Bir 21, 2018 - Mintys apie darbą    2

Vėl pasikeitimai…

vaistų

Artėja mėnulio pilnatis, o su ja – dar vienas išbandymas gydytojams, vaistininkams ir jų pacientams bei klientams; trumpai tariant, daugelio Lietuvos gyventojų laukia dar vienas nemenkas iššūkis.

Nuo š.m. liepos mėn. vėl įsigalios naujas vaistų kainynas, iš kurio bus išbraukta virš 500 dabar jame esančių vaistų, skirtų įvairioms ligoms gydyti. Peržiūrėjus sąrašą matyti, kad neliks ne tik brangesnių, bet ir pigių, žmonių nuo seno vartojamų vaistų. Kils didelis chaosas, pirmiausiai, gydytojų tarpe. Kartais reikia metų, kad gydytojas atrastų tinkamą vaistų derinį, ypač sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, ir dabar, kai teigiamas gydymo rezultatas atrodo, jau pasiektas, to vaisto nebelieka sąraše 😕

Per paskutinius kelerius metus mūsų rinkoje atsirado nemažai inovatyvių vaistų, kurių sudėtyje yra dvi trys veikliosios medžiagos. Visi džiaugėsi: ir gydytojai (kad vienoje tabletėje trys ligą veikiančios medžiagos jau savaime dera tarpusavyje, todėl nereikia skirti trijų tab.), ligoniai (kad sąlyginai mažiau mokėjo, nes už tris atskirus tų pačių grupių vaistus būtų tekę primokėti daugiau), ir mes (nes žymiai paprasčiau suskirstyti vaistų gėrimo intervalus, kai papildomai vartojama dar 3-5 tabletės).

Sveikatos apsaugos ministerija deklaruoja, kad nuolat rūpinasi Lietuvos gyventojais, mažindama vaistų kainas, tačiau iš pastarųjų veiksmų tikrai to rūpesčio nesimato, greičiau jau kuriamos naujos kliūtys naujų vaistų įsigijimui.

Išbraukdama daugiau kaip pusę tūkstančio vaistų, kuriais sėkmingai buvo gydomi ligoniai, SAM žengia neapgalvotą (o gal apgalvotą?) žingsnį atgal. Noriu nuraminti, kad ligoniai be vaistų neliks. Tiesiog daugelis iš jų liks be savo įprastų vaistų, jau sėkmingai pritaikytų jų ligai gydyti.

Man nuoširdžiai gaila gydytojų, kurių kelerių metų pastangos gali būti nubrauktos per vieną dieną.

Man labai gaila ligonių, kurie, atėję į vaistinę, pasidžiaugdavo, kad pagaliau gydytojas parinko gerą gydymą.

Man taip pat gaila vaistininkų, kurie turės tris ir daugiau įtampos mėnesius, kurių metu aiškins, kad ne gydytojas ar vaistininkas kaltas, kad negali parduoti anksčiau naudoto vaisto, turės išklausyti milijoną priekaištų dėl mūsų sistemos ydų, du milijonus keiksmažodžių, skrendančių įstatymų leidėjų adresu ir tris milijonus kartų išgirs, kad mes meluojame, norėdami iškišti šlamštą 🙂

Buvo vaistinėse (ir šiuo metu yra) tokie nebrangūs kompensuojami akių lašai nuo padidėjusio akispūdžio. Staiga jie dingo iš prekybos. Tiesiog sutriko tiekimas Lietuvai. Dėl ko? Mes dažnai ir nežinome. Žmonės blaškėsi po visas Lietuvos vaistines, rankiodami po dėžutę kitą, skambindavo ir jei aptikdavo, maldaudavo palikti, nes tuoj atvažiuos pirkti. Pamažu, šių lašų neliko nei vienoje Lietuvos vaistinėje. Beje, turėjome analogą, tačiau jo niekas nenorėjo. Buvo bandančiųjų tą pakaitalą lašinti vieną ar kelis mėnesius, nes bijota likti visiškai be gydymo, tačiau žmonės liko nusivylę dėl perštėjimo ir kt. pašalinių poveikių (tai ne vieno kliento išsakyta pastaba).

Padėtis buvo tikrai nejuokinga. Praėjo gal pusė metų ir…maždaug prieš mėnesį vaistas atsirado. Koks buvo visų džiaugsmas! Vaistinės masiškai užsisakinėjo ir prekiavo. Viena moteris, užsukusi į vaistinę kitų vaistų, tarp kitko paklausė, gal jau atsirado tie lašai. Sakau, taip, turime. Klausia, ar parduosiu jai buteliuką už grynus pinigus, nes kompensuojamo recepto galiojimo data pasibaigusi (dėl sutrikusio vaistų tiekimo Lietuvoje). Pardaviau 😄: žmogus, laukęs vaistų pusę metų, suprato, kad gyvena Lietuvoje, kur viskas yra labai netvaru, todėl pabijojo rizikuoti vėl likti be vaistų. Gal ir daugiau būtų pirkusi, bet sustabdžiau, nuraminau, kad dabar jau VISKAS BUS GERAI. Deja, gerai NEBUS. Nuo liepos mėnesio jie yra išbraukiami iš kompensuojamų vaistų kainyno.

Kodėl papasakojau šią nelinksmą istoriją? Noriu pasakyti, kad ši moteris, ir ne tik ji, dabar tuos vaistus pirks be jokių kompensacijų, nes šis vaistas tiko tūkstančiams ligonių. O akys – labai svarbus mūsų organas (kaip, beje, ir visi kiti), todėl žmonės krapštys paskutinius centus, bet pirks patikrintus laiko ir savo organizmo vaistus. Taip jau yra ir su kitais vaistais (ypač nuo aukšto kraujo spaudimo), nes ne visi pakaitalai taip gerai atstoja originalius vaistus. Ligoniai moka pilną kainą, nes nori savo seno vaisto, kuris išbrauktas iš sąrašo.

Kas laimės? Žinoma, valstybė. Nes jai tai nieko nekainuos 😀 Ligonis susimokės pilną kainą, o ministras per TV ramiu veidu kalbės:

– Lietuvoje žmonės neperka pigių generinių vaistų, kitaip nei kitose Europos šalyse. Generiniai vaistai yra kokybiški, su ta pačia veikliąja medžiaga, todėl žmonės turi keisti savo įpročius. O jei jie nesugeba, mes juos priversime.

Štai ir viskas. Valstybė nepalieka savo piliečio be gydymo, tačiau atima teisę į jo pasirinkimą.

Kaip gi ta mūsų farmacijos sistema veikia? Tik pripranta žmogus prie vieno vaisto, lyg ir viskas puiku, tik, šast, ir nėra jo kainyne. Belieka vėl pratintis prie naujo. Praeina pusmetis, žiūrėk, vėl pasikeitimai kompensuojamųjų vaistų sąraše. Ką gi, vėl reikia būti laboratorine pelyte, kad savo organizmą veiktum dar kitu vaistu. Ir taip iki tol, kol valstybė nuspręs, kaip vis dėlto yra geriau: ar vieną kartą investuoti į gydymą ir jį kontroliuoti, ar kas tris mėnesius leisti naujus įsakymus ir kovoti su nepavykusio gydymo pasekmėmis?

Ne už kalnų liepos mėnesis. Gausime tą juodąjį sąrašą, praeis mėnesis kitas ir galima bus padaryti kažkokias išvadas.

O kadangi liko dar daugiau kaip savaitė, galiu duoti patarimą, kurį daviau jau ne vienam savo klientui. Jeigu jau baigiate savo vaistus, nedelskite nei dienos, o eikite pas savo gydytoją išsirašyti vaistų pusei metų. Bent jau tiek laiko būsite garantuoti savo įprastiniu gydymu. Daktarai taip pat gavę pasikeitusį kompensuojamųjų vaistų sąrašą, todėl matys, ar jūsų vaistas bus išbrauktas 😀

Ir tikiuosi, labai ant manęs nesupyks, nes skaitančiųjų straipsnį nebus dešimtys tūkstančių, tad antplūdžio nebus 😀

Ir pabaigai: jei ministras galvoja, kad pigus vynas yra blogis, todėl reikia palikti prekyboje tik brangų, tai gal ir su vaistais taip reikia pasielgti – įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą ne pačius pigiausius, o atvirkščiai, brangius vaistus. Nes mokslininkai dar neištyrė, kuri priklausomybė labiau kenkia žmogui: nuo alkoholio, ar nuo vaistų?

Viso komentarų: 2

  • Sveiki,
    tamsta taip mielasirdingai skundziates, gal galetumet man padangas pakeisti?

    • Tegul kiekvienas dirba savo darbus 🙂

Turite klausimų? Parašykite juos čia!