Bal 22, 2015 - Pažinkime ligą    0

Gerklės skausmas

GerklėNors jau balandžio mėnuo eina į pabaigą, vaistinėse netrūksta besiskundžiančių gerklės skausmu. Skausmas gali būti ūmus ir lėtinis. Dažniausios ūmaus skausmo priežastys yra faringitas, tonzilitas, ryklės pūliniai ir laringitas. Šiuo atveju nerašysiu apie tą gerklės skausmą, kurį gali sukelti traumos, nudegimai ir svetimkūniai.

ŪMUS FARINGITAS – ryklės gleivinės uždegimas. Jį gali sukelti virusai ir bakterijos. Faringitui būdinga gerklės skausmas, neaukšta temperatūra. Kartu gali pasireikšti sloga, užkimimas, kosulys. Liga trunka kelias dienas.Gydoma vietiniais analgetikais (Decatylen, Trachisan, Neo-Angin, Dolo-Angin, Faringodol, Falimint, Hexoraletten, Hexalyse, Septolete, Strepsils ir kt. Te neįsižeidžia suinteresuoti asmenys, kurių produktų nepaminėjau, nes neužsiimu reklama, bet tinka visi pagal kiekvieno skonį ir kainą). Taip pat labai efektyvūs purškiami vaistai į gerklę (Jox, Liugolis, Hexaspray, Hexoral, Tantum Verde, Miramile ir kt.). Skausmui mažinti taip pat tinka sisteminio poveikio analgetikai (Ibuprofenas, Nimesulidas, Paracetamolis ir kt.).

Jei sukėlėjas yra bakterinės kilmės, ligos eiga yra sunkesnė, didesnis komplikacijų pavojus, tuomet skiriami antibiotikai (gydymą skirs jus gydantis gydytojas). Ir, be abejo, skalavimas dezinfekuojančiomis medžiagomis.

TONZILITAS (angina) – ūmi infekcinė viso organizmo liga su specifiniais simptomais ryklėje. Paprastai ligą sukelia į tonziles patekusios bakterijos. Tonzilitas pasireiškia gerklės skausmu, karščiavimu, padidėja kaklo limfmazgiai. Ryklėje matomos paraudusios tonzilės su pūlingu apnašu. Simptomai tęsiasi 3-4 dienas. Vaistais gydoma 5-10 dienų. Gydant skiriami antibiotikai, analgetikai, skalaujama dezinfekuojančiomis priemonėmis. Jei angina įgauna lėtinę formą, tonzilito paūmėjimai kartojasi kelis kartus per metus, tonzilės tampa infekcijos šaltiniu. Tuomet verta pasitarti su specialistais dėl tonzilių šalinimo.

RYKLĖS PŪLINIAI – tai dažniausiai lėtinio tonzilito komplikacijos, kai infekcija išplinta į greta esančius audinius. Ligai būdinga karščiavimas, gerklės skausmas, skausmingas rijimas, seilėtekis, padidėję kaklo limfmazgiai. Gydoma antibiotikais, pūlinys atveriamas arba pašalinamas su gomurine tonzile operacijos metu.

Visai nejuokinga, bet berašant pradėjo skaudėti gerklę 🙂 . Čia kaip su tom utėlėm: tik kas nors pašneka, iškart panižta galva 🙂 Beje, mano mėgstamiausios pastilės Trachisan, kiti šeimos nariai pirmenybę teikia Neo-Angin.

Čia buvo toks mažas nukrypimas nuo temos 🙂 Tęskime.

LARINGITAS – tai gerklų gleivinės uždegimas, dėl kurio sutrinka gerklų funkcija, kalba ar kvėpavimas. Nestiprus gerklės skausmas būdingas katariniam laringitui. Jis praeina savaime, reikalingas balso režimas, inhaliacijos. Labai stiprus skausmas būdingiausias pūliniam laringitui, kuris pasireiškia grėsmingu gyvybei antgerklio ir aplinkinių audinių bakteriniu uždegimu. Būdingas karščiavimas, gerklės skausmas, seilėtekis, skausmingas rijimas, dusulys, priverstinė sėdima padėtis. Ligos eiga greita, todėl svarbi profesionali greitoji pagalba.

Lėtinis gerklės skausmas būdingas sergant gastroezofaginio refliukso liga, kurios metu dėl nuolatinio dirginimo skrandžio rūgštimi pasireiškia gerklės perštėjimas, užkimimas, krenkštimas, „kąsnio jausmas ryklėje”. Diagnozė patvirtinama endoskopijos metu.

Lėtinis gerklės skausmas taip pat būdingas pasunkėjus kvėpavimui pro nosį, dėl to kvėpuojama pro burną, išdžiūsta ryklės gleivinė, atsiranda gerklės perštėjimas. Šiuo atveju reikia šalinti pasunkėjusio kvėpavimo priežastis.

ŪMUS LARINGITAS – tai gerklės gleivinės ir pogleivio ūmus uždegimas. Sukėlėjai yra virusai ir bakterijos. Virusinis susirgimas atsiranda dėl šalto oro, šalto maisto, šaltų gėrimų. Pasireiškia užkimimu, kosuliu, sloga, galimas nedidelis nedidelis karščiavimas. Gydoma inhaliacijomis, priešalerginiais preparatais, balso režimu ir  šiltais skysčiais. Ūmus bakterinis laringitas gydomas antibiotikais.

Kaip matote, gerklės ligų yra nemažai, simptomai panašūs. Jei besigydant savarankiškai, savijauta negerėja kelias dienas ar net blogėja – BŪTINA kreiptis į gydytoją!

 

Prie visų cheminių gydymosi būdų, galiu paminėti ir kažką natūralesnio. Visada gerai patepti kaklą ir krūtinę arbatmedžio, levandos, eukalipto eteriniais aliejais, eukalipto tepalu, kamparo tepalu.


Gerklės skalavimui naudokite:

1 arbatinis šaukštelis paprastojo pankolio sėklų, užpiltas 200 ml verdančio vandens. 10 min. palaikykite, nukoškite ir skalaukite gerklę 3xd.

5 g juodojo serbento džiovintų lapų įberkite į 1l verdančio vandens ir palaikykite 5 min., kad pritrauktų. Perkoškite ir skalaukite gerklę 3xd.

Vienu kartu vartokite tik vieną iš nurodytų augalų.


Nuo balso praradimo naudokite:

Įberkite smulkiažiedės tūbės džiovintų žiedų 1,5-2g į puodelį verdančio vandens. Palaikykite 15 min., kad pritrauktų ir perkoškite. Išgerkite 3 puodelius per dieną.


Infekcijai įveikti naudokite:

Trispalvės našlaitės tinktūra – 1 dalis žaliavos, 4 dalys 25% alkoholio. Vandenyje išmaišykite 20 lašų ir gerkite 3xd po valgio.

Tikrasis imbieras – šaknų tinktūra – 1 dalis žaliavos, 5 dalys 60% alkoholio. Per dieną išgerkite 10 lašų tinktūros, išmaišę stiklinėje vandens.


Imuninei sistemai stiprinti:

Ežiuolės tinktūra – 1 dalis žaliavos, 5 dalys 45% alkoholio. Vandenyje išmaišykite 15 lašų ir gerkite 3xd.


INHALIACIJOS

2xd įlašinkite į verdantį vandenį kelis lašus mentolo ar eukaliptų eterinio aliejaus ir kvėpuokite 10 min.


Sėkmės besigydant ir stiprinant imunitetą . Ir jei nors vienam padės mano patarimai, labai tuo džiaugsiuosi 🙂

 

Turite klausimų? Parašykite juos čia!