriausių manufaktūrų meistrų ištapyti štanglazai, meno kūriniais tapusios svarstyklės – visa tai lankytojui turėjo sakyti: vaistinė čia įrengta amžiams. XX a. pirmoje pusėje, daugėjant vaistinių ir joms smulkėjant bei prastėjant išvaizdai, ne vienas vyresnis vaistininkas atsidusdavo, prisiminęs sovietinės Lietuvos vaistines, savo grožiu stebinusias lankytojus. Jų išvaizdą taip pat galima buvo laikyti kaip solidžios vaistinės ženklą. To meto vaistinės stebindavo lankytojus, išnirusius iš pilkos sovietinės buities. Kai kurie, prieš žengdami į vaistinę, nusiaudavo batus ir toliau keliaudavo basomis. Net ir mano praktikoje pasitaikė vienas fainuolis senukas, kuris batus palikdavo vaistinės prieigose 😊

Istoriškai Lietuvoje vaistininkas visada buvo vienoje gretoje su klebonu ir ponu mokytoju. Paradoksas – šiandien gal tik klebonas gali pasidžiaugti išlikusia pagarba.

Komersantų banga

Šių veikėjų banga prištampavo eilę prekybinių parduotuvių. Kitaip nepavadinsi, nes dabar vaistinėse vyksta tikra prekyba, dažnai – urminė. Supirkdami privačias vaistines, kurios nesugebėjo išlikti nelygioje kovoje, krautuvininkai pakeitė ir jų pavadinimus (taip sakant, atėmė tapatybę). Dabar dažniau matome Camelia, Gintarinė, Euro, Norfa ar Benu vaistinių iškabas, kuriomis nebyliai pasakoma, ko tikėtis vienoje ar kitoje vietoje (kainos, akcijos, paslaugos ir pan.). Ant rankų pirštų galima suskaičiuoti su vaistininkyste besisiejančius – Ramunėlės, Arnikos, Serbentų, Urticae , Širdažolės ar Migdolų – pavadinimus.

Su pakeistom iškabom įžengė ir kita vaistų pardavimo politika. Vaistininkas turėtų būti ne tik išlavintas, bet ir išlaisvintas priimant sprendimus. Norėdamas padėti ligoniui, turi būti laisvas pasirinkti.  Deja,  šiandien tos laisvės mums tikrai trūksta 😕, todėl kad farmacija tapo verslu. Dideliu verslu. Ir ne kiekvienas vaistininkas išdrįsta savo darbdaviui ištarti Hipokrato žodžius:

“Žmogaus sveikata – svarbiausias įstatymas.”

Ateities vaistinė

Ką turime dabar, visi matome. Bet kas dar laukia priešakyje, nuspėti nėra taip lengva. Visgi, įdomu įjungti vaizduotę ir leistis įkandin pašėlusių minčių, o po keliasdešimt metų pažiūrėti, ar tos mintys materializavosi.

Pradėkime nuo vaistinės patalpų. Greičiausiai į šias patalpas pateksite su magnetine kontaktine kortele, po kurios nuskaitymo, apie jūsų asmenį jau nemažai bus žinoma 😎 Taupant firmos lėšas, samdomų darbuotojų, greičiausiai, nebus, pakaks roboto, kuris pateiks jums tolimesnes instrukcijas (panašiai kaip savitarnos kasose). Kadangi popierinių receptų jau nebus, o elektroniniai gulės kompiuteryje, beliks pateikti asmens dokumentą, pagal kurį robotas jums parinks vaistus. Jeigu šiandien ne visi vaistininkai su jumis pasisveikina, atsisveikina ar paprašo lojalumo kortelės, tai robotas visa tai atliks nepriekaištingai. Jis net farmacinę paslaugą jums galės suteikti – parduodamas vaistus, išrėš visą vaisto anotaciją.

Kaip bus su vakcinacija? Dabar norėdami pasimatuoti savo kraujospūdį, jūs sėdatės ant kėdės, kišate ranką į stacionaraus aparato rankovę, spaudžiate mygtukus ir netrukus gaunate atsakymą. Kodėl toks pats aparatas negalės jums suleisti vakcinos? Įkišote ranką į tam skirtą angą, o po kelių sekundžių ištraukėte jau užklijuotą pleistru. Greita ir neskausminga 🙂 Ir akinius pritaikyti galės robotas: atsisėdate į kėdę ir įdėmiai klausote, ką jums kalba humanoidas (-ė), belieka tik tiksliai įvykdyti visus nurodymus. Nepraeina nei 10 min. ir jūsų nosis pabalnota akiniais. Juk visos technologijos sparčiai žengia į priekį, pasaulis robotizuojasi, tai kodėl vaistinei nepakeitus savo statuso? 

O gal vaistinė iš viso atsisakys vadintis vaistine? Įeisite į patalpą, garsiai ištarsite Citramonas ar Ibumetinas ir bemat už nugaros atsidarys stalčiukas su reikiamu vaistu, beliks tik susimokėti. Ir privatumas išsaugotas, ir darbuotojų nereikia 😉 Tada dar ištariate Loterijos bilietas – gaunate ir jį. Dar reikia maisto katei? Vėl garsu sukalbate: Katinas, penki metai, kastruotas, maistas… Įėjote į vieną patalpą, o išėjote su pilnu krepšiu įvairių prekių.

Tačiau gali būti ir kitaip. Elektronika turi trūkumą – yra linkusi gesti. Todėl nenuostabu, jei prireikus vaisto, robotas jums jo nepristatys, o tik kartos: KLAIDA BANDYKITE DAR KARTĄ KLAIDA BANDYKITE… ATSIPRAŠOME OPERACIJA NEĮMANOMA…

Naujovės

Amerikiečiai pristatė modulį, kas vaistininkų laukia ateityje – jie nebegalės apsiriboti vien savo specializacija – turės įsigyti ir papildomas, pvz. vaistininkas  – geriatras, vaistininkas – slaugos specialistas ir pan. Jau dabar kai kur yra taikomas vaistininko konsultacijos algoritmas parduodant vaistus: kaip rekomenduojama pradėti pokalbį su pacientu, kokią informaciją reikia iš paciento sužinoti, kokius svarbiausius dalykus išsiaiškinti, kaip priimti teisingą sprendimą konsultuojant pacientus. Tačiau visa tai nesunkiai atliks ir robotas, svarbu teisingai jį suprogramuoti 🤭, o sukūrus teisingą algoritmą – ir vaistus individualiai parinkti: įeinate į kabiną, jus nuskenuoja, pamatuoja, pasveria, nustato riebalų masę, lytį ir pagal visus duomenis parenka jums vaistą su optimaliausia veiklios medžiagos doze. Argi ne puiku?

3D spausdintuvas

Šiais metais Izraelio mokslininkai trimačio spausdinimo technologijų pagalba sukūrė širdį su žmogaus audiniais ir kraujagyslėmis. Jie viliasi, kad po 10 metų geriausiose pasaulio ligoninėse tokios procedūros bus įprastos, tačiau bus pradėta nuo paprastesnių organų. Tikėtina, kad po 50 ar mažiau metų, žmonės neturės “sergančių” organų, taigi ir gydyti nebus ką. 

Mokslininkams jau pavyko atspausdinti žandikaulį, ausų, odos ir kraujagyslių organų, sąnarį. Ši technika teikia daug vilčių, bet dar nėra visiškai ištobulinta.

Glazgo universiteto chemikas Leroy Croninas turi kitokių ambicingų 3D spausdintuvų išnaudojimo užmojų. Jis tikisi, kad šie prietaisai artimoje ateityje sukels revoliuciją pacientų aptarnavimo srityje. 2012 m. jis pademonstravo, kaip savo namuose galima atsispausdinti reikalingų vaistų, taigi farmacijos pramonė gali būti palikta užribyje.

Išrašęs receptą, gydytojas galėtų pacientui kartu įteikti kompiuterinę rinkmeną su vaisto formule ir jo sintezės iš paprastų cheminių medžiagų eigą. Rinkmenoje taip pat būtų nurodyta prietaiso, kurio reikia cheminėms reakcijoms atlikti, struktūra. Sudėjus visus komponentus į asmeninį 3D spausdintuvą, pacientui reikėtų tik spustelėti starto mygtuką ir stebėti, kaip susirenka jo miniatiūrinė laboratorija, sudaryta iš nedidelių talpyklių, pripildytų būtinų reagentų, ir kanalų, kuriais tie reagentai juda ir yra maišomi, iki patenkant į reakcijos kamerą. Per kitą etapą spausdintuvo kasetėse esantis plastikas pakeičiamas paprastais cheminiais reagentais ir spausdintuvas paskirsto medžiagas tinkamu laiku ir tinkamose vietose. Po kelių valandų pacientas jau pasiima atspausdintus gydytojo išrašytus vaistus. Ir visa tai – neišėjus iš namų 😮

Jeigu visos viltys pasiteisins, greitai galima bus pradėti tuštinti namų vaistinėles ir ruošti vietą 3D spausdintuvui. 

Galbūt, aukštųjų technologijų specialistams pavyks sunaikinti didžiuosius krautuvininkus, kurie sužlugdė nepriklausomas vaistines. Tuomet jie skalambins visais varpais ir rašys užsakomuosius straipsnius apie tai, kaip yra neatsakinga farmacijos verslą atiduoti į nežinia kieno rankas ir kokią didelę reikšmę mūsų visų gyvenime atlieka vaistininkai 🥼, kuriuos reikia saugoti, gerbti ir mylėti ❤️

Ne per seniausiai aršiai susiginčijau su savo vaiku, kai jis labai įtikinamai pareiškė: ateityje vaistinėse žmones pakeis robotai. Aš taip įpykau, vien nuo pačios minties – KAIP MANE GALI PAKEISTI KAŽKOKS ROBOTAS 😡! Kai ginčas pasiekė aukštumas, jis bandė raminti – ne dabar, ne iš karto, vėliau, ateityje, bet tai neišvengiama. Bet aš nenorėjau girdėti tokių briedų, šaukiau jam – NIEKADA TAIP NEBUS! Nuo pokalbio praėjo nepilni metai ir aš jau pradėjau galvoti, kad NIEKADA NESAKYK NIEKADA 😊

Pakalbėsime dar po 50 metų…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!