Bir 8, 2017 - Pažinkime ligą    0

Spalinės, askaridės ir kiti parazitai

Kirminas

Jeigu reikėtų įvardinti ligą, pavadintume ją kirmėline liga arba moksliškai – helmintoze. Skamba nekaip, bet atrodo dar baisiau ?

Helmintozę sukelia daugialąsčiai parazitai, kurie priskiriami paprastosioms kirmėlėms. Dažniausiai pas mus apsigyvena nematodai, arba apvaliosios kirmėlės, cestodai, arba kaspino formos kirmėlės ir trematodai, arba siurbikės. Visi šie gyviai sutrikdo normalią žmogaus organizmo veiklą. Dažnas atėjęs į vaistinę net nežino, kokių kirmėlių jis turi ir ar iš viso jis jų turi. Bet žinant, kokia laki yra žmogaus vaizduotė, skubama gydytis, kol tariamos ar esamos spalinės, askaridės ir kiti parazitai nepradėjo šliaužioti po tualeto grindis ?

Tais senais senais laikais, prie ruso (?) buvo labai aktyviai vykdoma sveikatos profilaktika. Mokinukai (o tiksliau – jų tėveliai) gaudavo užduotį: degtukų dėžutėje atnešti ten patalpintą vaiko ekskrementą. Ant dėžutės užklijuodavo pavardę, vardą, gal dar klasę (nepamenu) ir pristatydavo į medicinos kabinetą. Bet tai jau istorija. Dabar tokie tyrimai – vis retesni, dažniau atliekami, kai ieškoma negalavimo priežasties ir diagnozės viena po kitos yra atmetamos, vis nerandant ligos.

Sergant helmintoze gali pasireikšti šie negalavimai: dispepsiniai sutrikimai ir žarnyno nepraeinamumas, intoksikacija (galvos skausmas ir svaigimas, nemiga, padidėjęs jautrumas), alergija (odos bėrimas, perštėjimas, dilgėlinė, bronchospazmai). Taip pat gali atsirasti apetito pokyčiai, pykinimas, vėmimas, skausmas pilvo srityje, dujų kaupimasis arba viduriavimas. Šie požymiai būdingi daugeliui ligų, todėl visada verta išsitirti ir nuo helmintozės. O jei dar yra rizikos veiksnių (gyvūnų auginimas ar kontaktas darbe su gyvūnais), tada ir profilaktiškai rekomenduojama metuose vieną kartą sugerti vaistų dozę nuo kirminų. Be to, nebūtinas kontaktas su gyvūnu, kad įsigytum šių parazitų. Pakanka pasivaikščioti basomis ar pagulėti ant žemės be pakloto (kartais taip smagu nukritus pievoje pasvajoti, žvelgiant į debesis) helmintų paplitimo židiniuose ar pasmaguriauti neplautų vaisių, uogų ar daržovių. O taip pat, atsidūrus Viduržemio jūros regione pasivaišinti žalia, nevirta, nekepta ar nepakankamai pasūdyta žuvimi ar jūros gėrybėmis. Žodžiu, pavojai slypi ne kažkur anapus, o visai šalia mūsų.

Tačiau mes gyvename ne akmens amžiuje ir turime puikias galimybes skelbti karą spalinėms, askaridėms, kaspinuočiams ir visiems kitiems mūsų organizmo žalotojams.

Kiekvienoje vaistinėje galite įsigyti vaistų nuo helmintozės. Kaip bebūtų keista, tačiau jų nėra daug. Gal ir gerai, nes tada lengviau rinktis. Populiariausias iš visų išlieka Vermox 100mg tabl. Jis tinka suaugusiems ir vaikams nuo 2 metų. Veikia labai daug rūšių parazitų: spalines, askarides, plaukagalvius, kreivagalves ankilostomas, amerikinius nekatorius. Pavadinimai įmantrūs, o jei pamatytume paveiksliukus… Vaistų dozavimas priklauso nuo kirmėlių rūšies, bet ir vaikams, ir suaugusiems yra vienodas. Decaris 150mg tab. yra skirtas tik suaugusiems. Užtenka vienos tabletės kirmėlėms pašalinti, o gydymą kartoti galima tik gydytojui paskyrus. Helmintox 125mg, 250mg tab. ir suspensija veikia spalines, askarides ir dvylikapirštines ankilostomas. Dozės parenkamos, atsižvelgiant į parazitų rūšį. Pirantelio suspensija – veiksmingas vaistas pacientams, užsikrėtusiems apvaliosiomis žarnyno kirmėlėmis, gydyti. Patogi forma vaikams, malonaus skonio, vienkartinis vartojimas.

Kaip matote, kirmėlių vardai labai jau nekasdieniški, bet gydymas – nesudėtingas. O norėdami visiškai išvengti tų nepageidautinų svečių, laikykitės asmens higienos ir profilaktiškai 1 kartą per pusmetį naminiams gyvūnams sugirdykite vaistų nuo kirmėlių ?

Turite klausimų? Parašykite juos čia!