Lie 4, 2024 - Mintys apie darbą    0

Vaistinė ant ratų

Vaistinė ant ratų

Siekiant didinti vaistų prieinamumą regionų gyventojams, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius A. Matulas, kartu su savo ištikimąja šutve (L. Slušniu, J. Sejoniene ir R. Šalaševičiūte) siūlo leisti vaistinėms teikti išvažiuojamąsias paslaugas.

Racionalus vaistų vartojimo metodas 

Tik paklausykite, kaip nuostabiai skamba – MOBILI VAISTINĖ. Ji pagal tam tikrą grafiką, pasak A. Matulo, galėtų lankytis tam tikrose Lietuvos teritorijose, išduodama vaistus ir teikdama farmacinę paslaugą. O kodėl tik tam tikrose teritorijose? Čia jau kvepia diskriminacija, (ne)lygiomis teisėmis ir pan. Amžius, mobilumo stoka, atokios vietos – tai pagrindiniai argumentai, kuriais remiantis bandoma prastumti dar vieną projektą, už kurio kyšo krautuvininkų ausys. Siekiant gerinti vaistų prieinamumą kaimo vietovėse gyvenantiems senjorams, e-sveikatoje buvo įdiegta nuotolinė prekyba vaistais, kuri visiškai nepateisino lūkesčių ir išleistų milijonų, o dabar sugalvotas naujas metodas, kaip dar labiau skatinti gyventojus “racionaliai” vartoti vaistus.

Neišsipildę lūkesčiai

Kad šis sumanymas atrodytų labai svarbus, pasitelkta net Valstybinio audito ataskaita, kurioje teigiama, kad net 15 iš 24 savivaldybių susiduria su problemomis, nes negali tinkamai užtikrinti vaistų prieinamumo regionų gyventojams. Beje, pripažinta ir tai, jog nuotolinė prekyba receptiniais vaistais nesiekia nei 1 proc. O tiek vilčių buvo į ją įdėta… Didieji protai galvojo, kad atokiose vietose gyvenantiems senjorams tai bus puiki galimybė užsisakyti vaistus naudojantis išmaniais įrenginiais. Bet dauguma tų gyventojų nei žinojo apie tokią galimybę, nei priemonių, nei interneto turėjo. O įdomiausia, kad ir receptinius vaistus ne visos vaistinės vežioja – tenka iki jos pėdinti, norint užsakymą atsiimti 🤦 O kur dar problema su narkotiniais ir psichotropiniais vaistais, kurių iš viso nuotoliu negali užsakinėti. Kaip tokiais vaistais aprūpinti atokiose vietose gyvenančiuosius? Taip gražiai nuskambėjusi nuotolinė prekyba ir e-receptas virto vaistų atsiėmimu vaistinėje 😂

Pučia vėjas iš rytų, o paskui – iš vakarų

Lietuvoje yra apie 1400 vaistinių. Skaičius nemažas. Tai kame glūdi problema, kad niekaip nesugebame vaistais aprūpinti kaimo gyventojų? Kaltininko reikia ieškoti tarp teisės aktų ir įstatymų kūrėjų. O jie – žmonės tikrai kūrybingi ir labai priklausomi nuo hidrometeorologinių sąlygų, tiksliau, nuo vėjo krypties 💨 Vėjas papūtė iš kairės – žiūrėk, ir vaistinių plėtra apribota, nustatytas protingas atstumas, neleidžiama tuo pačiu adresu steigtis kelioms vaistinėms. Bet orai ir vėjas nėra konstanta, todėl, pasikeitus vėjo krypčiai, staiga matome kelias vaistines tame pačiame pastate, o šalia jo – dar tris. Ir visų jų šūkiai skamba panašiai – Mums gera jumis rūpintis! Jauskitės gerai sutaupę! Nes jūs ypatingi! Tad mieli krautuvininkai, pridėkite taip jūsų mėgstamą žvaigždutę, prie kurios miniatiūrinėmis raidelėmis parašykite: Yra papildomų sąlygų; kaimo gyventojams negalioja.

Tikrasis krautuvininko veidas

Pagaliau buvo garsiai įvardintos ir tikrosios priežastys, dėl kurių vaistinių tinklai nedega dideliu noru atidaryti savo filialus atokiose vietose, kur yra per mažai perkamosios galios. 

„Dėl vaistinių interesų, t. y. mažos apyvartos, vaistinės nesirenka steigtis nuošalesnėse vietose, nenori sudaryti sutarčių su medicinos punktais, nedirba savaitgaliais ir švenčių dienomis”.

Taigi, lyg ir nieko naujo, visi tą žinojo, tik net piršto nepajudino, kad padėtis pasikeistų. O ir kam ją keisti? Geriau eilinį kartą išbučiuoti krautuvininkui subinę, nei priversti jį (kaip bankus) pasidalinti savo pelnu dėl garbingo reikalo, dėl tų gyventojų, kurie, kaip teigiama, tinkamai neaprūpinami vaistais. Bet dabartinio Sveikatos apsaugos ministro klupčiojimas prieš krautuvininkus jautėsi visus jo valdymo metus: Viską leidžiam, nieko nereikalaujam. Ir kam tokius absoliučius nulius sodinti į ministrų kėdes? Juk jie kaip prilimpa keturiems metams prie jos, tai su jokiais chemikalais nenukrapštysi, net jei ir susimovę bus.

Kur čia šuo pakastas?

Kaip žinia, kaimo žmonės – paprasti, geri, nuoširdūs, patiklūs. Krautuvininkai gi, kraugeriai, sukčiai, pelno siekiantys nevidonai, nekaltu kūdikio (arba Gagės) veidu siūlantys “beveik“ nemokamus vaistus ir “nuoširdų” rūpestį. Todėl labai tikėtina, kad ta “Mobili vaistinė” savo bagažinėje vežios daugiau maisto papildų, kurie “ypač svarbūs, naudingi ir reikalingi prie norimų įsigyti vaistukų”. AMBIO, LIVEWELL, VIVAVIT ir kiti, greičiausiai būtų pateikiami kaip vaistai nuo visų gyvenimo ligų ir negandų. Taip šalia norimo vaisto, kainuojančio 2 eurus pirkinių krepšelis gali išsipūsti iki 50 eurų. Nes GERA KAINA ir PUIKUS PASIŪLYMAS sujaukia protą ne vienam.

Farmacinė paslauga

Fizinėje vaistinėje visada yra suteikiama farmacinė paslauga, užrašomas vaisto vartojimas ir pasakomi kiti svarbūs dalykai apie vaistų vartojimą. Internetinėje vaistinėje neįsigysite vaisto, kol jums nebus suteikta farmacinė paslauga. Viskas yra griežtai kontroliuojama, farmacinės paslaugos suteikimas fiksuojamas ryšio priemonėmis, kurios turi būti saugomos tam tikrą laiką. Kas kontroliuos “Mobilios vaistinės” parduodamų vaistų suteiktą farmacinę paslaugą? Galbūt, visą procesą fiksuos Go Pro kamera, uždėta ant kaktos?

Neatsakyti klausimai

O kur garantija, kad tai ne sukčiai? Tokie tipeliai labai greitai pagauna naują bangą ir atsivėrusias galimybes.

Ar nepasitaikys, kad vietoj “Mobilios vaistinės” privažiuos “Baltarusiški-rusiški vaistai”? Arba “Vaistų išparduotuvė” ar “Padėvėti (trumpo galiojimo vaistai)”, “Vaistai ant ratų”?

Kokios kainos? Koks atsiskaitymo būdas? Gal vėl tik internetu?

Kas veš? Vaistininkas? Ar jis pats sėdės už vairo? Ar vilkės baltą chalatą su privaloma informacija apie specialistą? Vairuotojas su vaistininku? Su savo automobiliu? Ar su krautuvininko pažymėtais ženklais Gintarinė, Camelia, Tamro, Limedika?

O gal autobusiukai? DPD, Express LT, Omniva, Itella? Bolt? Wolt? Dviračiai?

Kaip registruos temperatūrinį režimą? 

Na, ir pabaigai, svarbiausias klausimas: ar Lietuvoje tikrai turime tiek daug vaistininkų? Girdėjau, kad krautuvininkai užsiima galvų medžiokle. O ir Gagė vis primena, kad vaistininkų labai trūksta, nėra kam dirbti. TAI KAIP, PO VELNIŲ, YRA IŠ TIKRŲJŲ?!

Turite klausimų? Parašykite juos čia!