Geg 20, 2021 - Pažinkime ligą    0

Ausies skausmas

Ausis

Nesvarbu, kurią organizmo vietą žmogui beskaudėtų, skausmas yra labai jau nemalonus pojūtis. Iš vaikystės išplaukė atsiminimas, kai būnant mokykloje, staiga, iš niekur atsirado ausies diegimas. Kaip žinia, tuo laikotarpiu vaistinių lentynos nelūžo nuo vaistų atsargų, tuo labiau – vaistų įvairovės, ir šiandien tai prisimenant, atrodo laukė ne pats geriausias scenarijus. Tačiau, o stebukle, patekau pas puikią gydytoją, kuri išrašė receptą gaminamiems vaistams ir nusiuntė mus su mama į vaistinę. Kažkodėl labai gerai pamenu ant recepto didelėmis raidėmis užrašytą žodį (skaityti jau mokėjau) – Cito, kuris, kaip paaiškėjo vėliau, kai jau studijavau ir mokiausi receptų rašymo ypatumų, reiškė greitai, skubiai. Taigi, laukimas vaistinėje neprailgo, nes vaistai buvo pagaminti labai operatyviai. Gal jau tada giliai pasąmonėje nugulė svajonė kažkada pasirinkti vaistininko profesiją 🤔

Tai koks gi tas ausies skausmas ir kodėl jis atsiranda 🧐

Ausies skausmas

Vienos veido, iš dalies galvos, pusės organus jutiminėm skaidulom aprūpina tos pusės trišakis nervas. Vadinasi, jei organe yra dirginimo židinys (uždegimas ar kita liga), iš jo nervo skaidulomis skausmo impulsas plinta ir į sveikus organus. Kartais nemalonus pojūtis pasireiškia tik juose, klaidinantis ir ligonį, ir gydytoją. Skausmas – tai signalas, kad kažkas yra negerai ir reikia ieškoti pagalbos.

Ausį gali skaudėti dėl ausies ir kitų organų, esančių greta ausies, ligų. Gretimų ausiai organų ligos – tai dantų ligos (pulpitai, dantų šaknų pūliniai), žandikaulio uždegimas, veido flegmona, sinusitas, angina, faringitas.

Ausų ligos

Žmogus, kaip koks triausis – turi išorinę, vidurinę ir vidinę ausis👂🏻👂🏽👂🏾Ir visos jos turi specifinių ligų.

Išorinei ausiai būdinga išorinės klausomosios landos furunkulas, difuzinis uždegimas, ausies kaušelio kremzlės uždegimas, būgnelio uždegimas.

Išorinės klausomosios landos furunkulas – tai landos odoje esančių plaukų maišelių ar sieros liaukų uždegimas, kurį sukelia infekcija. Ją išprovokuoja dažnas ausų krapštymas, kurio metu mikrobai įtrinami į plauko maišelį. Taip pat, sergant ūminiu pūlingu viduriniu otitu ar lėtinio otito paūmėjimu, pūliai gali patekti į plauko maišelį. Jaučiamas pulsuojantis skausmas, kuris stiprėja kramtant, valgant, spaudant ausies kaušelį, patinsta viena landos sienelė, taip pat patinsta ir parausta ausies kaušelis. Klausa susilpnėja retai – tik kai landa siaura, o joje yra sieros. Furunkului pratrūkus, pasirodo tiršti, geltoni pūliai, skausmas sumažėja.

Išorinės klausomosios landos difuzinį uždegimą sukelia infekcija (virusai ir bakterijos), kuriai būdinga visų keturių išorinės klausomosios landos sienelių odos patinimas, paraudimas, plintantis į ausies kaušelio odą. Sekretas – vandeningas, skaidrus, pūlingas geltonas, baltas tirštas, dvokiantis ar be kvapo. Skausmas – stiprus, stiprėjantis valgant, skausmingas kaušelis, niežėjimas, susilpnėjusi klausa, kai landa užspausta dėl odos patinimo ar užkimšta tirštu sekretu.

Ausies kaušelio kremzlės uždegimą sukelia traumos. Atviros žaizdos, per kurias infekcija patenka į antkremzlį ir kremzlę. Dėl traumos antkremzlis atsisluoksniuoja nuo kremzlės. Tarp jų kaupiasi kraujas, patekus infekcijai, prasideda uždegimas. Nušalus ir susidarius pūslėms, o vėliau joms trūkus, atsiranda sąlygos patekti infekcijai. Šiai ligai būdingas stiprus skausmas, ausies kaušelis storas, skausmingas, paraudęs (tik apatinė dalis iš pradžių būna nepakitusi), gali pakilti temperatūra.

Vidurinei ausiai būdingas ūminis pūlingas vidurinės ausies uždegimas ir lėtinio vidurinės ausies uždegimo paūmėjimas (gana retas).

Ūminį pūlingą vidurinės ausies uždegimą sukelia virusai, bakterijos, taip pat gripas, sloga, peršalimas, dideli nosies pertvaros iškrypimai, sinusitai, vaikams – adenoidai. Infekcija į vidurinę ausį patenka per klausomąjį vamzdį iš nosiaryklės (gripas, sloga, kataras), per būgnelio perforaciją (skylę) patekus vandeniui į ausį, traumos metu, kai plyšta būgnelis. Infekcijai patekus į vidurinės ausies gleivinę, ji parausta, patinsta, sekretuoja. Vidurinės ausies ertmėje kaupiasi pūliai, kurie verčia būgnelį į išorę. Skausmas, dažnai pulsuojantis, jaučiamas giliai ausyje bei plinta į aplinkinius organus, pakyla temperatūra, būgnelis patinsta, parausta, išsipučia.

Lėtinio vidurinės ausies uždegimo paūmėjimas – tai lėtinis uždegimas, kuris lokalizuojasi apatinėje būgninės ertmės dalyje ir klausomajame vamzdyje, o skylė yra apatinėje įtemptoje būgnelio dalyje. Būdingi paūmėjimai sergant sloga, gripu, patekus vandeniui į ausį. Paūmėjimui būdingi pūliai be kvapo, pastovus prikurtimas, kartais skauda. Šis uždegimas gali lokalizuotis ir viršutinėje būgninės ertmės dalyje. Tai pavojinga forma, nes šioje dalyje yra daug kišenių, dėl kurių procesas tęsiasi. Lėtinis uždegimas apima ne tik gleivinę, bet pereina į kaulą, kurį nuolat ardo, taip pat gali pereiti į veidinį nervą ar smegenis!

Vidinei ausiai skausmas nebūdingas. Vidinės ausies ligos susijusios su ūžesiu, klausos netekimu, galvos svaigimu.

Gydymas

Ausies skausmas – vienas dažniausių ir sudėtingiausių otorinolaringologinių simptomų, su kuriuo susiduria šeimos gydytojai ir kiti medicinos specialistai. Pagrindinė priežastis – ūminis vidurinės ausies uždegimas (otitas), kuris, deja, neaplenkia ir vaikų. Dauguma šiuo uždegimu sergančių ligonių pasveiksta savaime, netaikant gydymo. Tačiau nustačius ar įtarus bakterinę ligą, skiriami antibiotikai (amoksicilinas ar kt.) bei skausmą malšinantys analgetikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Pirmo pasirinkimo analgetikas – paracetamolis

Taip pat galima skirti vietiškai veikiančių vaistų. Tai ausų lašai, kurių sudėtyje gali būti lidokaino ir fenazono (Otipax, Finoten), tik fenazono (Tropex), salicilo rūgšties (Otinum), hormoninės medžiagos (deksametazono). 

Profilaktika ir patarimai

Gydykite slogą, katarą, gripą, kad infekcija nepatektų į vidurinę ausį. Jeigu susirgote minėtomis ligomis, smarkiai nepūskite nosies, ypač nepatartina pūsti ir užspausti nosį. Jei kartojasi ausies uždegimai, kreipkitės į gydytoją – gal reikia ištiesinti nosies pertvarą, pašalinti polipus iš nosies, vaikams – adenoidus. Grūdinkite organizmą ir nekrapštykite ausų 😉

Turite klausimų? Parašykite juos čia!