Spa 17, 2019 - Pažinkime ligą    0

Atminties klodai

atmintis

Atmintis yra ne tik svarbi intelekto prielaida, bet ir viena svarbiausių psichikos funkcijų. Be atminties nebūtų žmonijos, pažangos, nes tik praeitis gali padėti numatyti ateitį.

Daugelis žmonių drąsiai skundžiasi silpna atmintimi, bet proto trūkumu – niekas 😀

Kaip apibūdinti atmintį

Tai gebėjimas įsiminti, išlaikyti ir atsiminti informaciją. Atminčiai svarbi atranka: geriau įsimename ir išlaikome atmintyje tai, ką geriau suvokiame, kas labiau domina, ką laikome svarbiu ir atsimintinu dalyku. Geros atminties dėsnis – kartojimas, t.y. nuolat prisiminti tai, ko nenorime pamiršti. Blogai, jeigu greitai pamirštame mums reikalingus dalykus, bet kai ką būtina užmiršti 😉 Keičiantis informacijai, atmintis tarytum atjaunėja. Juk per dieną susikaupia daug varginančių minčių, net sielvarto. Naktį išsimiegame ir kitą dieną rūpesčiai tarsi išblėsta, nebeatrodo tokie svarbūs ir kankinantys. Jei atmintis nesugebėtų pamiršti smulkmenų, tiesiog negalėtume gyventi. O iš to, ką žmogus pamiršta, galima spręsti, kam jis yra abejingas.

Mechaninė ir loginė atmintis

Žmogus, turintis gerą mechaninę atmintį, įsimena ir atsimena informaciją mechaniškai, dažnai net be loginio ryšio, nepaisydamas jos prasmės. Taip įsimename telefono numerius, svetimos kalbos žodžius. Mechaninė atmintis būdinga vaikams, rečiau – suaugusiems. Loginė, arba prasminė atmintis yra pranašesnė už mechaninę, nes įsimename ir atsimename tai, kas esmingiausia, svarbiausia.

Trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis

Ilgiau prisimename tai, kas mums svarbu, reikalinga, būtina atsiminti. Senyvas žmogus pradeda pamiršti naujausius įvykius, išgyvenimus. Jis geriau prisimena, tai, kas buvo jaunystėje, ir visada tvirtina, kad praeitis buvusi geresnė, šviesesnė ir laimingesnė negu dabartis 😃

Atminties sutrikimai

Atmintis, kaip ir kiti psichiniai procesai, sutrinka susirgus psichikos liga, pasenus, kai pasireiškia galvos smegenų destrukciniai (irimo) procesai, ypač susirgus senatvine silpnaprotyste. Pasireiškusi sulaukusiems 70 metų, ji turi tendenciją progresuoti. Atmintis blogėja pagal tam tikrą schemą. Iš pradžių pamirštami dabarties įvykiai (kas įvyko, pavyzdžiui, šią vasarą, prieš savaitę ar net vakar). Ligonis neprisimena anūkų (kartais net vaikų) vardų, datų, nes tai yra susiję su mechanine atmintimi. Pastebėta, kad greičiau pamirštama tai, kas tiesiogiai neturi jokio ryšio su ligonio asmenybe. Dėl greitai progresuojančios atipinės silpnaprotystės, senyvas žmogus visiškai nieko nebeprisimena, net nebekalba. Sergančiajam galvos smegenų skleroze atmintis blogėja lėčiau, ligonis pastebi savo atminties trūkumą.

Fantazijų pasauly

Žmogaus psichikai yra būdinga užpildyti atminties spragas būtais ir nebūtais dalykais 😮 Dėl fantazijų atsiranda atminties klaidų. Tai atsitinka sergantiems senatvine silpnaprotyste. Ligonis prašo jam atiduoti viską, ką vakar tariamai atnešusi jo sesuo – maistą, cigaretes. O iš tikrųjų lankėsi ne sesuo, o duktė ir ne išvakarėse, o prieš keletą savaičių, be to, atnešė visai kitus daiktus 🙃 Kartais ligoniai įsivaizduoja tik ką grįžę iš miesto, buvę kine ar teatre, lankęsi pas draugus, nors nebuvo išleidžiami į namus jau keletą mėnesių.

Atminties sutrikimo priežastys

Atmintis gali sutrikti dėl nuolatinio girtavimo, galvos traumos, apsinuodijimo, daugybės narkozių, smegenų naviko, avarijos ir dar kitų dalykų. Pavyzdžiui, žmogus važiavo motociklu ir patyrė avariją. Ligoninėje jis ilgai neatgavo sąmonės, o atgavęs – nesuvokė, kur esąs, visai neprisiminė avarijos ir dar daugelio dienų iki jos. Vėliau jo atmintis pagerėjo, bet visą gyvenimą liko silpna.

Kartais atmintis gali trumpam pagerėti. Pasitaiko, kad ligonis skundžiasi varginamas tolimos praeities prisiminimų.

Atmintis ir aterosklerozė

Atmintis prastėja sergantiems galvos smegenų ateroskleroze, kurios viena iš susirgimo priežasčių – per didelis cholesterolio kiekis kraujyje. Aterosklerozės formavimąsi skatina padidėjęs arterinis kraujospūdis, taip pat paveldėjimas. Sergant susilpnėja žmogaus atmintis. Iš pradžių ligonis užmiršta pavardes, daiktų ir vietovių pavadinimus, datas, terminus. Kalbėdamas jis dažnai pasako ne tą žodį, kurį norėjo pasakyti, ar nutrūksta mintis ir neprisimena, apie ką kalbėjo. Tada prašo priminti jo sakytas mintis, kad vėl galėtų tęsti pokalbį. Didėjant kraujagyslių aterosklerozei, ligonis blogai prisimena neseniai buvusius įvykius. Jis užmiršta, kur ką pasidėjo, ieško tik ką rankose turėto daikto, kartoja jau pasakytą mintį. Ligonis sunkiai įsisavina naujoves, nebegali logiškai mąstyti. Praeities įvykius prisimena geriau, bet, ligai progresuojant, juos užmiršta. Sunkiais ligos atvejais sergantysis užmiršta net savo adresą, gimimo metus ir kt.

Miego reikšmė atminčiai

Miegas susijęs su daugeliu fiziologinių procesų, iš jų ir su įsiminimu. Manoma, kad lėto miego IV stadijoje, o ypač greitojo miego metu, įtvirtinama atmintis. Kuo daugiau ir giliau miegama, tuo geresnė atmintis. Patariama per parą miegoti ne mažiau 7-8 valandų. Ilgalaikė įtampa, net jei ji nėra didelė, neigiamai veikia informacijos įsiminimą. Ilgalaikis miego trūkumas pirmiausia susilpnina dėmesingumą, susikoncentravimą, todėl kuo giliau miegosime, tuo bus geresnė ir atmintis.

Gydymas

Atmintis pagerėja vartojant nootropinius preparatus. Nootropai yra vaistai, gerinantys atmintį, dėmesį, mąstymą, orientaciją ir įsiminimo procesus. Jie stimuliuoja intelektinę veiklą, stiprina smegenų atsparumą žalingiems veiksniams, gerina žievės ir požievio ryšius. Nootropus gydytojas skiria tiek vienus, tiek kartu su kitais medikamentais.

Vaistinėse yra nemažai preparatų, į kurių sudėtį įeina ginkmedžio sausasis ekstraktas. Vienas iš seniausių vaistinių preparatų Tanakan tab. Šis vaistas taip pat skiriamas papildomam ūžesio ausyse gydymui, kraujagyslinės kilmės galvos svaigimo gretutiniam gydymui. Šiek tiek pigesni šio augalo preparatai – Gingium tab., Ginkobil kapsulės. Be minėtų vaistų, lentynos lūžta nuo maisto papildų atminčiai gerinti, tačiau tyrimais nėra įrodytas jų veiksmingumas, todėl apie juos nediskutuosiu.

Koncentracijos ir atminties sutrikimų, atsiradusių dėl smegenų ląstelių degeneracijos arba dėl kraujagyslių, aprūpinančių smegenis krauju, ligų gydymui gali būti skiriami receptiniai vaistiniai preparatai (Pramistar tab., Piracetam tab., Nootropil tab.). Šie vaistai pagerina atminties funkcijas ir mokymosi gebėjimus, tačiau juos, reikalui esant, skirs gydytojas.

Proto mankšta

Ar atminties praradimas yra neišvengiamas ir natūralus procesas? Tikrai ne. Ne visi žmonės su amžiumi praranda atmintį. Tie, kurie gyvena aktyviau tiek fizine, tiek intelektualine prasme, mažiau skundžiasi ir atminties sutrikimais. Be to, labai didelę reikšmę turi bendravimas su žmonėmis. Bendraudami nuolat atgaiviname savo prisiminimus, o prisimindami detales, tą atmintį stipriname.

Vokiečių poetas J.V. Gėtė sakė:

“Niekuo nesidomėdamas prarandi ir atmintį.”

Vienas paprasčiausių būdų lavinti atmintį – kartoti mintinai daugybos lentelę. Neprarasti atminties padeda eilėraščių mokymasis mintinai. Užsienio kalbų mokymasis taip pat lavina atmintį, nes stengdamiesi įsiminti įvairius žodžius priverčiame dirbti mūsų smegenų atminties ląsteles. Pravartu dažniau spręsti galvosūkius ir kryžiažodžius, kad nebūtų TAIP:

– Daktare, o kaip galima nustatyti, ar nesergi skleroze? 

Aš jums tai ką tik pasakojau. 

🙂

Dama ateina pas gydytoją ir skundžiasi: 

–   Daktare, esu labai susirūpinusi, nes imu prarasti atmintį. 

Kada tai prasidėjo?

– Kas kada?

😊

Turite klausimų? Parašykite juos čia!