Magnio jėga

Magnio šaltiniai

Magnio preparatai yra vieni iš populiariausių prekių vaistinėje. Nepameluosiu, nebuvo dienos, kad neparduočiau šio mineralo derinio. Vieni pirkėjai, atėję į vaistinę, jau žino, ko nori, kiti gi, laukia profesionalaus patarimo. Šio preparato asortimentas yra labai platus, todėl nenuostabu, kad dažnas pirkėjas sutrinka. Taip pat sutrinka ir vaistininkas, sukdamas galvą, kokį preparatą pasiūlyti jums šiandieną 🙂 Kaip žinia, pasiūlymą gali įtakoti daug veiksnių: kaina, gamintojas, akcija, reitingas, galiojimo terminas ir t.t. Todėl šį kartą pasistengsiu sudėlioti svarbiausias detales, kad jūsų pasirinkimas būtų aiškesnis ir kuo mažiau priklausytų nuo mūsų (vaistinės darbuotojų) 😀

Pirmiausia, noriu pabrėžti, kad nebūtina naudoti magnio preparatus, kad atstatyti magnio pusiausvyrą. Užtenka daugiau ir dažniau pavartoti magnio turinčius natūralius produktus. Šiuos produktus paminėsiu straipsnio pabaigoje.

Į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį renkantis vienus ar kitus magnio preparatus?

Gaminant magnio preparatus naudojamos skirtingos magnio druskos – magnio oksidas, gliukonatas, chloridas, laktato dihidratas, sulfatas, aspartatas, citratas, orotatas. Geriausiai žmogaus organizmas pasisavina organines magnio druskas. Magnio  preparato efektyvumas labai priklauso nuo magnio druskos tirpumo, bioprieinamumo, preparato farmakokinetinių savybių. Gerai pasisavinama magnio druska lemia ir didesnę magnio koncentraciją kraujyje.

Viename klinikiniame tyrime buvo palygintas  magnio oksido ir magnio citrato biologinis prieinamumas. Kitame – tarpusavyje lygintos skirtingos magnio oksido, magnio chlorido, magnio laktato ir magnio aspartato savybės. Nustatyta, kad organinės magnio druskos yra tirpesnės, todėl magnio citratas yra geriau pasisavinamas nei magnio oksidas. Tyrimai parodė, kad magnio su šlapimu buvo daugiau pašalinama vartojant  magnio laktato, aspartato ir chlorido druskų.

Geriausiai organizmas pasisavina organinės kilmės magnį, t.y., magnio laktatą, citratą, orotatą. Labai svarbu, kad preparatas pasiektų rezorbcijos taikinį – plonąjį žarnyną. Biocheminiu požiūriu optimaliausiai pasisavinamas magnio laktatas, kiek prasčiau – magnio chlorido , citrato, fumarato, aspartato druskos.

Pigesnės formos, tokios kaip magnio oksidas ar chloridas yra blogiau įsisavinamos ir greičiau pašalinamos iš mūsų organizmo.

Tai ką gi pagaliau rinktis? Pakomentuosiu keletą vaistų (ne papildų).

Magnio orotatas (pvz. Magnerot)

Orotatai pasisavinami organizme daug didesniais kiekiais ir lengviau nei oksidai. Be to, orotatai yra daug stabilesni nei kitų rūgščių druskos, o dėl didelio lipofiliškumo jie lengvai skverbiasi per ląstelių membraną.

Šį vaistą reikia vartoti mažiausiai 6 savaites.

Magnio citratas (pvz. Magnis Diasporal)

Lėtai, bet ne visas absorbuojamas, daugiausiai plonojoje žarnoje. Neabsorbuota dalis gali laisvinti vidurius.

Magnio sulfatas

Magnio sulfatas yra gaminamas injekcijų forma. Jis skiriamas magnio trūkumo gydymui ir profilaktikai tokiu atveju, kai geriamieji preparatai magnio trūkumo šalinimui netinka. Į raumenis suleisto magnio sulfato poveikis prasideda po valandos ir trunka 3-4 val. Suleidus į veną, poveikis pasireiškia tuoj pat ir tęsiasi maždaug 30 min. Iš organizmo magnis pasišalina su šlapimu.

Magnio laktatas (pvz. Magne B6, Magvit)

Ši magnio druska gaminama su B6 vitaminu. Įprastinė gydymo trukmė – 1 mėn. Magvit tabletės gaminamos su apvalkalu, saugančiu tabletę nuo reagavimo su skrandžio sultimis. Jo pasisavinimas yra 42-60%, tuo tarpu magnio oksido organizmas pasisavina iki 4%.

Magnio oksidas

Magnio oksido šalininkai skelbia, kad neutralus magnio oksidas, skirtingai nuo organinių magnio druskų (citrato ar laktato), nedirgina skrandžio ir žarnyno, todėl tinkamas vartoti nėščiosioms, sergantiems skrandžio ligomis, kai vargina rėmuo. Be to, didžiausias šio junginio privalumas – magnis iš jo pasisavinamas labai natūraliai, kaip ir iš maisto, todėl tablečių su magnio oksidu nereikia dengti dangalu. Vienas populiariausių Magnex, bet tai jau ne vaistas, o papildas. Kiekvienas gamintojas stengiasi savo produktą pateikti kaip patį geriausią, tačiau daugelyje mokslinių straipsnių, susijusių su magnio oksidu, teigiama, kad jo įsisavinimas yra prasčiausias 😕

Neseniai teko lankytis mugėje, kur buvo labai didelis įvairių papildų pasirinkimas ir, žinoma, naujovių pristatymas. Ten teko išgirsti apie purškiamą magnio preparatą – magnio chlorido aliejų. Mergina, pristatinėjusi savo produktą, drąsiai išrėžė:

 – Ar žinote, kad žmogaus organizmas magnio tablečių, miltelių ir visų kitų geriamų formų VISIŠKAI NEĮSISAVINA, todėl dabar sukurtas tobulas purškiamas per odą magnis, kurio įsisavinimas – laabaaai didelis.

Tuo pačiu ji pareklamavo ir purškiamą magnį su melatoninu, kuris labai gerai padeda užmigti. Ji tikriausiai net nenumanė, kad susitiko su farmacininku, todėl nesustabdomai pasakojo, kaip tą magnį išgauna kasant iš senovės Zechstein jūros (jei atvirai, tai pirmą kartą išgirdau tą pavadinimą, todėl grįžus namo teko pasigooglinti). Reklama baigėsi, kai uždaviau klausimą, kokia forma į tą purškiamą aliejų jie deda melatoniną.

– Kokia forma? Paprasta, imam ir dedam.

Aš neatstoju toliau:

– Tai ar tabletę melatonino sutrinate ir įterpiate, ar dar kaip nors?

 – Na, nežinau, niekas manęs neklausia tokių dalykų.

Bet mano nuomonė tvirta – jeigu siūlai savo produktą, turi žinoti apie jį viską, nes provokuojančių klausimų gali ir neišvengti. Todėl ir klausiu jos, kaip man pirkti tą stebuklingą purškiamą magnio aliejų, jei jo gamyba visiškai neaiški. Atsakymas:

 – Pasidomėsiu kitam kartui.

Kita moteriškė reklamavo dabar ant bangos esantį BioMagnium, Izraelio gamybos. Klausiu jos:

 – Tai iš Negyvosios jūros kasate magnį?

– Taip, buvome Izraelyje ir žinome.

– Ar stovėjote ant jūros kranto ir savo akim matėte, kaip išgaunamas?

– Ne, savo akim nemačiau, bet šitas magnis tikrai yra labai geras ir populiarus.

– O ar jis labai geras tik Lietuvos žmonėms? Kažkodėl kai Druskininkų sanatorijose žydai taiso savo sveikatą ir apsilanko vaistinėse, nei vienas iš jų net nežino apie tokį preparatą…

Šiek tiek nukrypau į papildus, ko visai neplanavau, todėl grįžtu prie dar vienos magnio formos.

Magnio aspartatas (pvz. Panangin)

Gaminamas derinyje su kalio aspartatu. Šis druskų derinys rekomenduotinas, jei kartu stokojama ir kalio, ir magnio. Tada kalio kiekį įmanoma koreguoti tik kartu skiriant ir magnį. Skiriant vien tik kalį, minėtos stokos išlyginti neįmanoma.

Tiek apžvalgos. Apibendrinant, geriausios magnio druskos – orotatas, citratas ir laktatas, taip pat aspartatas.

40% magnio įsisavinama plonojoje žarnoje, 5% – storojoje žarnoje, 55% – organizmas pašalina pats.

VERTA ŽINOTI:

  1. Vartojant magnio preparatus mažėja teofilino, tetraciklinų grupės vaistų, geležies preparatų ir varfarino grupės geriamųjų antikoaguliantų absorbcija.
  2. Gydymo trukmė priklauso nuo trūkstamo magnio kiekio ir turi būti nustatyta gydytojo.
  3. Jei sergate tam tikromis žarnyno ir virškinimo ligomis, magnio pasisavinimas gali būti problematiškas.
  4. Dėl organizmo sistemų senėjimo, magnį sunkiau pasisavina senyvo amžiaus žmonės.
  5. Jei vartojate alkoholį ar geriate daugiau nei įprastai kavos ar arbatos, magnis iš jūsų organizmo pasišalina greičiau ir didesniais kiekiais.

Tokiu atveju vartokite:

Moliūgų sėklas (100g – 288% RPN), migdolus (100g – 104% RPN), anakardžio riešutus (100g – 83% RPN), juodąjį šokoladą 70-85% kakavos (100g – 33% RPN), otą (100g – 27% RPN), virtus špinatus (100 g – 22% RPN), skumbrę (100 g – 19% RPN), juodąsias pupeles (100 g – 17% RPN), lašišą (100 g – 9%RPN), avokadus (100 g – 8% RPN).

Viso komentarų: 3

  • Laba diena,
    gal galite pakomentuoti kaip/ar vyksta magnio absorbcija per odą? Pvz. yra Epsom druska (magnio sulfatas 49%).

    • Nemanau, kad per odą papildysite savo organizmą magniu.

      Magnio sulfatas arba karčioji druska nedidelėmis dozėmis nuo seno buvo vartojama vidurių laisvinimui. Dabar naudojama žarnynui valyti prieš procedūras. Beje, ši druska sukelia kvėpavimo sutrikimus, inkstų pažeidimus ir širdies aritmijas, todėl šiaip sau sugalvojus, vartoti nepatartina.

      Vonios procedūros su įvairiomis druskomis yra nuo seno rekomenduojamos sergantiems sąnarių, raumenų ligomis, po traumų, lūžių, bet ne organizmo papildymui magniu. Koks yra Epsom druskos veikimo mechanizmas ir kaip Mg pasisavinimas per odą, platintojai atsakyti nesugebėjo.

  • […] Papildų nerekomenduoju, aš nepirkčiau. Daugiau apie magnį https://vaistininkouzrasai.lt/nuomones-apie-vaistus-papildus/magnio-jega/ […]

Turite klausimų? Parašykite juos čia!