Lap 25, 2016 - Pažinkime ligą    0

ARTRITAS

artritas

Ar kada nors gyvenime jus kankino sąnarių skausmai? Kas tai patyrė, tikriausiai, žino, kaip tai yra nepakeliama. Kaip ir bet kuris kitas skausmas ?

Taigi, artritas – tai sąnario uždegimas. Kasdieniame gyvenime artritu dažnai vadiname visas reumatines ligas. Beje, jų žinoma yra apie 100. Reumatinės ligos sukelia sąnarių skausmą, sustingimą ir patinimą. Vėliau atsiranda sąnarių braškėjimas, sutrinka jų judrumas, išryškėja deformacijos, kankina vietinis skausmas. Kartais liga neapsiriboja vien sąnariu. Ji apima raumenis, kaulus, sausgysles, raiščius bei vidaus organus.

Artritas pasireiškia ūmiu arba lėtiniu skausmu. Ūmus skausmas laikinas. Jis gali trukti kelias sekundes ar valandas, bet visada praeina, kai pažeidimas sugyja. Ūmų skausmą gali sukelti trauma, įpjovimas, lūžimas. Lėtinis skausmas pasireiškia sergant lėtinėmis reumatinėmis ligomis, pavyzdžiui, osteoartritu, reumatoidiniu artritu, lėtine podagra ar kt.

Osteoartrito priežastis yra kremzlių pažeidimas. Sužeidimai, antsvoris, genetinis paveldimumas, silpni raumenys – priežastys, dėl kurių susergame. Per tam tikrą laiko tarpą sąnariai kai kuriose vietose gali nusidėvėti ir tada kaulai pradeda skausmingai trintis vienas į kitą. Reumatoidinis artritas prasideda imuninei sistemai ėmus pulti sąnarių sieneles, o tai sukelia stiprų skausmą, patinimą ir sąnarių deformacijas. Osteoartritas dažniausiai paveikia kelius, klubus, rankas ir stuburą. Reumatoidinis artritas prasideda smulkiuose delnų ir pėdų sąnariuose, tada išplinta į didesnius sąnarius. Kartu su skausmu ir patinimu reumatoidinis artritas gali sukelti karščiavimą, nuovargį ir svorio kritimą.

Artrito sukeltas skausmas gali būti įvairus – nuo lengvo iki stipraus, kuris dažnai trunka savaites, mėnesius, metus ar net visą gyvenimą. Vieniems žmonėms skausmas stipriausiai pasireiškia ryte atsikėlus iš lovos, kitiems – po ilgalaikio fizinio krūvio.

Jeigu jaučiate, kad jus aplankė ne šiaip koks nerimtas skausmas, kuris tuoj praeis, o kažkas rimčiau, visada kreipkitės į gydytoją. Jis išsiaiškins ligos priežastį, eigą, skausmo trukmę, stiprumą, pobūdį, atsiradimo dažnį, atliks reikalingus tyrimus ir paskirs gydymą. Kadangi nėra vieno gydymo metodo, kuris būtų efektyvus visiems artritu sergantiems žmonėms, dažniausiai gydytojas sudarys kiekvienam pacientui individualų gydymo planą.

Šiluma ir šaltis malšina skausmą. Ką geriau pasirinkti patars gydytojas, įvertinęs artrito rūšį. Šilumos ir šalčio pojūtį gali sukelti tepalai. Jie dirgina odoje esančias nervų galūnes ir malšina skausmą. Tepalus reikėtų vartoti 3-4 kartus per dieną, švelniai įtrinant į odą. Geriausiai tinka kapsaicino, dimetilsulfoksido ir metilsalicilato turintys tepalai, o jei išvertus į žmonių kalbą, tai būtų Capsicam, Dolobene ar Deep Heal Rub tepalas, gelis ir kremas ?

Lengvas raumenų masažas taip pat palengvintų sergančiojo kančias. Masažas gerina kraujotaką, šildo sujaudintą sritį. Bet artrito pažeisti sąnariai yra jautrūs, todėl masažą reikėtų patikėti profesionalui.

Ūmiam skausmo malšinimui, žinoma, neišsiversite be vaistų. Tiks nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Esant sunkioms formoms, pavyzdžiui, reumatoidiniam artritui skiriami stipresni vaistai.

O kaip mūsų sąnarius veikia taip išreklamuotas gliukozaminas ir chondroitinas? Skamba kaip keiksmažodžiai ? O ar padeda?

Ši graži porelė yra mėgstama dažno, besiskundžiančio savo sąnariais. Abi šios medžiagos yra žmogaus sąnarių sudedamosios dalys, plona viršutinė sąnarių ir kaulų dalis smūgiams amortizuoti. Osteoartrito atveju kremzlės suminkštėja, lūžta ir susidėvi, taip kelio sąnariai ima trintis vienas į kitą. Manoma, kad gliukozaminas skatina augti ir atsinaujinti. Chondroitinas kremzlėms suteikia elastingumo. Tikslaus atsakymo, ar šis papildas yra veiksmingas, deja, nebus. Bet galiu garantuoti, kad papildas yra saugus.

Taigi, kas gali sau leisti, lai nusiperka šį stebuklą, vartoja po tris kartus per dieną 500 mg gliukozamino ir 400 mg chondroitino tris mėnesius ir parašo į VAISTININKO UŽRAŠUS apie gautą naudą ir poveikį ? Jeigu naudos nepajutote, papildą toliau vartoti neverta.

Būtina šiek tiek užsiminti ir apie pūlingą artritą. Jis netikėtai užtiko vieną mano šeimos narį. Noriu įspėti, kad su šia forma delsti nevalia. Pūlingas artritas – tai ūminis infekcinis sąnario uždegimas, kuris kyla bakterijoms patekus į sąnarį. Jis pasireiškia sąnario skausmu, patinimu, karščiu sąnaryje, odos paraudimu, šaltkrėčiu ar karščiavimu. Jį sukelia įvairios bakterijos, dažniausiai – auksinis stafilokokas. Paprastai, skauda vienas sąnarys, skausmo pradžia – ūmi, skausmas yra labai stiprus, pulsuojantis, dažnai stipresnis naktį, ypač paryčiais, nepriklauso nuo fizinio krūvio, nepraeina pailsėjus. Ligos eiga ūminė, negydant ji greitai progresuoja ir gali baigtis mirtimi! Diagnozė tiksliai nustatoma plona adata paėmus iš sąnario ertmės skysčio ištyrimui. Ir gydymą skiria tik gydytojas. Svarbu gydymą pradėti kuo anksčiau ir tinkamu antibiotiku. Turiu įspėti, kad gydymas gali trukti ilgai ?

Užbaigti noriu keliais patarimais:

  • Vartokite D vitaminą, nes mums jo visiems trūksta (saulės mūsų krašte nėra per daug)
  • Sąnariams naudingas ir C vitaminas (jis naudingas visam organizmui apskritai ?)
  • Neleiskite jus užvaldyti antsvoriui – jūsų sąnariams teks mažesnis svoris
  • Mankštinkitės bent valandą per savaitę
  • O taip pat žinokite, kad tabako dūmai gali išprovokuoti imuninės sistemos sutrikimus ir tada ji ima atakuoti sąnarius.

Turite klausimų? Parašykite juos čia!