Gru 3, 2020 - Pažinkime ligą    0

Kosulys – draugas ar priešas?

Kosulys

Trumpam palikime politinius ir suinteresuotų asmenų sprendimus, vaistų politiką, farmakotechnikų likimą bei vaistininkų darbo ir apmokėjimo sąlygas ir sužinokime daugiau apie šių dienų aktualijas (žinoma, tik po COVID-19 😷), t.y. peršalimų etapą, kurio vienas simptomų – kosulys.

Apie peršalimo ligas stengiuosi parašyti bent kartą metuose. Žinau, kad daugeliui skaitytojų tai nėra aktualu, tačiau be profesionalų yra ir kita grupelė, kurie užduoda klausimus įvairiomis temomis ir tikisi greitų atsakymų 😉

Geriau už bet kokį gydymą yra peršalimo ligų profilaktika 😊, bet jei per vėlai sugalvojome elgtis supratingai (ir atsakingai), belieka įsiklausyti į gydytojų ir vaistininkų nurodymus.

Draugas ar priešas?

Žiūrint iš fiziologinės pusės – tai organizmo savigynos reakcija, apsauganti mūsų kvėpavimo takus nuo dulkių, suodžių ir net stambesnių dalelių, kurios netikėtai patenka į juos. Šiuo atžvilgiu, kosulys yra mūsų draugas, patikimas kvėpavimo takų sargas. Kas kita yra lėtinis, nuolat pasikartojantis kosulys, kuris dažniausiai būna vienas iš kvėpavimo ligų simptomų. Ir sausas, ir švilpiantis, visokių atspalvių ir intensyvumo, užeinąs priepuoliais ir nepraeinantis ištisomis paromis, prasidedąs iš ryto ir kartais nesiliaujantis visą naktį. Tuomet kyla rimtas klausimas – slopinti kosulį ar ne?

Sausas ir drėgnas

Suprantama, kad sausą varginantį kosulį galima kęsti iki tam tikros ribos. Kosulys dažnai būna labai stiprus, nes skrepliai yra labai tiršti, prilipę prie bronchų sienelių, erzina jų gleivinę ir sukelia nuolatinį kosulį.

Drėgnas kosulys, kai ligonis daugiau ar mažiau skrepliuoja, yra bronchų ir plaučių uždegimo simptomas. Priklausomai nuo infekcijos pobūdžio, skrepliai gali būti gleivingi ir pūlingi, bekvapiai ir dvokiantys, kartais su kraujo priemaiša. Kuo piktesni mikrobai 🦠, tuo ryškesnis šis patologinis procesas, tuo didesni pokyčiai susiformuoja bronchuose ir plaučiuose. Kosulys ir skrepliavimas, kaip koks magiškas veidrodis, atspindi juose vykstančius pokyčius 🧫

Vaikų kosulys

Kaip jau minėjau, kosulys yra natūrali organizmo apsigynimo reakcija. Kosint, iš kvėpavimo takų pašalinamos kenksmingos ir nereikalingos medžiagos. Vaikai atsitiktinai sukosti įkvėpę sauso, labai šalto oro, patekę į dulkėmis ar aitriais kvapais užterštą aplinką. Pašalinus priežastis, kosulys praeina.

Nuolatinis kosulys yra daugelio kvėpavimo organų ligų požymis. Vien pagal kosulio intensyvumą ir pobūdį negalima spręsti apie ligos sunkumą, todėl vaiko kosulio savo nuožiūra gydyti nereikėtų.

Kartais vaiko kosulys (ir dusulys) būna neurotinis. Vaikas pasiskundžia, kad serga, o po to pradeda kosėti, demonstratyviai sunkiai kvėpuoja. Dažniausiai neurotinis kosulys prasideda vakare, kai vaikas labiau pavargęs, kai nepatenkinami jo norai ir kaprizai 🚗🧸

Ūmus ir lėtinis kosulys

Dažniausia ūminio kosulio priežastis – virusinė infekcija. Esama atvejų, kai po šios infekcijos kosima iki dviejų mėnesių dėl padidėjusio bronchų jautrumo, ir tai yra normalu. Taip pat įtakos gali turėti alergijos ir sekreto nutekėjimas iš nosiaryklės.

Lėtinio kosulio priežastys – lėtinis bronchitas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, širdies nepakankamumas, tuberkuliozė. Kosulį gali išprovokuoti skrandžio sutrikimai, kai rūgštys grįžta iš skrandžio į stemplę (refliuksas).

Slopinti ar skatinti?

Kadangi sausas kosulys ligonį labai vargina, jis ieško pagalbos vaistinėje – “kad ką nors atkosėtų ir palengvėtų”. Arba pats vaistinės savitarnoje pagal paveiksliuką, nupieštą ant dėžutės, “išsirenka”  efektyviausius vaistus ir eina į darbą gydytis 😮 Taip besirinkdamas iš keliasdešimt pakuočių, nusprendžia, kad jam labiausiai padės gleives skystinantys vaistai, kurie padėjo ir kolegai, ir kaimynui iš viršaus. 

Jeigu yra galimybė, visada verta pirmiausiai kreiptis į gydytoją, kuriam yra svarbios kosulio atsiradimo aplinkybės, lengvinantys ir sunkinantys veiksniai, kiti simptomai, vaistų vartojimas, rūkymas, kelionės ir, žinoma, gretutinės ligos.

Ūmiu atveju dažniausiai nereikia rimtesnio gydymo, jei būklė neblogėja. Geriausias būdas gydyti kosulį – tai veikti jo priežastį. Kosint itin yra svarbi skysčių pusiausvyra organizme, todėl jų reikėtų vartoti gausiau. Erzinančiam kutenimui patartina rinktis čiulpiamas pastiles.

Slopinti kosulį tenka rečiau. To prireikia sergant virusinėmis peršalimo ligomis, kai ligos pradžioje būna varginantis, sausas kosulys.

Dažniau vartojami atsikosėjimą skatinantys vaistai, kurie pagerina gleivių pasišalinimą iš kvėpavimo takų. Tačiau ilgai vartoti jų nereikėtų. Praeinant uždegimui, gleivių sekrecija sumažėja pati. Šie vaistai netinkami, esant ryškiam bronchų spazmui, sergant astma. Tokiems ligoniams paprastai skiriami atsikosėjimą lengvinantys kartu su bronchus plečiančiais vaistais. Tokius derinius skiria gydytojai, kurie puikiai pažįsta savo pacientus.

Vaistai

Pasirinkimas šiandieną ypač gausus. Kaip išsirinkti geriausią 🤔 Deja, atsakymo neturiu. Tai – labai individualu. Vieni klientai pageidauja kuo natūralesnių vaistų, kiti – chemijos (“kad greičiau pasveikčiau”), vieni nori sirupo, kiti – tablečių, o treti – vaistažolių. 

Pagrindiniai vaistai – turintys veikliąsias medžiagas – acetilcisteiną (ACC), ambroksolio hidrochloridą (Flavamed, Brontex), bromheksino hidrochloridą (Bromhexin), karbocisteiną (Fluditec), gvajfeneziną (ExPexin), augaliniai – gebenių preparatai (Prospan, Hedelix, Herbion), čiobrelių preparatai (Pertusinas, Stoptussin Fyto, Bronchicum), gysločio preparatai (Dr. Theiss Husticum), sudėtiniai augaliniai vaistai (Stodal, Bronchipret).

Vaistų, kurie malšina sausą ir dirginantį kosulį, nėra daug. Paminėsiu kelis – okseladinas (Paxeladine) ir butamirato citratas (Stoptussin tab.). Svarbu nepamiršti, kad ilgai vartoti vaistus nuo kosulio nepatartina, negerėjant situacijai, reikia vėl įvertinti sveikatos būklę ir spręsti dėl tolimesnio gydymo, galbūt, kitais vaistais.

Paminėjau tradicinius, populiariausius, kurie eilę metų nesikeičia. Analogų taip pat yra daug, visų suminėti neįmanoma, jų skirtumai – kaina ir gamintojas, taip pat, pagalbinės medžiagos. Svarbu, nepasiklysti informacijos sraute ir nenusipirkti maisto papildo ir vėliau tikėtis gero efekto 😉

Turite klausimų? Parašykite juos čia!