Lap 22, 2018 - Mintys apie darbą    0

Trumpai drūtai

Vasaros pabaigoje Vaistininkų profesinė sąjunga išplatino skelbimą:

“Gerbiami kolegos,

Į mus kreipėsi žurnalistė, kuri norėtų aprašyti farmacijos sektoriaus pokyčius ir paprašė komentaro šiais klausimais:

  1. Kiek mūsų nuomone turėtų uždirbti farmacijos specialistas? Ir kodėl tiek, o ne mažiau?
  2. Kokia mūsų turimomis žiniomis yra motyvavimo sistema – kaip tinklai stengiasi pritraukti darbuotojus? Kokių svertų turi suvilioti? Gal moka premijas lojaliems? Gal dovanos švenčių proga? Išvykos, kelionės, abonementai nuperkami?
  3. Ar farmacijos specialistai kelia klausimą dėl atlyginimų didinimo, ar – tyla?

Pasidalinkite savo mintimis, pastebėjimais, konkrečiais pavyzdžiais.

Sutikite, tema tikrai labai aktuali, jautri ir intriguojanti – tiek farmacininkams, tiek ir jų klientams. Jei savo darbo vietoje blogai jaučiasi farmacininkas, dažnu atveju tai pajus ir jo klientas. Ne veltui tiek piktų ir pretenzingų laiškų prirašyta internete apie įvairias nenusisekusias situacijas įvairiose vaistinėse. Gerai, kad prakeiksmai skrieja ne tik ant mūsų galvų, bet irant valdžios. Žinoma, pirmieji išklausytojai būname mes, bet galutinė pretenzija su laukiamu paaiškinimu apie nesąžiningas reklamas ir kainas jau skirta ne mums 🙂 Ir pasiaiškinimo tokiu atveju mums rašyti netenka. Tai JAU YRA GERAI.

Miela Vaistininkų profsąjunga, miela žurnaliste, nors smarkiai vėluoju parašyti savo nuomonę, bet GERIAU VĖLIAU, NEGU NIEKADA! Kita vertus, straipsnius šiomis temomis galima rašyti nuolatos, nes vis tiek niekas nesikeičia 😕 ir greitu laiku nesikeis, nebent viena vaistinė užsidarys, kita – atsidarys, pasikeis tik pavadinimas, o savininkas gali likti ir tas pats, mažą privačią vaistinėlę suris tinklinis ryklys, o buvusi savininkė (-as) lenks nugarą kitam, kažkuris vaistinių tinklas parsiduos, o kažkuris – perpirks kito tinklo vaistines, vieni darbuotojai bus atleisti, kiti – įdarbinti, gyvenimo aprašyme daugės naujų darbo vietų… C’est la vie…

Taigi, grįžkime prie pirmo klausimo. Pradėsiu taip pat klausimais: “O kas klausia mūsų nuomonės?”, “O kas klauso mūsų išsakytos nuomonės?” Ir klausimą suformuluočiau šiek tiek kitaip: “Kiek neturėtų uždirbti farmacijos specialistas?” Iš karto ir atsakysiu: jis neturėtų uždirbti juokingai mažai, nes kai uždirba juokingai mažai, tada dar stengiasi uždirbti nejuokingai manipuliuodamas kliento gerumu ir patiklumu.

Norėtųsi, kad alga neturėtų “lubų”. Mes juk esame specialistai, kurie nuolat atnaujiname savo žinias, einame koja kojon su naujovėmis. Manau, smagu būtų girdėti besididžiuojančius kolegas, kurių alga pamažu auga, pvz., kaip auga mokestis už dujas, elektrą, degalus, nekilnojamąjį turtą, jo nuomą, vaikų lavinimą ir dar daug daug kitų gyvybiškai svarbių smulkmenų. Todėl, ir 1000€ ir 1500€ ir dar daugiau – neturėtų būti riba darbdaviui. Nemanau, kad jo pelnas eilę metų yra stabiliai nedidelis 🙂 Nebūtina išsivolioti purve, kad atskirtum kiaulę nuo žmogaus 😀, o tų kiaulių Lietuvoje – tik daugėja.

“Kodėl tiek ir ne mažiau?”,- klausė žurnalistė. Mes esame to verti, kaip ir daugelis neįvertintų žmonių Lietuvoje.

Pradėkime gvildenti antrą mūsų sopulį. Darbuotojai yra viliojami (dažniausiai ir perviliojami) PAŽADAIS. Pirmiausiai, pažadais apie gerą atlyginimą, kurį LENGVAI užsidirbsime vykdydami planus ir rinkdami reitingus (siūlant klientams firmai naudingas prekes). Ir jeigu patenki į šias žabangas, tai gali kaltinti tik save. Pakeitęs du tris tinklus, supranti – TA PATI SUKNELĖ, TIK KITA PANELĖ (chalatas vis tiek baltas, tik logotipas keičiasi). Tokia apraiška kaip premija – tikrai egzistuoja. Tik visur ji kitaip skaičiuojama. Vieni gauna už mėnesio planą, kiti – už ketvirčio, kiti – nieko negauna, bet šis žodis girdimas visada. Negavai premijos, reiškiasi, blogai dirbai, nepakankamai pastangų įdėjai (nesvarbu, kad planai “šiek tiek” paaugo), bandyk kitą mėnesį, daryk išvadas ir t.t.

Dovanų kartais tikrai gauname. Kartais mus prisimena per šv. Kalėdas, kartais – per šv. Velykas, kartais ir pamiršta. Vieni darbdaviai Naujus metus švenčia pakvietę visus darbuotojus, kiti – tik vedėjus, treti – tik su išrinktaisiais ar administracija. Kai kuriems valdytojams šios šventės yra parodymas, kaip jie rūpinasi savo darbuotojais, kitiems gi – neblogas pinigų išplovimas metų gale. Yra ir nuoširdžių – jiems negalioja sąvoka šliužai pasak vieną filosofą:

“Aukštos pareigos yra kaip piramidė: ją pasiekia tik dviejų rūšių žmonės – šliužai ir ereliai.”

O atskirti, kas yra kas – mūsų pačių reikalas 😀

Išvykos, kelionės, abonementai… Jeigu ir išvykstame, tai patys uždirbę tas mažas keliones. Kartais jos būna į Druskininkų SPA, kartais – į kaimynines šalis, kuriose gaminama mūsų prekiaujama produkcija (papildai, kosmetika), o kartais – į sostinės koncertų rūmus ar areną, kur dainuoja pasaulinio garso atlikėjai. Į šiuos renginius patenka tie, kurie labiau pasistengia su reikiamais pardavimais. Taip kad, nežinau, kieno čia yra nuopelnas?

Nuolaidų gauname daug kur. Tai gali būti ir sporto klubas, ir optikos salonas, ofiso prekės (dažniausiai prieš rugsėjo pirmąją), draudimo bendrovės ir visa kita, kas aktualu pačiam darbdaviui 🙂 (mes naudojamės nuolaidom, o darbdavys viską gauna už dyką).

Su manim, tikriausiai, sutiks visi be išimties: NEREIKIA MUMS TŲ NUOLAIDŲ! MOKĖKITE NORMALIĄ ALGĄ IR MES PATYS ĮSIGYSIME VISKĄ, KO MUMS LABIAUSIAI REIKIA 😀

Klausimas apie algas keliamas visur ir visada. Bet atsakymas dažnai būna vienodas: dabar tokios algos visame vaistinių sektoriuje, artimiausiu metu niekas nesikeis, algas galite užsidirbti patys, tam yra sudarytos sąlygos ir pan. Didelė problema yra ryškus algų skirtumas regionuose. Mes visi baigėme tuos pačius mokslus, dirbame tą patį darbą, tiek pat valandų, tačiau alga gali skirtis ir 1000€ (500€ vienam mieste ir 1500€ atokioje Lietuvos vietoje). Taip tikrai neturėtų būti.

Savo mažąjį manifestą užbaigsiu protingo žmogaus protingais žodžiais:

Tikėtis, kad pasaulis su tavimi elgsis garbingai, nes esi geras žmogus, yra maždaug tas pats, kaip tikėtis, kad bulius neužpuls, nes esi vegetaras” D. Holis

Todėl dar kuriam laikui padėkime rožinius akinius į šalį, kad ir koks gražus vaizdas būtų žiūrint pro juos 🙂

Turite klausimų? Parašykite juos čia!