Saulės pavojus
Saulės vonios džiugina daugelį iš mūsų. Tuo tarpu nudegti odą yra ne itin smagu 🙁
Saulės šviesa pakelia nuotaiką ir aprūpina mus gyvybiškai svarbiu vitaminu D, tačiau žinome ir apie skaudžius saulės padarinius – smarkius nudegimus ir itin pavojingą odos vėžį. Pripažinkime, kad kol tokie nemalonumai mūsų nepaliečia tiesiogiai, visa tai atrodo, kad vyksta kažkur toli nuo mūsų ir tikrai ne su mumis. Ir nors apie kenksmingus saulės spindulius daug rašoma ir kalbama, visgi nemažai žmonių moja į tai ranka. Todėl jaučiu pareigą dar kartą visus paraginti labiau mylėti save ir savo artimą.
Rizika susirgti viena ar kita odos vėžio forma priklauso nuo saulės kiekio, sukaupto per visą gyvenimą, taip pat nuo saulės poveikio intensyvumo. Net vienas smarkus nudegimas saulėje gali sukelti melanomą!
Dabartiniai 40-80-mečiai piliečiai saulės vonias prieš 30 ir daugiau metų priiminėjo gausiai ir nesaugiai. Tuo laikmečiu nebuvo nei apsauginių tepalų, nei žinių apie juos. Skėčiai stypsodavo kur ne kur, geriausiu atveju, matydavom užuovėją nuo vėjo, smėlio. Bet tikrai ne nuo saulės 🙂 O ir grįžus po atostogų iš pajūrio, norėdavosi pademonstruoti gražios spalvos odą bendradarbiams ir parodyti, kad atostogos tikrai nepraėjo veltui 🙂
Manau, kad ir dabar ne vienas iš mūsų, grįžęs iš paplūdimio, stojamės prieš veidrodį ir smaukiam kelnes žemyn, kad pasižiūrėti į rezultatą 🙂
Tik va, kad saulė darosi vis piktesnė 🙁 ir greičiau ir stipriau veikianti. Todėl, jei jūs nesisaugosite nuo jos patys, tai niekas kitas jūsų ir neapsaugos.
Visi žinome, kad aktyviausia saulė yra nuo 11 iki 15 val. ir tuo metu saulėje būti nepatartina. Gydytojai siūlo laikytis šešėlio taisyklės: jeigu stovint žmogaus šešėlis trumpesnis už jį, vadinasi, saulė yra labai aukštai ir jos poveikis kenksmingas.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ir apsiniaukusią dieną reikia būti atsargiam, nes pro debesis prasiskverbia didžioji dalis ultravioletinių spindulių. Dažnas galvoja, kad nėra tiesioginių saulės spindulių, todėl nieko pikto ji man nepadarys. Tai klaidinga nuomonė 🙁
Šiais laikais mūsų kelionės driekiasi į tolimus pietų kurortus, o kuo arčiau pusiaujas, tuo intensyvesnė ir pavojingesnė saulės spinduliuotė. Mieste taip pat nesaugiau, nei paplūdimyje, nes spindulius atspindi ne tik vanduo ar smėlis, bet ir asfaltas bei betonas.
Žinoma, visiškai išvengti saulės turbūt neįmanoma, be to, gal ir nereikia. Juolab, kad pas mus ir taip jos per metus nebūna labai daug. Tačiau besiruošiant saulės vonioms būtina pasirūpinti apsaugos priemonėmis (nuo saulės 🙂 ).
Apsauginiai kremai yra dviejų tipų: vieni sugeria ultravioletinius spindulius, kiti-atspindi. Pastarieji savo sudėtyje turi cinko ir titano oksido, kurie yra kaip veidrodėliai. Būtent šie kremai geriau apsaugo. Todėl prieš pirkdami, visada skaitykite sudėtį. Nesivadovaukite maža kaina ir gražia pakuote!
Nepagailėkite saugiam kremui pinigų. Geriau atsisakykite vienų – dviejų pietų kavinėje, o pridėkite tą sumą prie kokybiško pirkinio.
Rinkitės didelį SPF (saulės apsaugos faktorių). Gal įdegsite ir per ilgesnį laiką, bet išsaugosite sveiką odą. Dažnas ir besaikis deginimasis skatina odos senėjimą. Žinoma, apie tai dabar negalvojate, bet vėliau galite dėl to gailėtis (ypač moterys 🙂 )
Aš perku tik 30-50 SPF turinčius kremus, dažniausiai savo sudėtyje turinčius titano oksido. Niekada negailiu tam pinigų. Pernai pirkau parduotuvėj „Sarma”. Talpa buvo nemaža-400ml, todėl užteko 1,5 sezonui. SPF-30. Kaina nemaža – 103 litai (tada dar buvo litai), tačiau pateisino visus lūkesčius. Šiemet pirkau vaistinėje, taip pat nepigų, su SPF-30, tik 200ml. Taip pat džiaugiausi, bet sekantį kartą vis tik pirkčiau ankstesnį.
Beje, net ir ant aukštos kokybės kremų ar tepalų, ar losjonų buteliukų yra pažymėta ne tik, kaip dažnai reikia naudoti tuos preparatus (o vartoti reikia labai dažnai, po kiekvieno maudymosi, nusišluostymo rankšluosčiu ar pasportavimo, taip užtvirtinant pirminį užtepimą), bet ir tai, kad apsaugos priemonė neužtikrina 100% apsaugos. Tai daug ką pasako, kad ir tai, jog nėra iki galo įrodymų ir garantijų, kad kremai apsaugos nuo odos vėžio. Vadinasi Saulė nėra mums iki galo nuspėjama 🙂
Jeigu šis straipsnis paskatins nors vieną žmogų, anksčiau nenaudojusį jokių apsaugos kremų, jį įsigyti ir naudoti, tai jau bus mažas laimėjimas!