Lie 30, 2015 - Pažinkime ligą    0

Kas sukelia ligas?

gydytojasPriežasčių, kaip žinoma, yra ne viena, ir ne dvi. Bet galima išskirti kelias pagrindines.

Viena iš jų yra padidėjęs kraujospūdis. Greitai tekantis kraujas pažeidžia švelnų ląstelių sluoksnį, dengiantį arterijų sieneles. Pažeistos jos pritraukia baltuosius kraujo kūnelius ir blogąjį cholesterolį, šie kaupiasi ir sudaro širdžiai pavojingas apnašas.

Dėl padidėjusio kraujo spaudimo gali susiaurėti ir susilpnėti smegenų kraujagyslės, o tai didina riziką patirti dviejų rūšių insultą. Kraujo krešulys gali sustabdyti kraujo tėkmę ir sukelti išeminį arba hemoraginį insultą, jei plyš kraujagyslė. O tai tikrai visai nejuokinga, nes turiu pažįstamą, kuriai taip atsitiko, kai jai buvo 43 metai. Mojo vis ranka į tą padidėjusį kraujospūdį, tik kai jau trūko akyje kraujagyslė, tada susirūpino, kad reikia kreiptis pas specialistus. Deja, kaip pas mus dažnai būna, nesulaukė savo eilės pirmadienį ir insultas ją ištiko savaitgalį. Likimo ironija…, bet reikėjo susimąstyti anksčiau. Žinoma, ir nesveikas gyvenimo būdas padarė meškos paslaugą, nes mėgo ir dūmą užtraukti, ir vyną pagurkšnoti. Šiai dienai, praėjus 4 metams, kalba vis dar neatsistatė, liko žodyne tik dažniausiai naudojamos frazės, dešinė ranka suparalyžuota, koja – taip pat dirba ne visu pajėgumu. Liko tik invalidumas visam gyvenimui. Patikėkite, kas su tuo nesusidūręs, gal nelabai ir įsivaizduoja, kaip tai yra baisu: vieną dieną tu dirbi, juokiesi, bendrauji, esi kupinas gyvenimo džiaugsmo, o kitą – beveik miręs. Labai tikiuosi, kad kažkas jos gyvenime dar pasikeis į gerą pusę.

Pažeistos kraujagyslės taip pat gali būti silpnaprotystės, inkstų nepakankamumo, regėjimo sutrikimų ir net aklumo priežastis.

Kita, ligas sukelianti priežastis – pilvo ertmės riebalai. Tai ne tas pats, kas riebalai ant sėdmenų, klubų ar šlaunų ar poodinis riebalų sluoksnis ant juosmens. Pilvo ertmės riebalai išskiria medžiagas, kurios didina cukrinio diabeto, didelio kraujospūdžio, širdies smūgio, insulto, gaubtinės žarnos vėžio ir net atminties sutrikimų riziką. Tarp šių medžiagų esantys uždegiminiai junginiai kraują daro klampų (širdies smūgio rizika). Be to, nuo jų ląstelės tampa atsparios insulinui, o tai skatina vystytis Alzheimerio ligą ir vėžį.

Prie rimtas ligas sukeliančių priežasčių galima priskirti depresiją. Sunki depresija gali privesti prie savižudybės. Deja, toks nemalonus įvykis buvo įvykęs prieš daugelį metų mano artimųjų rate. Nepadėjo nei antidepresantai (tais laikais buvęs populiarus vaistas Prozac), nei gydymo įstaigos.

Be to, depresija dažnai būna kartu su cukriniu diabetu, širdies ligomis, insultu, vėžiu ir kitomis sunkiomis ligomis, ir dėl to tampa sunkiau įveikti šių ligų simptomus. Pagal naujus duomenis, depresija netgi gali būti diabeto, širdies ligų ir osteoporozės priežastis, nes didina uždegiminių junginių ir streso hormonų kiekį.

Atsparumas insulinui didina riziką susirgti tokiomis ligomis, kaip Alzheimerio liga. Insulino perviršis gali skatinti augti kai kurių rūšių augliams. Insulinas, kai jo išskiriama daug, gali pažeisti kraujagysles ir paskatinti kepenis gaminti daugiau širdžiai kenksmingų trigliceridų bei blogojo cholesterolio. Taip pat didina kraujo krešulių riziką ir skatina organizmą kaupti natrį, o nuo to didėja kraujospūdis. Mokslininkai dar galutinai neįsitikinę, kas sukelia atsparumą insulinui, bet manoma, kad tai lemia paveldimumas, amžius, judėjimo stoka ir atsvoris.

Prie visų mūsų blogybių prisideda blogasis cholesterolis. Kai jo yra per daug, riebalai prilimpa prie kraujagyslės sienelės ir pradeda formuotis kraujagyslę galinti užkimšti plokštelė. Iškyla širdies smūgio ar insulto grėsmė. Iš patirties sakau, kad sumažinti cholesterolio kiekį galima Omega rūgšties kapsulėmis ir Lecitinu. Bet tai pavyksta ne visiems.

Na ir dar viena priežastis, kurią reikia aptarti, tai uždegimas. Nuolat organizmą apėmęs uždegimas (sukeltas užsitęsusios infekcijos) tampa pavojingas. Lėtinį uždegimą gali sukelti alergenai, toksinai ar radiacija, bet jis gali prasidėti ir sergant tokiomis ligomis kaip reumatoidinis artritas, taip pat dėl negydomų dantenų ligų ar skarndžio opų, kurias sukėlė baktrinės infekcijos.

Uždegimas skatina kauptis ant arterijų sienelių apnašas, o tada padaro jas ne tokias stabilias-atitrūkusios jos gali užkimšti arteriją. Lėtinis uždegimas taip pat prisideda prie atsparumo insulinui ir didina kitų lėtinių ligų, tarp jų ir cukrinio diabeto, Alzheimerio ligos, plaučių ligų, osteoporozės ir net vėžio, grėsmę.

Visoms išvardintoms blogybėms yra prevencija. Ji visiems mums labai gerai, iki kraujo žinoma. Tai: nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu, valgyti daugiau riebių žuvų, vaisių ir daržovių, mažiau valgyti kepto maisto, reguliariai mankštintis, daugiau vaikščioti, numesti svorio, jei KMI yra didelis, pakankamai gerai išsimiegoti, kasdien rasti laiko atsipalaiduoti ir į viską žvelgti teigiamai 🙂

To linkiu jums ir sau 🙂

Užbaigti galima būtų legendinės grupės“Hiperbolė“ dainos žodžiais:

Ką dar pasakys daktarai,
Ko patars lyg ugnies vengti.
Jeigu taip pagalvojus gerai,
Tai labiausiai kenksminga gyventi…

Turite klausimų? Parašykite juos čia!