Gru 1, 2016 - Pažinkime ligą    0

Sloga

sloga

Tikriausiai, nėra daug tokių laimingųjų, kurie niekada nesusidūrė su sloga.

Nosies užgulimas ir varvėjimas yra pagrindiniai peršalimo simptomai. Įkandin jų seka kosulys, perštinti gerklė, vėliau gali atsirasti faringitas, tonzilitas ar laringitas. Jei pasiseka, po tinkamo gydymosi greitai atsigauname ir vėl kimbame į darbus (kai kurie sugeba sirgti, gydytis ir dirbti vienu metu ?). O jei nepasiseka arba ignoruojame pirmuosius peršalimo simptomus, mus į lovą (arba ligoninę) paguldo plaučių uždegimas arba gripas. Tarp šių visų ligų neretai įsiterpia ir bronchitas, kuris vargina ne vieną dieną, ir ne vieną naktį. Šį kartą plačiau pakalbėsiu apie slogą ar rinitą.

Visų vaistinių lentynos lūžta nuo įvairių lašų, aerozolių, tablečių ir miltelių, skirtų peršalimui gydyti. Tuomet lieka svarbiausiai misija – pasirinkti geriausią vaistą ? arba geriausią vaistininką, kuris parinks geriausią gydymosi metodą. Taigi, ką turėtumėte žinoti, jei dar nesutikote geriausio vaistininko? Šiek tiek bendrų žinių, kurios jums tikrai nepamaišys.

Nosies gleivinės paburkimui ir kvėpavimui per nosį palengvinti peršalimo atveju vartojami tokie vaistai – dekongestantai. Tai tikrai ne keiksmažodis, bet žodis ne iš lengvųjų paprastam mirtingajam. Šie vaistai gali būti vartojami vietiškai (nosies lašai ir purškalai) arba sistemiškai (tabletės, kapsulės, sirupai, milteliai). Abu variantai yra efektyvūs, viską lemia paciento pasirinkimas. Vaistinėse galima rasti lašų ir purškalų su trimis pagrindinėmis medžiagomis: ksilometazolinu (populiariausi Olynth, Otrivin, Xymelin, Septanazal, Galazolin), oksimetazolinu (Afrin, Sinex) ir fenilefrinu (Vibrocil). SVARBU NEPAMIRŠTI, kad nuo šių vaistų nosies gleivinė sausėja, atsiranda žaizdelių ir ilgainiui gleivinė atrofuojasi, todėl ilgesnis kaip 7 dienų kursas nerekomenduojamas. Dažnai šie vaistai sukelia nosies gleivinės deginimą, dilgčiojimą, džiūvimą, čiaudulį. Perdozavus gali atsirasti pykinimas, hipertenzija, vėliau – hipotenzija, kvėpavimo slopinimas, todėl neturėtumėte piktnaudžiauti dozėmis. Ksilometazolinas veikia 8-12 val., oksimetazolinas – iki 12 val, fenilefrinas – 4-6 val. Vaikams nuo 1 metų tinka tik Vibrocil, kiti – nuo 2-6 metų.

Kalbant apie sisteminius vaistus viršutinių kvėpavimo takų ligoms, ypač nosies ir nosies sinusų, gleivinės paburkimui mažinti, gydant alerginį rinitą vartojami vaistai su pseudoefedrinu. Jie veikia kaip labai efektyvūs dekongestantai, tačiau turi nemažai šalutinių poveikių: nervingumas, nemiga, galvos svaigimas, burnos džiūvimas, pykinimas, vėmimas, jaudinimasis, neramumas, padidėjęs kraujospūdis, bėrimas. Vaikams iki 12 metų pseudoefedrino preparatų vartoti nerekomenduojama. Populiariausi yra Gripex, Actifed, Daleron Cold 3, taip pat receptiniai – Cirrus ir Clarinase.

Kitas geriamas preparatas – fenilefrinas, daugiau atpažįstamas tokiais pavadinimais kaip Coldrex, Diopex, Triflunex, Gripex Thermal, Febristak, Febrisan. Visi jie mums puikiai žinomi, kai gydomės peršalimo ligas, bet viena jų sudėtinė medžiaga puikiai palengvina slogos simptomus. Šių vaistų nereikėtų vartoti ilgiau kaip 7 dienas. Ir nepamirškime, kad jie taip pat sukelia nemažai šalutinių poveikių, tokių, kaip galvos svaigimas, nemiga, padidėjęs kraujospūdis, nervingumas, pykinimas, vėmimas.

Negana to, kad sergant sloga yra sunku prakvėpuoti per nosį, būna ir kitų varginančių dalykų, pavyzdžiui, nesustojantis nosies varvėjimas. Tai atsitinka peršalimo pradžioje, kai nosies išskyros būna labai vandeningos. Norint efektyviai gydyti rinorėją, peršalimo pradžioje (1-3 dienomis) galima vartoti ipratropiumo bromido turintį purškalą, kuris liaudiškai vadinasi OtriDuo. Kita vaistų grupė, naudojama nosies varvėjimui mažinti peršalimo metu yra antihistaminikai, o jeigu aiškiau, tai Actifed, Fervex, TheraFlu NT nakčiai. Ir jeigu jums vaistinėje nespėjo pasakyti ar jūs pats neišgirdote, tai primenu – šie vaistai gali slopinti, todėl nevartokite, jei vairuojate ar dirbate su kokiais nors mechanizmais (pvz., benzininiu pjūklu ?)

Štai tiek jums reikia žinoti apie slogą ir jos gydymą, o tiksliau – varginančių simptomų mažinimą. O tiems, kurie yra prieš bet kokią chemiją, yra keli naminiai patarimai:

1. Į stiklinę karšto vandens įberkite šaukštą druskos ir gerai išmaišykite, kol druska visiškai ištirps. Palaukite, kol vanduo šiek tiek atvės ir šiuo tirpalu praplaukite nosį.
2. Alijošiaus sultis lašinkite į kiekvieną šnervę 4-5 kartus per dieną gerai atlošę galvą, nepamiršdami pamasažuoti šnervių kraštus.
3. Arbata su citrina ir imbieru dar niekam nepakenkė peršalus, o nuo slogos – tuo labiau.
4.
– Daktare, aš negaliu kvėpuoti per nosį!
– Tai kvėpuokite pro burną.
– Ačiū. Kiek aš skolingas?
– Penkis eurus.

Juokas irgi gydo ?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!