Bir 6, 2019 - Pažinkime ligą    0

Diabetas

Diabetas

Cukrinis diabetas – labai sena liga. Ja sirgo jau senovės egiptiečiai bei indai. Jau tada apie šią ligą buvo nemažai žinoma, bet sėkmingai kovoti su ja nesugebėta. Žmonės, susirgę šia liga, senovėje buvo pasmerkti ankstyvai mirčiai.

Diagnozę nustatydavo liežuviu

Diabetiko šlapime yra cukraus. Gydytojai tai žinojo jau senovės laikais. Tada jie negalėjo padaryti tokių sudėtingų laboratorinių tyrimų kaip dabar. Jiems reikėdavo pasikliauti tik savo penkiais pojūčiais. Šlapimo skonį jie nustatydavo liežuviu. Kadangi sergančiojo diabetu šlapimas saldus, taip jie nustatydavo šią ligą. Cukrų šlapime nustatydavo ir kitu būdu: lėkštelę su šlapimu padėdavo netoli skruzdėlyno. Jei tik darbščiosios skruzdėlytės ją tučtuojau apspisdavo, kad pasmaguriautų saldžiuoju gėrimu, diagnozė būdavo aiški 🙂

Pirmieji simptomai 

Padidėjęs cukraus kiekis didina troškulį ir šlapinimąsi. Tai dažnai ir būna pirmieji ligos simptomai. Organizmas stengiasi atsikratyti cukraus, gamindamas daugiau šlapimo. Tačiau tokiu būdu jis netenka daug skysčių. Kūnas išdžiūsta, ima kamuoti troškulys. Ligonis bando jį malšinti daugiau gerdamas, kad kompensuotų vandens trūkumą kūne.

Be to, liga susilpnina ir organizmo apsaugines jėgas. Jį užpuola grybeliai, kuriems ypač patinka gleivinės. Matyt, šie parazitai mėgsta saldžią aplinką 😀 Susijaukia medžiagų apykaita ir tai sukelia ilgalaikius sunkius pažeidimus. Jie dažnai pasireiškia jau ir sergant lengvomis diabeto formomis, kurios būna nepastebėtos, todėl ir negydomos. Pirmiausia pažeidžiamos arterijos. Atsiranda progresuojanti aterosklerozė. Arterijų spindis susiaurėja. Jos praleidžia vis mažiau kraujo. Blogiau maitinami audiniai, kuriuos aprūpina pažeistosios arterijos. Tai ypač akivaizdžiai matosi pažvelgus į kojų pirštus. Čia audiniai apmiršta. Atsiranda nekrozė – vietinių audinių žūtis. Nuo jos ypač nukenčia didieji kojų pirštai. Tokių pokyčių pradžia – nagų pagrindų uždegimai. Jei ligonis, manydamas, kad tai tik nago augimas į vidų, pradės jį krapštyti, į jau apmirusį audinį gali patekti bakterijų. Čia jos ras puikiausią maitinančią terpę, pradės masiškai daugintis ir galiausiai sukels kraujo užkrėtimą.

Dar blogiau, kai liga užpuola mažytes akies tinklainės kraujagysles. Plonytės arterijos čia išvešėja, išleidžia ataugų. Tų ataugų sienelės labai plonos ir lengvai plyšta. Tada išsiliejęs kraujas suardo didelę tinklainės dalį ir žmogus net apanka. Kraujo išsiliejimo ir apakimo galima išvengti, jei laiku bus sunaikintos išvešėjusios kraujagyslės. Tą dabar nesunkiai galima padaryti lazerio spinduliu.

Tykantys pavojai

Cukraligė gali pakenkti ir daugeliui kitų organų. Neuropatijos pavidalu ji užpuola nervus. Liga reiškiasi rankų ir kojų niežėjimu bei tirpimu. Kartu dažnai būna dar ir stiprūs skausmai. Sunkiais atvejais ant kojų padų atsiranda neskausmingų pūlinių. Todėl kiekvienas diabetikas turi reguliariai apžiūrėti savo kojų padus, kad laiku pastebėjęs pūlinius, galėtų juos išsigydyti.

Pasitaiko viduriavimų bei šlapinimosi sutrikimų. Labai dažnai diabetikus kamuoja odos infekcijos, pavyzdžiui furunkulai (šunvotės)ir karbunkulai (piktvotės). Ir tuberkulioze jie suserga dažniau už nesergančius diabetu.

Diabeto rūšys

Skiriamos dvi diabeto rūšys:

1 tipas (jaunųjų diabetas)

Juo dažniau serga jauni žmonės. Dalis hormoną gaminančios kasos ląstelių suyra arba jų visai nebėra. Taigi, organizmas negali pasigaminti tiek insulino, kiek jo reikėtų. Polinkis šio tipo diabetui gali būti paveldimas. 

Šis tipas dažniausiai nustatomas vaikams ir jaunuoliams.

2 tipas (senųjų diabetas)

Jis dažniausiai prasideda žmogui perkopus 40 metų ribą. Šios diabeto formos priežastis yra ta, kai insuliną gaminančios ląstelės dėl savo ilgos veiklos taip nuvargsta, jog nebepajėgia toliau eiti savo pareigų 😕 Taigi, jos jau nebeprigamina tiek insulino, kiek jo reikėtų sumažinti cukraus kiekiui, padidėjusiam užvalgius daug angliavandenių turinčių patiekalų.

Kartais, susirgę žmonės, pagerina savo sveikatą dieta ir mankšta. 

Tiek pirmo, tiek ir antro tipo diabetas yra sunki liga, kuria gali sirgti ir vaikai. Kai kuriems vaikams diagnozavus šią ligą, pastebimi abiejų tipų požymiai. Tai susiję su dažnėjančiu vaikų antsvoriu ir nutukimu.

Gydymas

Teoriškai, cukraus koncentracijos didėjimą kraujyje galima pristabdyti sumažinus angliavandenių vartojimą. Tačiau dieta, turinti mažai angliavandenių, žmonėms, sergantiens diabetu gali būti pavojinga. Prieš imantis pokyčių, pacientai turėtų pasikonsultuoti su specialistu.

Kiekvieną tiksliai nustatytą diabetą pirmiausiai reikia bandyti paveikti natūraliomis priemonėmis, vadovaujant gydytojui. Išgydyti jo vis tiek nepavyks, tačiau cukraus koncentraciją dažniausiai pavyksta tiek sumažinti, kad ji jau nekenkia sveikatai.  

Bet koks gydymas natūraliomis priemonėmis remiasi trimis principais ir jie visi vienodai svarbūs.

Dieta 

Kiekvienas cukralige sergantis žmogus turi savo individualią tolerancijos ribą, kitaip tariant, jo kasos likučių gaminamo hormono dar pakanka tam tikram angliavandenių kiekiui perdirbti ir neleisti cukraus kiekiui kraujyje pasiekti grėsmingą lygį. Gydytojas sudaro tikslią dietą, kurioje nustato, kiek duonos vienetų diabetikas gali suvartoti.

Rekomenduojama valgyti dažnai po truputį. Valgyti reikia tuo pačiu laiku, paskirstant laiką 5-6 kartus per dieną. Tinka liesa mėsa, paukštiena, žuvis, liesi pieno produktai.

Skaidulinių medžiagų turintis maistas lėtina angliavandenių pasisavinimą iš virškinamojo trakto.

Svarstyklės

Tai svarbus kiekvieno diabetiko instrumentas. Jos padeda jam pasiekti normalų kūno svorį ir išlaikyti jį. Dėl antsvorio padidėja cukraus kiekis kraujyje. Lengvesniais diabeto atvejais, sunormalizavus kūno svorį, cukraus kiekį galima sumažinti iki normalaus.

Judėjimas

Judėjimas eikvoja kraujo cukrų. Tam padeda bet kokia raumenų veikla. Rekomenduojamos sporto rūšys – pasivaikščiojimai, važinėjimas dviračiu, slidinėjimas. Jos tinka ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Raumenys, fiziškai dirbdami, sudegina didelį kiekį gliukozės.

Naudinga žinoti

Liaudies medicinoje žinoma pora augalų, mažinančių cukraus kiekį kraujyje. Pirmasis jų – mėlynių lapai. Iš jų verdama arbata.

Normalią angliavandenių apykaitą organizme padeda palaikyti baltojo šilkmedžio lapų ekstraktas. Šis augalas yra kai kurių maisto papildų, skirtų diabetikams, sudėtyje.

Cukraus kiekį kraujyje taip pat mažina pupelių ankštys, cinamonas.

Jei diabetą gydyti natūraliomis priemonėmis nesiseka, reikia pradėti jį gydyti medikamentais.

Medikamentinis gydymas

Medikamentas insulinas pakeičia hormoną, kurio organizmas nepajėgia pakankamai pasigaminti. 

Medikamentinis gydymas skiriamas geriamais vaistais arba insulino injekcijomis į paodę. Kokį vaistą pasirinkti, sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į cukrinio diabeto komplikacijas, gretutines ligas, gliukozės kiekio kraujyje svyravimus. Insulinas būtinas sergantiems pirmo tipo cukriniu diabetu. Jis skiriamas ligoniui visą gyvenimą. Antro tipo cukrinis diabetas gydomas insulinu tuomet, kai tabletėmis nepavyksta kontroliuoti gliukozės kiekio kraujyje ar išsivysto sunkios komplikacijos.

Insulinai skirstomi pagal veikimo trukmę:

Greito veikimo – užtikrina insulino substituciją maistui, suvalgytam tuo pačiu metu kaip injekcija. Vartojamas su ilgiau veikiančiu insulinu.

Trumpo veikimo – užtikrina insulino substituciją maistui, suvalgytam po 30-60 minučių.

Vidutinio veikimo – užtikrina insulino substituciją apie pusę dienos ar per naktį. Dažnai derinamas su trumpo arba greito veikimo insulinu.

Ilgo veikimo – užtikrina insulino substituciją apie vieną dieną; jei reikia derinamas su trumpo arba greito veikimo insulinu. Vartojant ilgai veikiantį insuliną Tresiba, pusiausvyrinė apykaita serume nusistovi po 2-3 dienų kasdienio vartojimo.

Mišraus veikimo – leidžiami prieš valgį.

Insulino poveikis

  • Insulinas leidžia gliukozei patekti į raumenų ir riebalų ląsteles
  • Mažina kraujo gliukozę
  • Padeda organizmui gaminti energiją iš maisto
  • Trukdo organizmui išskirti papildomos gliukozės į kraują, kada susergate kita liga ar patiriate stresą
  • Leidžia organizmui naudoti energiją ir baltymus augimui
  • Kartu su dieta ir mankšta padeda palaikyti planuojamo dydžio kraujo gliukozę
  • Insulinas taip pat gerina ligonio savijautą

Tablečių poveikis

  • Mažina kraujo gliukozę žmonėms, sergantiems II tipo diabetu
  • Neleidžia organizmui išskirti papildomos gliukozės į kraują, kada insulinas tinkamai neveikia
  • Padeda kraujyje pagausinti organizme gaminamo insulino
  • Skatina organizmą geriau panaudoti insuliną
  • Kartu su dieta ir mankšta padeda palaikyti planuojamą kraujo gliukozės kiekį

Tabletės paprastai vartojamos 30 min. prieš valgį. Kartais jos gali dirginti skarndį. Tuomet reikėtų tartis su gydytoju, ar galima jas vartoti kartu su valgiu.

Svarbu

Mitybos planavimas, fizinis lavinimas, diabeto vaistai, diabeto tyrimai, specialistų priežiūra – visa tai apima sėkmingą diabeto kontrolę.

Ne mažiau svarbu yra paskirtą vaistų dozę vartoti kasdien tuo pačiu laiku, subalansuoti valgymą ir fizinį aktyvumą su vaistais. Per didelis aktyvumas ar maisto stoka gali per daug sumažinti kraujo gliukozę. Per didelis maisto kiekis gali per daug padidinti kraujo gliukozę.

Nepamirškite kasmet išsitirti akis, tikrinti kraują ir šlapimą (ar nepažeisti inkstai), tikrinti kraujo riebalus, kasdien apžiūrėti kojas ir odą.

P.S. Ir linkiu niekada nesusirgti, o susirgus nepulti į paniką. Dabar Lietuvoje yra visos pasaulyje esančios galimybės gydyti cukrinį diabetą, taikant moderniausią insulino terapiją, tik ją reikia tinkamai parinkti 🙂

Turite klausimų? Parašykite juos čia!