Sau 16, 2020 - Pažinkime ligą    0

Hemorojus

Hemorojus

Kas tai per liga ir kaip su ja kovoti? Liga, kaip, beje, ir visos kitos, nėra labai jau “patogi”. Hemorojus – tai mazginis tiesiosios žarnos venų išsiplėtimas, susidarantis dėl ilgo ir dažno vidurių užkietėjimo bei kitų priežasčių. Esant kietiems viduriams, dažniau išsiplečia ir kojų venos. Hemorojus yra dažniausiai pasitaikanti tiesiosios žarnos liga. Svarbiausias požymis – kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Kraujavimas būdingas ir tiesiosios žarnos įtrūkimui, polipui bei vėžiui. Hemorojaus priedangoje gali prasidėti pavojingos ligos. Jeigu tuštinantis pasirodo kraujo, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Priežastys

Šia liga dažniausiai serga žmonės, kurių sėdimas darbas ir kurie nuolat persivalgo. Hemorojus dažnai pasitaiko nėštumo laikotarpiu dėl pilvo kraujagyslių spaudimo. 

Jeigu jus dažnai kankina vidurių užkietėjimas, tuomet padidėja grėsmė, kad gali atsirasti hemorojus. Jį iššaukia ir nuolatinis bandymas tuštintis, kai to nenorite. Pastebėta, jog daugiau nei 50% vyresnių nei 50 metų žmonių turi vieno ar kito laipsnio hemorojų.

Simptomai

Vienas pirmųjų hemorojaus simptomų – kraujo pasirodymas tuštinimosi proceso pabaigoje. Iš pradžių pastebimi vos keli lašai šviežio kraujo ant tualetinio popieriaus.

Šiai ligai taip pat būdinga išangės niežėjimas ar diskomforto pojūtis, išangės srities patinimas, hemorojinių mazgų iškritimas.

Hemorojiniai mazgai būna vidiniai ir išoriniai. Dažniausiai padidėja ir vieni, ir kiti. Iš pradžių mazgai atsiranda išeinamosios angos kanalo viduje, tačiau vėliau jie gali iškristi į išorę.

Laipsniai

Skiriami keturi hemorojaus laipsniai:

  1. Mazgai šiek tiek padidėję
  2. Mazgai tuštinantis iškrenta, bet savaime sugrįžta į normalią padėtį
  3. Mazgai tuštinantis iškrenta ir juos sugrąžinti galima tik rankų pagalba
  4. Hemorojaus mazgai iškritę ir jų sugrąžinti atgal neįmanoma

Hemorojinių mazgų pašalinimo operacija arba hemoroidektomija atliekama, kai konservatyvus gydymas yra neefektyvus. Hemorojaus gydymas turi būti atliekamas su profesionalų pagalba.

Profilaktika ir patarimai

Gerkite daug skysčių (1,5-2 litrai per dieną).

Dieta. Venkite alkoholinių gėrimų, kavos, aštraus maisto. Valgykite daug skaidulų turintį maistą – daržoves, vaisius, rupią duoną, avižinius dribsnius, sėmenis.

Nekelkite ir neneškite sunkių daiktų.

Naudokite švelnų tualetinį popierių.

Sportuokite – plaukiokite, bėgiokite. Venkite važinėjimo dviračiu bei jodinėjimo.

Reguliariai naudokitės tualetu. Jei tuštinantis reikia kentėti, jau yra negerai. Jeigu ant klozeto sėdite ilgiau nei 5 min. be rezultato, geriau atsistokite. Hemorojus dažniausiai randasi dėl raumenų patempimo, o ilgas stenėjimas tikrai nepadės. Geriau pabandykite po valandos 😄 

Venkite ilgalaikio sėdėjimo.

Nenešiokite veržiančių rūbų.

Venkite karščio – saunų, karštų vonių, ilgalaikio buvimo saulėje.

Įberkite porą arbatinių šaukštelių maltų sėmenų į pusryčių dribsnius arba jogurtą. Paskanaukite šviežiai maltų sėklų su salotomis (bus traškesnės 😊), makaronų su sėmenimis pagardintu padažu ir net jomis paskanintų ledų. Sėmenys – vienas geriausių skaidulų šaltinių – valgomajame šaukšte yra beveik 3g skaidulų! Žarnyne jos veikia kaip kempinė: sugeria skystį ir taip sudaro lengviau pašalinamas išmatas.

Gydymas vaistais

Nedidelio laipsnio hemorojus gali būti gydomas vaistais. Paprastai skiriamos žvakutės ar tepalai, kurių sudėtyje yra analgetinių ir steroidinių priešuždegiminių medžiagų. Vaistinėse galima įsigyti receptinių (pateikus gydytojo receptą) ir nereceptinių vaistinių preparatų. Pasiūloje gausu ir taip vadinamų medicinos priemonių ir prietaisų. Apie juos jums nerašysiu. Paminėsiu keletą populiaresnių vaistų.

Geriamieji vaistai:

Venoruton tab. 500 mg, Venoruton šnypščiančios tab. 1000 mg – mažina tinimą apie išangę ir kitus simptomus (niežulį, kraujavimą ar skysčio prasisunkimą).

Detralex 500 mg tab. – paūmėjusio hemorojaus simptomams lengvinti.

Cyclo 3 Forte kaps. (receptinis)- hemorojaus sukeltų sutrikimų lengvinimui.

Ginkor fort – ūminio hemorojaus priepuolio sukeltų funkcinių sutrikimų gydymui.

Išoriniai:

Procto-Glyvenol kremas, žvakutės – išorinio ir vidinio hemorojaus sukeliamiems nemaloniems simptomams mažinti. Sudėtinės vaisto dalys daro vietinį poveikį smulkiosioms kraujagyslėms ir mažina uždegimą bei greitai malšina skausmą.

Lidoposterin tepalas – išangės skausmo ir niežulio malšinimui, esant hemorojiniams mazgams, išangės įplėšai, fistulei, pūliniui arba tiesiosios žarnos uždegimui.

Posterisan žvakutės, tepalas – niežuliui, išskyrų susidarymui bei deginimo pojūčiui mažinti bei gydyti.

Posterisan forte žvakutės – stipriam išangės srities niežėjimui ir uždegimui mažinti.

Posterisan forte tepalas – išangės įplėšoms, įtrūkoms ir su egzema susijusio stipraus išangės srities niežulio ir uždegimo malšinimui.

Doloproct žvakutės (receptinis)negalavimams, susijusiems su kraujagyslių mazgų aplink išangę padidėjimu ir tiesiosios žarnos gleivinės uždegimu.

Doloproct kremas (receptinis)- negalavimams, susijusiems su kraujagyslių mazgų aplink išangę padidėjimu ir tiesiosios žarnos gleivinės uždegimu bei viršutinių odos sluoksnių aplink išangę uždegimu (paraudimas, tinimas, niežulys, sausumas ar šlapiavimas.

Hemorol žvakutės – išangės skausmo ir dirginimo, sukelto hemorojaus, lėtinio tiesiosios žarnos uždegimo, gleivinės įtrūkimo simptomų lengvinimui.

Kiti gydymo metodai

Yra nemažai neoperacinio hemorojinių mazgų gydymo metodų: guminių žiedų uždėjimas, gydymas infraraudonaisiais spinduliais, šaldymo terapija. Hemorojus taip pat gali būti gydomas operaciniu būdu, kurio metu pašalinami hemorojiniai mazgai. Pasitarus su gydytoju, parenkamas optimaliausias gydymas. 

Kas per liga yra hemorojus?, klausia žmogelis draugo.

– O tau kada nors dantį skaudėjo?

Na, taip.

– Tai įsivaizduok, kad tavo užpakalis pilnas dantų ir visi jie skauda.

😉😄😮

Turite klausimų? Parašykite juos čia!