Gru 5, 2019 - Pažinkime ligą    0

Viršutinių kvėpavimo takų infekcija

sloga

– Jūsų kosulys šlapias ar sausas? 

Kosulys tai sausas, bet kelnės šlapios 😕

Atėjus žiemos periodui neišvengiamai artėja ir peršalimo ligos. Ne visiems lemta jas pasičiupti, tačiau šiek tiek pažinti iš arčiau – verta kiekvienam besirūpinančiam savo sveikata.

Dažniausiai pasitaikanti – viršutinių kvėpavimo takų infekcija (VKTI), kuri vargina tiek vaikus, tiek ir suaugusiuosius. Viršutiniai kvėpavimo takai – tai nosies ertmė, ryklė, gerklos. Kuomet šiose mūsų organizmo dalyse įsiveisia virusai ar bakterijos, pradedame negaluoti 😕 

Ligos ir jų sukėlėjai

Vieniems pasireiškia rinitas (sloga), kitiems – sinusitas, faringitas, tonzilitas ar laringitas. Dažniausi sukėlėjai yra rinovirusai, kurie sukelia daugiau nei 50% visų VKTI. Maži vaikai serga ~ 6-8 kartus per metus, suaugusieji – 2 kartus. Jeigu ligos eiga būna be komplikacijų, pasveikstama per 7-11 dienų. Per pirmas tris dienas liga pasiekia piką, kurio metu bėga nosis, skauda gerklę ir šiaip, negaluojama. Vėliau, sveikimo periodu, šie simptomai išnyksta, tačiau dažnais atvejais  vargina išlikęs kosulys.

Pasikartojančios bei stiprios bakterinės infekcijos išplinta ir gali iššaukti kitas chroniškas kvėpavimo takų ligas kaip alerginį rinitą, astmą, cistinę fibrozę.

Rinitas + sinusitas =

Rinitas įprastai susijęs su nosies gleivinės uždegimu. Sinusitas – simptominis prienosinių ančių uždegimas. Kai nosies gleivinės uždegimas susijungia su prienosinių ančių uždegimu, išsivysto rinosinusitas. Jis gali vystytis ūmiai. Tuomet paburksta sinusų gleivinė, nosis būna stipriai užgulusi, skauda galvą, pakyla temperatūra, gali pablogėti klausa, skaudėti ausį.

Ūmus virusinis rinosinusitas gali trukti 7-10 dienų. Ūmus bakterinis rinosinusitas – 4-12 savaičių. Lėtinis rinosinusitas – apie 12 savaičių.

Ūminį rinosinusitą reikia pradėti gydyti simptomiškai. Skausmui malšinti rekomenduojama analgetikai, taip pat įvairūs plovimai hipertoniniais fiziologiniais tirpalais. Populiarieji lašiukai ar purškiami vaistai, kurie palengvina kvėpavimą, vartotini ne ilgiau kaip 3 paras. Antihistamininiai vaistai dažniausiai skiriami alergiškiems pacientams.

Ir tik esant bakterinei infekcijai yra skiriami antibiotikai.

Ryklės ligos

Ryklės peršėjimas – vienas anksčiausių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymių. Peršėjimas neretai pereina į skausmą, lydymą faringito ar tonzilito. Ryklės skausmui malšinti galima naudoti įvairias pastiles, purškalus ar skalavimo skysčius, kurie pasižymi ne tik skausmą malšinančiu poveikiu, bet ir veikia kaip antiseptikai. Jei pakyla aukšta temperatūra ir ant tonzilių atsiranda pūlingų apnašų, reikia kreiptis į gydytoją, kuris gali paskirti antibiotikus. Tačiau jei karščiavimas nėra stiprus ir vargina tik gerklės skausmas ir sloga,  skubėti gerti antibiotikų nevertėtų.

Tonzilių uždegimas gali būti dvejopas: angina arba tonzilitas.

Angina paprastai vadinamas ūminis infekcinis tonzilių susirgimas. Tuomet smarkiai pakyla temperatūra, kankina galvos ir raumenų skausmai, labai stiprus peršėjimas ryjant seiles ir bendras silpnumas.

Tonzilitas – tai vangus lėtinis procesas, be aukštos temperatūros ir ryškių susirgimo požymių, tačiau nereiškia, kad jo gydyti nereikia. Tai – lėtinė infekcija, glūdinti tonzilėse, iš lėto ir klastingai nuodija ligonio organizmą. Kas kartą ryjant seiles, ryklės raumenys susitraukdami iš migdolų plyšelių išspaudžia porciją pūlingo sekreto su patogeniniais mikroorganizmais ir jų prigamintais nuodais, kurie žaloja širdį, kraujagysles, inkstus, raumenis, kitus audinius ir ląsteles.

Dar viena ryklės liga – faringitas, kuriuo sergant jaučiamas gerklės skausmas, užkimimas, neaukšta temperatūra. Virusinis faringitas praeina per kelias dienas. Esant bakteriniam faringitui yra skiriami antibiotikai. Negydoma infekcija gali nusileisti žemyn iki gerklų, sukeldama dar vieną gerklės ligą – laringitą. Susirgus laringitu paburksta balso stygos bei dalis trachėjos. Dėl to susiaurėja plyšys, pro kurį oras patenka į plaučius. Didžiausias pavojus kyla mažyliams, pas kuriuos plyšys orui patekti būna labai siauras. Gleivinei paburkus net vienu milimetru, vaikas negauna deguonies ir pradeda dusti. Laringitas dažniausiai atpažįstamas iš pasunkėjusio kvėpavimo ir “lojančio” kosulio.

Suaugusiems, priklausomai nuo ligos eigos, rekomenduojama tausoti balsą. Simptomų lengvinimui – šilti skysčiai ir garų inhaliacijos. Jeigu ligos sukėlėjas – bakterija, skiriami antibiotikai.

– Na, kaip jaučiatės? 

– Oi, tiesiog puikiai! Jūsų vaistai daro tikrus stebuklus! 

– Tikrai? O kaip jūs juos vartojote? 

– Tiksliai pagal instrukciją, kuri buvo ant buteliuko… 

Ir kas ten buvo užrašyta? 

“Laikyti, sandariai uždarius”.

Patarimai

Sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra sloga, ryklės skausmas, karščiavimas, kosulys. Priemonių šiems simptomams mažinti  nesunkiai rasite vaistinėse. Ką pasirinkti konkrečiai jūsų atveju, padės savo darbą išmanantys specialistai 😀 Svarbiausia, neužsiimti savigyda. Jei vaistininkas matys, kad padėtis žymiai sunkesnė nei jums atrodo, nukreips pas gydytoją. 

Kaip galite padėti patys sau? Pirmiausia, poilsis, higiena, papildomas skysčių vartojimas, pilnavertė mityba ir imuninės sistemos stiprinimas (vitaminas C, ežiuolė, česnakas).

Sergant šiomis infekcijomis labai pravers drėkintuvas ar vėsios dulksnos garintuvas.

Nepatingėkite gerklę praskalauti sūriu vandeniu.

Ir kaip ten sakoma? Svarbiausia, nesijaudinti ir gerai maitintis! 😄

Daktare, aš smarkiai kosčiu. 

– O kiek jums metų? 

– 75. 

– O kai jums buvo 50, jūs kosėjote? 

– Ne, ką jūs! 

– O kai jums buvo 60, ar kosėjote? 

Ne, nekosėjau… 

Na, tai kada jums kosėti, jei ne dabar! 

Turite klausimų? Parašykite juos čia!