Sau 3, 2019 - Vaistininko patarimai    0

Atmintinė perkant vaistus ne vaistinėje

Degalinė - vaistinė

2018-12-27 SAM buvo patvirtintas vaistinių preparatų sąrašas, kuriuo vadovaujantis mažmeninės prekybos įmonės pardavinės vaistus gyventojams. Ką reikėtų žinoti eiliniam vartotojui, kuris nieko nenusimano apie vaistus? Pirmiausia, pabandysiu pažvelgti į sąrašo turinį,  o vėliau, atkreipti vartotojo dėmesį į žinotinus dalykus.

Nemažai omeprazolų ir pantoprazolų

Kai prieš daugiau nei metus šalyje kilo chaosas dėl receptinių vaistų, daugelis ligonių siuto, kad negali nusipirkti omeprazolo kapsulių be recepto. Tai – vaistas padidėjusiam skrandžio rūgštingumui mažinti. Ši veiklioji medžiaga gana dažnai perkama vaistinėse, todėl žmonės negalėjo patikėti, kad taip paprastai kaip anksčiau šio vaisto nusipirkti nepavyks. Žinoma, buvo ne viena alternatyva įprastam ir populiariam  (pirmiausia, dėl protingos kainos) omeprazolui. Tačiau pirkėjai nenorėjo “tų kitų, nežinomų, nematytų, brangių ir niekam tikusių”. Bėgo laikas, tvarka nusistovėjo: tie, kurie norėjo įprastinio, keliavo išsirašyti recepto, kiti gi, mokėjo brangiau ir pirko nereceptinius, mažesnėmis pakuotėmis ir kitais pavadinimais omeprazolus. Bet esmė – ta pati: koks skirtumas, kokia pakuotė, vaistas receptinis ar ne, juk veiklioji medžiaga tai ta pati! Ir nėra skirtumo, nuo kurios pasveiksi, ar kuria apsinuodysi perdozavęs – viską lems ne kaina ar kapsulių skaičius dėžutėje (apsinuodyti gali ne tik nusipirkęs dėžutę N30, bet ir tris akcijines dėžutes po N7 😀). Svarbu tai, kas parduos šį vaistą ir kokią informaciją apie jį suteiks. 

Žvelgiant į sąrašą, jame gausu ne tik omeprazolų, bet ir pantoprazolų, įtrauktas ir ezomeprazolas, tačiau nėra žymiai paprastesnio ranitidino. Keistoka, tačiau ne mums, mirtingiesiems, spręsti, kas turi būti ir ko neturi būti. Įdomu tik, ar sudarinėjant šį sąrašą dalyvavo nors vienas praktikuojantis gydytojas? Būtent gydytojai taikydavo gana efektingą gydymo metodą, skirdami omeprazolį ir ranitidiną gerti kartu (vieną ryte, kitą vakare).

Keliolika pozicijų skrandžio rūgštingumui mažinti – nemenkas iššūkis degalinės operatoriui ir ligoniui, nenutuokiančiam ką pasirinkti, nes kai kurias pakuotes matys pirmą kartą. Tikėkimės, kad šiose prekybos vietose nebus tokio plataus pasirinkimo, nes gali įvykti ir taip: “Pirksiu omeprazolą, pantoprazolą ir, dėl visa ko, ezomeprazolą. Kadangi labai skauda skrandį, dar Ibuprofen Express ir Nurofen Express nusipirksiu nuo skausmo”.

Acetilsalicilo rūgštis

Šnekamojoje žmonių kalboje tai būtų – aspirinas. Net penkios pozicijos sąraše ne tokio ir nekalto vaisto. Galima rinktis putojantį, tačiau yra ir paprasto. Ar būdamas ne farmacininku, degalinės operatorius ar parduotuvės pardavėjas galės atsakyti į pirkėjo klausimą, kurį aspiriną rinktis: 500 mg ar 325 mg? Sutikite, tai ne hematogenas, o vaistas, kurio griežtai negalima vartoti vaikams iki 12 metų, o ir šiaip, šis vaistas turi begalę kontraindikacijų. Na ir kas, kad pakuotėje tik 10 tab. O jeigu sugalvosime rimtai pasigydyti, galbūt, pirksime tris skirtingas pakuotes ir dar priedo – vieną pakuotę putojančio (nes viskas, kas putoja, gerai ir veikia🙂) aspirino? Ir jeigu niekas nepaaiškins, kiek tablečių per dieną galime suvartoti, kas bus už tai atsakingas? O ir vartojimas yra gana ribotas – nepasitarus su gydytoju, šios rūgšties vartoti ilgiau kaip 3 – 5 dienas negalima!

Paracetamolis

Iki skausmo visiems žinomas vaistas, bet ne visiems žinoma jo žala. Nuo APAP 2 tablečių gal nieko blogo ir neįvyks, tačiau yra ir didesnė pakuotė – 5 tabletės 1000 mg paracetamolio (Paramax Rapid 1000mg N5). Viršijus vienkartinę ir paros dozę kyla sunkios kepenų pažaidos rizika. Ką apie šį vaistą gali papasakoti ne specialistas? Tikriausiai gali tik patarti perskaityti vaisto anotaciją…

Ibuprom, Nurofen, Nalgesin

Skausmas – dalykas rimtas, todėl SAM tai įvertino ir įtraukė nemažai vaistų nuo skausmo, uždegimo. Nimesilo ten nerasite 🙂, tačiau rasite ne vieną vaistą iš TV reklamos. Tikėkimės, kad skausmas neužspaus jums smegenų pusrutulio, kuris atsakingas už mąstymą ir nepulsite pirkti visų gamintojų, bet tos pačios paskirties vaisto 😮. Jeigu taip sugalvotumėte pasielgti vaistinėje, tikrai būtumėte atkalbėti nuo ne pačios geriausios minties, tačiau skausmas nesirenka valandų, o pardavėjai neturi jokių įsipareigojimų ir neneša atsakomybės dėl jūsų sveikatos. 

Ir visi kiti…

Sąraše rasite vaistų alergijai gydyti, gerklės skausmui malšinti, dezinfekuojančių priemonių, taip pat , norintiems mesti rūkyti. 

Keista, tačiau vaikams pastilių nuo gerklės infekcijų sąraše nėra. Yra dviejų rūšių pastilės, kurios nerekomenduojamos jaunesniems nei 12-14 metų vaikams, taip pat purškiamas Liugolis, kuris taip pat skirtas tik suaugusiems. Dar keisčiau atrodo ir tų kelių pastilių parinkimas, nes viena iš jų Chlorchinaldinas visai nesiderina su Liugoliu (abu vaistai gerklės ligoms gydyti), nes jodo junginiai (šiuo atveju Liugolis) silpnina pastilių poveikį. O jei ligonis norės ir purškiamo vaisto, ir pastilių? Pasirinkimas labai ribotas. Ir abejotinas: nepagalvota apie mažąjį ligonį (ne kūdikį, o 2 – 12 metų amžiaus vaiką), jam skirtų pastilių gerklei nėra, taip pat, pasirinktas jodo turintis purškalas suaugusiems, kuris tinka tikrai ne visiems dėl alergijų ir kitų gretutinių ligų).

Ką reikia žinoti?

Reikia tiksliai žinoti savo problemą, nes vaistus pirksite ne vaistinėje. Patarimo nesitikėkite, o jei jį ir gausite, nesivadovaukite juo. Iš savo patirties išsakytas patarimas kartais gali padaryti meškos paslaugą. Kas veikia vienam, to kitas negali vartoti dėl alergijų, diabeto, opaligės ar kitų ligų. 

SKAUSMAS, KARŠČIAVIMAS

Jeigu suplanavote pirkti aspiriną, galėsite rinktis iš penkių rūšių. Pagirioms dažniausiai perkami Alka – Prim ir Alka – Seltzer. Be gydytojo žinios šių vaistų nevartokite ilgiau nei dvi dienas. Minimalus laiko tarpas tarp dozių yra 3 val. Gerkite  po 1-2 tab. 2-4x per parą.

Apskritai, acetilsalicilo rūgštis neturėtų būti pirmo pasirinkimo vaistas, nes turi labai daug kontaindikacijų. Opaligė, kraujo krešėjimo sutrikimai, bronchinė astma, sunkus kepenų ar inkstų nepakankamumas, sunkus širdies nepakankamumas, podagra ir dar ne vienas susirgimas turėtų jus priversti atsisakyti rinktis šį vaistą. Kadangi pirksite ne vaistinėje, rinkitės silpnesnio poveikio aspiriną.

Jeigu galvojate apie paracetamolį, jums bus pasiūlyta APAP N2 ir Paramax Rapid 1000 mg N5 tab. Pirmo pasirinkimo vaistas turėtų būti APAP, nes išsamios informacijos apie pašalinį poveikį niekas jums nesuteiks, o 500mg pakenks mažiau nei 1000mg. Vartojimas suaugusiems: po 500-1000 mg kas 4-6 val. pagal poreikį. Sergantiems sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu, paracetamolio vartoti negalima.

Paracetamolio įsisavinimą gali trukdyti skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistiniai preparatai. 

Jeigu esate Ibuprofeno grupės vaistų mėgėjas, sąraše rasite Ibuprom Express 400mg N6, Nurofen Express 200mg N6. Suaugusiems gerti po 1 kaps. kas keturias valandas. Paros dozė – 3 kapsulės. Nerekomenduojama jaunesniems kaip 12 metų vaikams, taip pat esant sunkiam inkstų, kepenų, širdies nepakankamumui, kraujavimui iš virškinamojo trakto. Sergantiems bronchine astma ar alerginėmis ligomis gali išsivystyti bronchų spazmas. Reikia vengti naudoti kartu su aspirinu, kitais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.

Tinkamas vaistas skausmui ar uždegimui malšinti – naprokseno natrio druska. Sąraše rasite šiuos vaistus: Epromul 220mg N10, Etrixenal 250mg N10, Nalgesin S 275 N10. Vartoti po 1 tab. kas 8-12 val. Neviršyti 3 tab. per parą. Negerti kartu su kitais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, esant kraujavimui virškinimo trakte. Vartojant naprokseną, gali pablogėti inkstų funkcija, susilpnėti antihipertenzinių vaistų, diuretikų poveikis. Vaikams ir paaugliams nerekomenduojama.

SKRANDŽIO RŪGŠTINGUMĄ MAŽINANTYS VAISTAI

Šių vaistų sąrašas bene gausiausias. Ką tai galėtų reikšti? Kad Lietuvoje kas penktas žmogus vaikšto su skylėtu arba beveik skylėtu skrandžiu? Nenormalus gyvenimo tempas, poilsio stoka, nepilnavertis maitinimasis, įvairios dietos, pairę nervai – visa tai didele jėga smogia mūsų virškinamojo trakto sistemai. Kadangi SAM labai rūpinasi savo piliečiais, prie šios vaistų grupės padirbėjo labiausiai. Ar rasite savo favoritus, negarantuoju, tačiau rinktis tikrai yra iš ko. Populiaraus ranitidino nerasite, tačiau omeprazolų, pantoprazolų, esomeprazolų pasirinkimas gana platus.

OMEPRAZOLAS: Gasec 10mg N7, Omediprol 10mg N7.

PANTOPRAZOLAS:

Controloc Control 20mg N7, Ipraalox 20mg N7, Pantoloc Control 20mg N7, Pantoprazol Actavis 20mg N7, Pantoprazol – ratiopharm 20mg N7, Pantozol Control 20mg N7, Panzilan 20mg N7, Somac Control 20mg N7, Nolpaza 20mg N7.

ESOMEPRAZOLAS: Elfimest 20mg N7, Nexium Control 20mg N7

Geriama valgio metu ar nevalgius, dažniausiai – ryte, dozės parenkamos gydytojo, priklausomai nuo ligos eigos ir pasirinkto vaisto stiprumo. Protingiausias jūsų žingsnis – šiuos vaistus pirkti vaistinėje. Tik ten jums bus suteikta pilna farmacinė paslauga, pasakytas tikslus vartojimas ir galimos šalutinės reakcijos. Be to, sutaupysite išsirinkę patį optimaliausią variantą ir neprisipirkę tos pačios vaistinės medžiagos, tik kitu pavadinimu 🙂

VAISTAI BURNOS IR RYKLĖS INFEKCIJOMS GYDYTI

Kaip jau minėjau, pasirinkimas labai menkas. 

Faringosept 10mg N20, Chlorchinaldino 2mg N20 pastilės, Liugolio 12,5mg 40 ir 50ml purškalas.

Jei prireiks pagalbos jūsų vaikui, šios grupės vaistus teks pirkti vaistinėje.

ALERGIJA

Rasite tik du vaistus: Kestine 10mg N10, Altiva 120mg N10.

Kestine skirtas simptominiam sezoninio ar nuolatinio alerginio rinito gydymui, simptominiam dilgėlinės gydymui. Vartojamas 1-2 tab. per parą.

Altiva – sezoninio alerginio rinito simptomų lengvinimui. Geriama prieš valgį 1x per parą.

Netinkami naudoti vaikams.

ŽAIZDOS

Jei netikėtai prireiks apdoroti žaizdą, galėsite nusipirkti briliantinį žaliąjį (koks nuostabus pavadinimas, kaip Smaragdo miesto burtininkas 😀) arba gerai pažįstamą vandenilio peroksidą. Žinoma, prieš vartojimą reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, tačiau parduotuvėje to padaryti nepavyks (gal reikia pagalvoti apie naktinę pamainą VAISTININKO UŽRAŠAMS?). Pasikliaukite sveiku protu ir šiuos tirpalus vartokite tik išoriškai 🙂

RŪKALIAMS

Tabex 1,5mg N100 – šio vaisto vartojimas yra individualus, todėl nesiplėsiu. Manau, kad jį vartojantys žmonės puikiai žino, kaip jį gerti. Kadangi tai nėra pigus vaistas, jį geriausia pirkti vaistinėse, nes ten didesnė tikimybė nusipirkti pasinaudojant įvairiomis akcijomis. Beje, vaistinėse, galbūt, pavyks nusipirkti ne visą pakuotę iš karto (gal neužtenka pinigų tuo metu ar norima pasitikrinti dėl alerginių reakcijų), parduotuvėse, tikriausiai, privalėsite įsigyti pilną pakuotę.

Taip pat žinotina, kad sergant išemine širdies liga, širdies nepakankamumu, arterine hipertenzija, smegenų kraujotakos ligomis, pepsine opa, diabetu, inkstų ar kepenų funkcijos nepakankamumu, Tabex vartojimo patirtis ribota, todėl prieš pradedant vartoti šį vaistą, reikalingas išsamus jūsų sveikatos patikrinimas.

Nicotinell vaistinė kramtomoji guma 2mg N2.

Nors tai tik guma, bet tikrai nepanaši į Orbit ar Dirol. Ši kramtomoji guma gali sukelti lokalių odos reakcijų. Reikia atsargiai vartoti, jei yra skrandžio opa, suaktyvėjusi skydliaukės veikla, sergate cukriniu diabetu ir, žinoma, jei esate jaunesnis kaip 18 metų.

Pateikiau jums labai ribotą informaciją, tačiau ir galimybę iš anksto pasidomėti apie perkamą vaistą.

Sąrašas, tikriausiai, nuolat kis, prisitaikant prie gyvenimo situacijų, sulaukiant vienokių ar kitokių atsiliepimų, taip pat galimų nepageidaujamų reakcijų, o, galbūt, ir gydytojų bei vaistininkų nuomonės. Pasistengsiu nuolat sekti šį sąrašą, kad galėčiau vėl ir vėl informuoti apie tam tikras vaisto savybes ir jo vartojimą, o šiai dienai galiu palinkėti sveikos nuovokos perkant medikamentus ne vaistinėje 😉

Turite klausimų? Parašykite juos čia!